Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 90-80: Όνειρα στο πρώτο ημίχρονο, επιστροφή στην φετινή πραγματικότητα μετά! (videos)

2019-12-27T22:54:23+00:00 2019-12-28T05:18:14+00:00.

27/Dec/19 22:54

papanikolaou_barcelona_olympiacos

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπαρτσελόνα, καθώς στο τρίτο δεκάλεπτο τον πήρε η… κατηφόρα και γνώρισε την ήττα εκτός έδρας με 90-80.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη/ info@eurohoops.net

Παρότι στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός, στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια παρουσία, γνωρίζοντας έτσι την ήττα με 90-80 στη Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Πειραιώτες στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο -1, όμως στο δεύτερο τους πήρε η… κατηφόρα του Παλάου, με τους Καταλανούς να φτάνουν ακόμα και στο +20, καθαρίζοντας έτσι από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Ο Μίροτιτς ήταν ο κορυφαίος της Μπαρτσελόνα, κάνοντας εξαιρετική δουλειά, ενώ από πλευράς Ολυμπιακού ξεχώρισαν οι Ριντ και Βεζένκοφ, οι οποίοι ήταν και εκείνοι που μείωσαν την διαφορά στο τέλος.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Αναλυτικά η βαθμολογία με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Πάρτι Μίροτιτς στο ξεκίνημα

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν τραγικό. Οι Πειραιώτες μετά το αρχικό 0-2 (2’), στη συνέχεια κόλλησαν, ενώ η Μπαρτσελόνα, με τον Μίροτιτς να κάνει τα… δικά του, πήραν τον έλεγχο και βρέθηκαν μπροστά με 16-6 (7’). Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχουν τα ηνία και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 20-12.

Επέστρεψε ο Ολυμπιακός

Η είσοδος τον Παπανικολάου και Βαζένκοφ έδωσε ενέργεια και σκορ στον Ολυμπιακό, με τους Πειραιώτες να πλησιάζουν στους 2 (22-19, 12’). Ο Ντιλέινι έδωσε ανάσα στην ομάδα του, όμως οι δύο φόργουορντ των φιλοξενούμενων είχαν την απάντηση, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα με 27-28 (15’). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στο +5 με 31-36 (18’), όμως η επιστροφή του Μίροτιτς έφερε λύσεις για τους Καταλανούς, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 42-41.

Πάτησε… γκάζι η Μπάρτσα

Η Μπαρτσελόνα ανέβασε και πάλι το προβάδισμά της, την ώρα που ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο (56-43, 25’). Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν για λίγο, μειώνοντας στους 9 (62-53, 28’), όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο, με την περίοδο να κλείνει στο 69-58.

Διαφορά στο +20 και… τυπική διαδικασία

Οι Καταλανοί παρέμειναν σε ρόλο οδηγού, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να ακολουθήσει τους Καταλανούς.Η Μπαρτσελόνα έφτασε ακόμα και στο +20 στο 35’ με 80-60. Στη συνέχεια οι Καταλανοί χαλάρωσαν, με τον Ολυμπιακό να μειώνει στο τελικό 90-80.

Παίκτης – Κλειδί: Νίκολα Μίροτιτς ήταν με διαφορά ο κορυφαίος του παρκέ! Ο ηγέτης της Μπαρτσελόνα σταμάτησε στους 21 πόντους, έχοντας 2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ και συνολικά 33 βαθμούς στην αξιολόγηση.

Πού κρίθηκε: Ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο ήταν σε… άλλο γήπεδο, με τους Καταλανούς να ξεφεύγουν με 11 πόντους και να θέτουν τις βάσεις τις νίκης. Χαρακτηριστικό είναι πως από τα 16 λάθη του Ολυμπιακού στον αγώνα, τα 8 έγιναν τότε.

Διαιτητές: Πουλκ, Πατέρνικο, Τραβίτσκι

Δεκάλεπτα: 20-12, 40-39, 69-58, 90-80.