Μπασκόνια – Φενερμπαχτσέ 65-79: “Σκότωσαν” τους Βάσκους με άμυνα και… τρίποντα οι Τούρκοι! (videos)

2020-01-09T22:44:51+00:00 2020-01-09T23:24:23+00:00.

09/Jan/20 22:44

Η Φενερμπαχτσέ πανηγύρισε το δεύτερο συνεχόμενο διπλό της στην Ευρωλίγκα το 2020 κερδίζοντας και την Μπασκόνια με 79-65 μετά τον Ολυμπιακό, έχοντας εξαιρετικό ποσοστό στο περιφερειακό σουτ (60%) και έδειξε πως είναι ζωντανή στην μάχη των playoffs.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς παρά την απουσία του Κώστα Σλούκα, ήταν εξαιρετική στην Βιτόρια στην άμυνα αλλά και στο περιφερειακό σουτ και έδειξε και στα 40′ λεπτά της αναμέτρησης πως θα έπαιρνε εύκολα ή δύσκολα το μεγάλο διπλό.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 7-11 και η “μάχη” που δίνουν και οι δύο για την είσοδο στην οκτάδα συνεχίζεται.

Η εξέλιξη

Εξαιρετική η Φενέρ με… άμυνα και 8/12 τρίποντα!

Πολύ καλά ξεκίνησε το ματς η Φενερμπαχτσέ και προηγήθηκε με 16-5 (στο 7′) χάρη σε 4/4 τρίποντα και 3/3 του Βέστερμαν, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Τούρκους στο +9 (20-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Μπασκόνια προσπαθούσε να μειώσει αλλά είχε σημαντικά επιθετικά προβλήματα και το σκορ ήταν 29-22 (στο 15′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Φενέρ να κάνει επιμέρους σκορ 13-6 έχοντας 8/12 τρίποντα και να προηγείται με 42-28!

Άνετο πέρασμα τελικά για Φενέρ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Βιτορία ξεκίνησε με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να ανεβάζει για πρώτη φορά το προβάδισμα της στους 18 πόντους (51-33 στο 24′) με επιμέρους σκορ 9-5 και ήταν το φαβορί για την νίκη. Η διαφορά για τους Τούρκους παρέμενε σε πολύ υψηλά επίπεδα (58-40 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 62-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η Μπασκόνια πάλεψε για να μειώσει και με σερί 6-0 μείωσε σε 62-51 (στο 33′) και έδωσε… ζωή στο ματς με τον Σενγκέλια να έχει 18 πόντους. 4′ λεπτά πριν το τέλος ο Βέστερμαν έφτασε τους 21 πόντους με 7/8 τρίποντα ανέβασε το προβάδισμα στο +18 (74-56) και όλα κρίθηκαν! Τελικά η Φενερμπαχτσέ πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 79-65!

Που κρίθηκε: Στα τρίποντα της Φενέρ που είχε συνολικά 15/25 (60%), αλλά και στην άμυνα των Τούρκων που ήταν εντυπωσιακή και “έπνιξε” τους Βάσκους που σκόραραν μόλις 65 πόντους στην έδρα τους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βέστερμαν ήταν καταπληκτικός με 21 πόντους και 7/8 τρίποντα και 3 ασίστ, ενώ σπουδαίο ματς έκαναν ο Ουίλιαμς με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Ντε Κολό με 11 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-42, 45-62, 65-79