Ολυμπιακός: Άμυνα με τα μάτια, έδωσε… οξυγόνο στην Φενέρ (videos)

2020-01-02T21:58:39+00:00 2020-01-02T23:03:07+00:00.

02/Jan/20 21:58

spanoulis_decolo_olympiacos_fener

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε ανέτοιμος απέναντι στην Φενέρ, η οποία το έβλεπε… βαρέλι από μακριά και με τους ΝτεΚολό – Σλούκα σε μεγάλη μέρα πήρε τη νίκη μέσα στο ΣΕΦ με 96-87, “χαλώντας” έτσι και την ιστορική βραδιά του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκα.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη/ info@eurohoops.net

Η Φενέρ είχε συγκλονιστική ευστοχία από την περιφέρεια, την ώρα που ο Ολυμπιακός αμυντικά δεν είχε σωστή επικοινωνία και δεν μπόρεσε να ανακόψει τον ρυθμό των Τούρκων. Χαρακτηριστικό της κακής επικοινωνίας είναι το γεγονός πως η Φενέρ είχε μόλις 2 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με μόλις.

Ο Ολυμπιακός μόνο στα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν και πέρασε τη μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό, έδειξε να μπορεί να κάνει κάτι, όμως η απάντηση της ομάδας του Ομπράντοβιτς ήταν άμεση, ξεφεύγοντας εκ νέου στο σκορ και… τελειώνοντας το ματς.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Εξέλιξη:

Σλούκας… λαμπρός οδηγούσε την Φενέρ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και με το Βασίλη Σπανούλη να οργανώνει και μοιράζει, οι Πειραιώτες βρέθηκαν μπροστά με 15-10 (5’). Η συνέχεια ανήκε στην Φενέρ και συγκεκριμένα στον Κώστα Σλούκα. Ο ΄Έλληνας γκαρντ έβαλε τους συμπαίκτες του στο παιχνίδι, ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα (το δεύτερο πίσω από το κέντρο), η Φενέρ έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 20-22.

Τρίποντα και Ντε Κολό εκτόξευσαν τους φιλοξενούμενους

Ο Κώστας Σλούκας συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα του Ολυμπιακού, ο οποίος δεν έβρισκε αντίδοτο στις ενέργειες του Έλληνα γκαρντ της Φενέρ, αλλά και στα τρίποντα των Τούρκων. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +9 (26-35, 13’), έχοντας το εντυπωσιακό 7/8 τρίποντα. Ο Σπανούλης επέστρεψε εσπευσμένα στο παρκέ και η επίθεση του Ολυμπιακού πήρε ξανά μπροστά (34-38, 16’), αλλά τα τρίποντα έδωσαν και πάλι λύσεις στην Φενέρ, η οποία βρέθηκε στο +13 (37-50, 18’). Ο Μιλουτίνοφ την ίδια στιγμή δεν είχε πάρει σουτ εντός παιδιάς, πατά την λειψανδρία των Τούκρων στην θέση του σέντερ. Επιπλέον η Φενέρ έκλεισε το ημίχρονο με μόλις 2 λάθη, αριθμός που δείχνει την ανύπαρκτη πίεση του Ολυμπιακού στην άμυνα και δικαιολογεί εν τέλει το 40-52 του ημιχρόνου.

Πάλεψε ο Ολυμπιακός, “καθάρισε” σε ένα λεπτό η Φενέρ

Τα τρίποντα βοήθησαν και πάλι την Φενέρ να ξεφύγει, καθώς ο Ολυμπιακός και πάλι δεν είχε καμία επικοινωνία στην άμυνα (42-61, 22’). Οι Φενέρ αστόχησε όμως σε συνεχόμενα σουτ, η άμυνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε και η μπάλα πέρασε στους ΠρίντεζηΜιλουτίνοφ, με το σκορ να μειώνεται στους 4 (61-65, 29’). Η συνέχεια ανήκε και πάλι στην Φενέρ. Ο Ολυμπιακός αστόχησε σε συνεχόμενα σουτ, ο Ντε Κολό έκανε και πάλι ζημιά ενώ ένα τρίποντο του Ντατόμε στην εκπνοή έφτασε το σερί των Τούρκων στο 0-9 και διαμόρφωσε το 61-74 του δεκαλέπτου.

Ρεκόρ ο Σπανούλης, ήττα ο Ολυμπιακός

Οι Τούρκοι για ακόμα ένα δεκάλεπτο μπήκαν πυροβολώντας από την περιφέρεια, φτάνοντας στο +18 (66-84, 33’), βάζοντας έτσι… ταφόπλακα στα όνειρα του Ολυμπιακού για ανατροπή. Ο Ντε Κολό και ο Ουίλιαμς συνέχισαν να κάνουν ζημιά στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο οποίος μείωσε στους 12, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο. Το μοναδικό που είχε πλέον αξία ήταν το ρεκόρ του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος με τρίποντο στο 38’ έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας. Σε ό,τι έχει να κάνει με το παιχνίδι, η Φενέρ τελικά πήρε τη νίκη με 87-96.

Πού κρίθηκε: Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε στους 4 στο 29′, όμως η Φενέρ με ένα σερί 9-0 ξέφυγε και καθάρισε το παιχνίδι.

Παίκτες κλειδιά: Ο Κώστας Σλούκας (14 πόντοι, 9 ασίστ) κράτησε την Φενέρ στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη συνέχεια πήρε το… όπλο του ο Ντε Κολό, τελειώνοντας τον αγώνα με 32(!) πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 61-74, 87-96.

Διαιτητές: Πέρεζ, Λάτισεβς, Βιλίτσκι