Βιλερμπάν-Άλμπα 93-81: Θρίαμβος των Γάλλων και μια ανάσα από την οκτάδα! (videos)

2019-12-20T22:30:56+00:00 2019-12-21T03:04:21+00:00.

20/Dec/19 22:30

Η Βιλερμπάν πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη απέναντι στη Άλμπα Βερολίνου με 93-81 σε παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον είναι μια νίκη μακριά από την οκτάδα!

Μόλις μια νίκη μακριά από την οκτάδα βρίσκεται η Βιλερμπάν, μετά την μεγάλη της νίκη απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου με 93-81. Η γαλλική ομάδα με αυτό τον τρόπο βρίσκεται στο 7-8 και την 9η θέση, ενώ από την άλλη η Άλμπα υποχώρησε στο 4-11.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Ισορροπία στην αρχή

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 7-1 (2’), όμως η Άλμπα δεν το παράτησε και άμεσα επέστρεψε. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 18-18.

Η Βιλερμπάν μπήκε καλά και βρέθηκε μπροστά με 24-20 (12’), όμως οι Γερμανοί είχαν την απάντηση. Η ομάδα του Βερολίνου με ένα σερί 11-0 βρέθηκε μπροστά με 24-31 (16’), όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει απόσταση ασφαλείας, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 36-38 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο… καθάρισε η Βιλερμπάν!

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πορεύονται μαζί μέχρι το 25’, όμως μετά το 51-51, η Βιλερμπάν ήταν η μόνη ομάδα στο γήπεδο. Η γαλλική ομάδα έτρεξε επιμέρους 16-1 και πήρε τον έλεγχο, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 67-52.

Με την αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται, φτάνοντας στους 19 (71-52, 32’) με τα πάντα πλέον να έχουν κριθεί, χωρίς να αλλάζει κάτι μέχρι το τέλος. Κάπως έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Βιλερμπάν νικήτρια με 93-81.

Παίκτης κλειδί: Ο Άντριαν Πέιν επέστρεψε μετά από 13 παιχνίδια στα οποία έμεινε εκτός και ήταν κομβικός στη νίκη της ομάδας του, καλύπτοντας επάξια και το κενό του Τζεκίρι. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους και 6/6 δίποντα.

Πού κρίθηκε: Η Βιλερμπάν ήταν συγκλονιστική από το 25′ μέχρι το 32′, τρέχοντας ένα επιμέρους 20-1, με το οποίο βρέθηκε στο +19.

Δεκάλεπτα: 18-18, 36-38, 67-52, 93-81

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Πουλκ, Αμπρόσοφ.