Παναθηναϊκός πολλά υποσχόμενος

2015-09-30T15:57:32+00:00 2015-09-30T19:03:29+00:00.

30/Sep/15 15:57

Εξαιρετικό μπάσκετ και νίκη με 85-63 για τον Παναθηναϊκό απέναντι στους Guangdong Tigers στο τελευταίο φιλικό των “πρασίνων” στα πλαίσια του “Euroleague Basketball World Tour 2015”

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε σοβαρός, έπαιξε εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην Κίνα με νίκη (85-63) απέναντι στους Guangdong Tigers. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (15π) με σημαντική συνεισφορά σε εκτέλεση και δημιουργία.

Για δεύτερο συνεχόμενο φιλικό παιχνίδι ο Σάσα Τζόρτζεβιτς επέλεξε να ξεκινήσει με τους Καλάθη, Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Φώτση και Ραντούλιτσα, πεντάδα η οποία δείχνει να είναι η “βασική” του Παναθηναϊκού στην αρχή της σεζόν.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός έδειξε αρκετά από τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν μία ομάδα κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας. Τα λάθη και η έλλειψη ρυθμού στην επίθεση έφεραν μπροστά τους Guangdong Tigers με 9-8, προβάδισμα το οποίο έμελλε να είναι το τελευταίο των Κινέζων. H άμεση βελτίωση της ομάδας του Τζόρτζεβιτς στην άμυνα οδήγησε σε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 14-9, διαφορά την οποία αύξησε με το τέλος της περιόδου στο +9 (22-13). Ο προπονητής των “πρασίνων” χρησιμοποίησε στο διάστημα αυτό το ίδιο ροτέισον με το πρώτο παιχνίδι, πέρασε στο παρκέ τους Διαμαντίδη, Γιάνκοβιτς, Χαραλαμπόπουλο και Κούζμιτς οι οποίοι έδωσαν περισσότερη ενέργεια στην ομάδα.

Παρά τη μεγάλη διαφορά στο σκορ, οι Guangdong Tigers έδειξαν πως είναι μία σοβαρή ομάδα που βασίζεται στο σύνολο, παίζει ορθολογικό μπάσκετ, σε αντίθεση με τους Zhejiang Lions των Πάργκο και Χόλμαν. Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε εξαιρετικός στην 2η περίοδο, κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα και βρήκε πολλά ελεύθερα σουτ. Ο Τζέιμς Φελντέιν με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 36-26 και οι “πράσινοι” βρήκαν ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Ραντούλιτσα την ίδια στιγμή απέδειξε πως εκτός από καλός εκτελεστής είναι και καλός δημιουργός. Tα νταμπλ τιμ των αντιπάλων του μπορεί να μην του επέτρεψαν να σκοράρει, αλλά ο Σέρβος σέντερ άνοιξε διαδρόμους για τους Πάβλοβιτς και Γιάνκοβιτς οι οποίοι δεν άφησαν τις ευκαιρίες αναξιοποίητες. Οι “πράσινοι” πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας δείξει εξαιρετικά στοιχεία και με το σκορ στο υπέρ τους 48-30.

H εντυπωσιακή παρουσία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό του αγώνα, με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς μόνο ικανοποιημένος να μπορεί να είναι από την ενέργεια των παιχτών του. Οι όμορφες συνεργασίες και ο κυρίαρχος Ραντούλιτσα έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +21 (52-31), με 7.33′ να απομένουν για το τέλος του δεκαλέπτου. Το θετικό για το “τριφύλλι” σε όλη την 3η περίοδο είναι πως ανεξαρτήτως των παιχτών που βρισκόντουσαν στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός εφάρμοσε με μεγάλη επιτυχία και υπομονή συγκεκριμένο πλάνο με αρκετές πάσες και γρήγορη κυκλοφορία. Το 67-43 και η χρησιμοποίηση του 16χρονου Γιώργου Καλαϊτζάκη από τόσο νωρίς είναι ενδεικτικά της πλήρους κυριαρχίας των “πρασίνων” στο παιχνίδι.

Στην τελευταία περίοδο οι ομάδες χαλάρωσαν αρκετά με το μπάσκετ να είναι αρκετά άναρχο και τις επιστροφές των Tigers… απαράδεκτες. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο παρκέ με δύο έμπειρους παίχτες (Διαμαντίδη, Πάβλοβιτς) και τρεις έφηβους (Καλαϊτζάκη, Παπαγιάννη, Χαραλαμπόπουλο) και το σκορ στο 78-52 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Στα επόμενα λεπτά οι επιθέσεις των παιχτών του Σάσα Τζόρτζεβιτς συνέχισαν να γίνονται υπό συνθήκες αιφνιδιασμού με τους Guangdong Tigers να έχουν παρατήσει το παιχνίδι. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 85-63 με τους “πράσινους” να ολοκληρώνουν με τον καλύτερο τρόπο την περιοδεία τους στην Κίνα στα πλαίσια του Euroleague Basketball World Tour 2015.

Gomelsky Cup

Επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού η Ούνιξ Καζάν (3/10, 22:00), με το “τριφύλλι” να δίνει για ακόμα μία χρονιά το παρόν στο “Gomelsky Cup” που φιλοξενείται στη Μόσχα παρέα με τις ΤΣΣΚΑ και Λαμποράλ Κούτσα.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 30-48, 43-67, 63-85

Guangdong Tigers: Γκαο 13(1), Λι 10, Τσεν, Σάο 3, Ζι Χου 12(3), Χου, Ντονγκ 12, Ρεν 10(1), Ζι Χάο 3.

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 11, Πάβλοβιτς 13(1), Φώτσης 9, Διαμαντίδης 2, Γιάνκοβιτς 10(1), Παπαγιάννης 2, Ραντούλιτσα 15, Κούζμιτς 6, Φελντέιν 10, Καλάθης 7(1), Λούντζης, Καλαϊτζάκης