Ιτούδης: “Έδειξε πνεύμα νικητή ο Παναθηναϊκός, έβαλε μεγάλα σουτ ο Τζόνσον”

2020-01-03T22:13:27+00:00 2020-01-03T22:14:38+00:00.

03/Jan/20 22:13

Ο Δημήτρης Ιτούδης αναφέρθηκε στα στοιχεία που στέρησαν τη νίκη από τη ΤΣΣΚΑ, ενώ αποθέωσε τον Παναθηναϊκό για τον τρόπο παιχνιδιού του, αλλά και τον Ουέσλι Τζόνσον για τα μεγάλα σουτ του.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό:

«Καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό έδειξε ομαδικό πνεύμα και πνεύμα νικητή και πήρε τη νίκη. Αρχίσαμε το παιχνίδι με τον ίδιο τρόπο με τον οποίο μπήκαμε και στο προηγούμενο παιχνίδι εδώ. Ελέγξαμε το ρυθμό. Είχαμε ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο, όπου δεχτήκαμε 32 πόντους. Μιλήσαμε πολύ στην ανάπαυλα. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήμασταν καλοί, όπως και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μπορούσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. 2:40′ πριν το τέλος ήμασταν μπροστά με 6 πόντους και γι’ αυτό είμαι απογοητευμένος.

Το είπα και στους παίκτες μου. Ήμασταν νωθροί στο τέλος και θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει έναν πόντο και να κερδίσουμε το ματς. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και εκεί ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε. Χάσαμε τις βολές, έβαλαν κάποια μεγάλα σουτ με παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Δεν μπορούσαμε να περιορίσουμε τον Καλάθη, είναι πολύ δύσκολο να τον σταματήσεις. Είχε 17 ασίστ. Έβαλε ένα spot up τρίποντο. Ο Τζόνσον έδωσε σημαντικές λύσεις με τρίποντα, ριμπάουντ. Ο Μήτογλου μας πλήγωσε κοντά στο καλάθι, παίζοντας και στις δύο θέσεις.

Και πάλι μπορούσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Δεν περιμέναμε να είναι βόλτα στο πάρκο αυτό το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός έχει χτιστεί για μεγάλα πράγματα και έχει υψηλές φιλοδοξίες. Τους συγχαίρουμε και πάλι, έδειξαν πως να πιστεύουμε και να αρπάζουμε κάθε ευκαιρία που δίνεται ή δεν δίνεται σε κρίσιμες στιγμές. Ήμασταν νωθροί στο τέλος με το προβάδισμα των 6 πόντων. Θα μπορούσαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια, αλλά δεν συνέβη. Ευχαριστούμε τον κόσμο του Καλίνινγκραντ, έδωσε ενθουσιασμό στην ομάδα και μας βοήθησε πολύ».

Για το τρίποντο του Νικ Καλάθη στο τέλος της κανονικής διάρκειας: «Δεν είμαι μάγος, δεν μπορούσα να προβλέψω ποιος θα σουτάρει. Είχαμε ζητήσει να μην είναι σουτ τριών πόντων όμως και είχαμε πει να γίνει φάουλ. Ο Καλάθης πήρε το τρίποντο. Δεν ήταν όμως μόνο αυτό. Είχαμε και ένα προβάδισμα. Μπορούσαμε να βάλουμε μία βολή ή ένα σουτ. Είχαμε ευκαιρίες με τον Χίλιαρντ, αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε και έγινε ό,τι έγινε. Με ξέρετε, πάντα στο +3 θέλω φάουλ, αλλά δεν έγινε».

Για τον Μάικ Τζέιμς: «Ο Μάικ έδωσε πολλά στην ομάδα, επειδή οι αντίπαλοι σκέφτονται πώς να τον μαρκάρουν και ενίοτε βάζουν δεύτερο και τρίτο παίκτη πάνω του. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχουμε στήριξη και από άλλους παίκτες, να έχουμε και άλλες επιλογές. Για την ώρα ψάχνουμε επιλογές. Στην τελευταία επίθεση σούταρε, οι διαιτητές καταλόγισαν βήματα. Δεν είδα το ριπλέι, εμπιστεύομαι τους διαιτητές. Δεν θα έλεγα ότι ήταν αντί-ήρωας. Δεν θέλουμε ήρωες, είμαστε ομάδα.

Έπρεπε να διαχειριστούμε σωστά το προβάδισμά μας. Είχαμε την ατυχία με τον τραυματισμό του Στρέλνιεκς. Δεν χρειαζόμαστε ήρωες. Θέλουμε παίκτες που θα ξέρουν πώς να διαβάζουν και να τιμωρούν την αντίπαλη άμυνα. Ο Τζόνσον έκανε βήμα μπροστά για τον Παναθηναϊκό. Έβαλε μεγάλα σουτ».