Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 55-77: Το τρένο της “Βασίλισσας” πέρασε και από την Βιτόρια! (videos)

2019-12-19T22:43:40+00:00 2019-12-20T00:33:30+00:00.

19/Dec/19 22:43

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην Ευρωλίγκα αφού κέρδισε και στην Βιτόρια την Μπασκόνια με 77-55 και έφτασε τις 10 συνεχόμενες νίκες στην διοργάνωση!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν καλύτερη σε ολόκληρο το παιχνίδι και δεν δυσκολεύτηκε να προηγηθεί ακόμα και με +20 κάνοντας ότι ήθελε στο παρκέ την κακή, για μία ακόμα βραδιά Μπασκόνια.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του παιχνιδιού!

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης μετρώντας 10 συνεχόμενες νίκες έχει ρεκόρ 12-3 και παραμένει δεύτερη, ενώ η Μπασκόνια έχει ρεκόρ 6-9 και μένει πίσω στην μάχη των playoffs.

Το παιχνίδι

Απολαυστική στο πρώτο μέρος η Ρεάλ!

Πολύ καλά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ρεάλ Μαδρίτης και προηγήθηκε με 8-0 (στο 4′), όμως η Μπασκόνια μείωσε σε 10-7 με επιμέρους σκορ 7-2 (στο 7′). Τελικά η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 15-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο με τον Λαπροβίτολα να φτάνει τους 6 πόντους (2/2 τρίποντα) και εντυπωσιακό σερί 13-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +15 (28-13 στο 14′). Η Ρεάλ ανέβασε το προβάδισμα της και στο +18 (39-21 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε 45-29.

Τίποτα δεν άλλαξε και… διπλό για Ρεάλ!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Βιτόρια ξεκίνησε με την Ρεάλ να κρατάει ένα διψήφιο προβάδισμα (54-40 στο 25′) και την Μπασκόνια να “παλεύει” να κατεβάσει την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Η “Βασίλισσα” δεν έπαιζε καλά, αλλά η τρίτη περίοδος έληξε με 57-44 και ήταν το φαβορί για την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι Μαδριλένοι έκαναν γρήγορο επιμέρους σκορ 12-5 και ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +20 (69-49 στο 34′) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την νίκη. Όλα είχαν κριθεί με την Ρεάλ μπροστά με 73-52 (στο 38′) και τελικά η Μπασκόνια στο φινάλε γνώρισε μία ακόμα ήττα με 77-55 από την “Βασίλισσα”.

Που κρίθηκε: Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου όπου με το σκορ στο 57-44 η Ρεάλ έκανε επιμέρους σκορ 12-5 και “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στο +20 (69-49) “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ήταν ο Τζόρνταν Μίκι με 15 πόντους (6/8 σουτ), 8 ριμπάουντ και 1 μπλοκ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Ρούντι με 12 πόντους και 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 29-45, 44-57, 55-77.