Ερ. Αστέρας – Ολυμπιακός 88-81: Μετά την ανατροπή, κατρακύλα… τραγική! (videos)

2019-12-20T20:55:46+00:00 2019-12-20T22:37:39+00:00.

20/Dec/19 20:55

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους, όμως ο Ερυθρός Αστέρας του ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΥ Λορένζο Μπράουντ πανηγύρισε μία τεράστια νίκη με σκορ 88-81!

Μπλάκ άουτ και ήττα στο Βελιγράδι!

Τί και αν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με 15; Ο Ερυθρός Αστέρας του ”καυτού” Λορένζο Μπράουν (34 πόντοι) έκανε μία τεράστια ανατροπή, κάνοντας ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 88-81! Στο 48-31 το σκορ του τραγικού δεύτερου μέρους, που ”πλήγωσε” τους ”ερυθρολεύκους”!

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός μετράει πλέον 6 νίκες και 9 ήττες, ρεκόρ που έχουν και οι νικητές. Για την 16η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στη Βαρκελώνη για το ματς με τη Μπαρτσελόνα (27/12, 22:00), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενείται από τη Ζενίτ (27/12, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε ”καυτός” από τα 6,75μ. με 3/3 τρίποντα για το 9-5. Ο Ολυμπιακός μέτρησε 3 λάθη στις πρώτες κατοχές, η συνέχεια των γηπεδούχων δεν ήταν το ίδιο εύστοχη, με τους φιλοξενούμενους να ”χτυπούν” στη ρακέτα και με 7-0, προηγήθηκαν για πρώτη φορά (11-14). Ο Μπίλι Μπάρον έδωσε λύσεις, ο Μπράντον Πολ ήταν η ”απάντηση” για το +5 (16-21).

Ο Ουίλι Ριντ και ο Σάσα Βεζένκοφ, σε συνδυασμό με την πιεστική άμυνα, έφεραν τον έλεγχο του ρυθμού, την πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, στοιχεία που έκαναν τους Πειραιώτες να ξεφύγουν με +15 (24-39) στο 16′! Πολ και Μιλουτίνοφ σκόραραν εκατέρωθεν, την ώρα που ο Ερυθρός ήταν ανήμπορος να σκοράρει κοντά στο καλάθι. Η είσοδος του Λορένζο Μπράουν, με τον αστέρα να φτάνει τους 14 και τη διαφορά στους 6 (35-41), το ημίχρονο όμως είχε ”διψήφια” απόσταση (40-50).

Τα έχασε και… έχασε!

printezis

Ο Μπράουν ήταν σε τρομερή κατάσταση και με 20 πόντους από τους 44 του Ερυθρού, οι Σέρβοι μείωσαν σε 44-50, για μία ακόμα φορά όμως ήρθε αντίδραση από πλευράς Ολυμπιακού, για το νέο +10 (46-56) στο 25′. Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ έδωσαν σκορ, όντας απόλυτοι κυρίαρχοι στα ριμπάουντ. Ο Μπράουν έμοιαζε ασταμάτητος, έφτασε τους 24, με τους Σέρβους να μειώνουν σε 52-56 και μάλιστα να κάνουν και την έκπληξη για το 61-58, μετά από σερί 15-2! Ο Ρότσεστι με δικό του τρίποντο στην εκπνοή έφερε το ματς στα ίσια και το έκανε για τα καλά ντέρμπι!

Τα ριμπάουντ έδωσαν επιπλέον κατοχές στους γηπεδούχους, με τον Μπάρον να πληγώνει από μακριά για το μεγαλύτερο προβάδισμά τους (71-63) στο 34′! Ο έλεγχος του ματς, το οποίο πλέον έχει ”ανοίξει”, πέρασε στα χέρια των παικτών του Σάκοτα, με τον Πολ να είναι ο μοναδικός που σκόραρε. Το 76-68 έδειξε πως τα πράγματα είναι ζόρικα για τον Ολυμπιακό, την ώρα που ο Κεστούτις Κεζμούρα έδειξε να μην μπορεί να διαχειριστεί σε ικανοποιητικό βαθμό το ρόστερ, με τον Τζέιμς Γκιστ να κάνει τη διαφορά για το 82-74 (78-74 στο 36′). Όλα τελείωσαν όταν οι φιλοξενούμενοι δεν σκόραραν ούτε από τις βολές, ο Αστέρας έκανε το 87-74 στο 39′ και το 88-81 έδωσε μία τεράστια νίκη στους Σέρβους!

Πού κρίθηκε: O Ερυθρός με 15-2 επιμέρους στη τρίτη περίοδο επέστρεψε στο ματς, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη στα τελευταία 5′ με νέο επιμέρους 9-0 (από το 78-74 στο 87-74)!

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Λορένζο Μπράουν! Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε ρεκόρ καριέρας με 34 πόντους (11/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/9 βολές), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, έχοντας μάλιστα 16 στο ημίχρονο! Στους 17 (2/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολές) ο Μπίλι Μπάρον, καθοριστικός στο φινάλε και ο Τζέιμς Γκιστ με 8 πόντους (4/9 δίποντα, 0/2 βολές) και 7 ριμπάουντ!

Από πλευράς Ολυμπιακού, ο Μπράντολ Πολ μέτρησε 21 πόντους (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές), ο Νίκολα Μιλουτίνοφ 15 (3/6 δίποντα, 9/9 βολές) με 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 14 πόντους (6/11 δίποντα, 2/2 βολές)-8 ριμπάουντ είχε ο Γιώργος Πρίντεζης.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-50, 61-61, 88-81