Βαλένθια – Άλμπα 91-77: Χτίζει σερί ενόψει Ολυμπιακού! (video)

2020-01-03T22:47:07+00:00 2020-01-04T00:15:46+00:00.

03/Jan/20 22:47

Η Βαλένθια κεφαλαιοποίησε το “διπλό” στην Πόλη επί της Φενέρ, νικώντας την Άλμπα (91-77) και με 8-9 είναι σε τροχιά οκτάδας, περιμένοντας την επόμενη εβδομάδα τον Ολυμπιακό στο “Φοντέτα”!

Οι κάτοχοι του EuroCup αν και τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο ημίχρονο με την Άλμπα, στο δεύτερο 20λεπτο αντέδρασαν με Λόιντ, Αμπάλντε και Ντούμπλιεβιτς για να ανέβουν στο 8-9, που τους διατηρεί στο παιχνίδι της οκτάδας, ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται τον Ολυμπιακό που έχει 6-11 (10/1, 22:00)!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Άλμπα έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, έχοντας σταθερά το προβάδισμα (6-17), αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους, που επιχείρησαν να μαζέψουν την απόσταση (27-30, 12:30”) με τον Ντούμπλιεβιτς (37-42, 20′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια με το Λόιντ ανέτρεψε τα δεδομένα, πριν ο Κόλομ κάνει το 62-57 (30′), με την ομάδα του Πονσαρνάου να χτίζει διαφορά στην τέταρτη περίοδο, αφού μετά το 64-60 (31′) δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Η απόπειρα της Άλμπα να επανέλθει με τον Γκιεντράιτις (74-71, 35′) έπεσε στο… κενό, με Αμπάλντε και Ντούμπλιεβιτς να σφραγίζουν τη νίκη της Βαλένθια, την 8η φετινή!

Παίκτης-κλειδί

Το κουαρτέτο Ντούμπλιεβιτς (10π., 10ριμπ.), Λόιντ (19π.), Αμπάλντε (16π.), Ντούνερκαμπ (15π.) έκανε τη διαφορά στην 8η νίκη της Βαλένθια, με την Άλμπα να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί τη βραδιά των Έρικσον (14π.), Χέρμανσον (13π.) και Γκιεντράιτις (13π.).

Που κρίθηκε

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο για τη Βαλένθια (54-35) που είχε σταθερά το πάνω χέρι μετά το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο της Αλμπα και στο τελευταίο πεντάλεπτο είχε επιμέρους 17-6 για να σφραγίσει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-27, 37-42, 62-57, 91-77.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Πέτεκ, Ουντιάνσκι