Προσκύνησε την Καρσίγιακα η Μπάρτσα

2015-10-15T20:05:39+00:00 2015-10-16T13:08:46+00:00.

15/Oct/15 20:05

Με όπλα το πάθος, τη θέληση και την ψυχή σε όλη τη διάρκεια του ματς, η Καρσίγιακα απέδειξε πως δεν κατέκτησε τυχαία το τουρκικό πρωτάθλημα, κάμπτοντας την αντίσταση της πανίσχυρης Μπαρτσελόνα με 71-62.

Οι Καταλανοί δεν είχαν έναν παίκτη να τους πάρει στις πλάτες τους και παράλληλα πλήρωσαν το τεράστιο μπλακ άουτ της τρίτης περιόδου, όπου έδειχναν εκτός τόπο και χρόνου. Η Καρσίγιακα είχε μεγαλύτερη διάρκεια και πήρε αυτό που ήθελε, κανοντας εντυπωσιακή εκκίνηση στην Ευρωλίγκα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Κενάν Σιπάχι πέτυχε το πρώτο καλάθι της Καρσίγιακα στην Ευρωλίγκα, που ήταν μάλιστα τρίποντο για να ακολουθήσει ένα αρκετά “κλειστό” παιχνίδι. Οι Κόλτον Άιβερσον και Τζο Ράγκλαντ πήραν τη σκυτάλη στη συνέχεια, όμως η Μπαρτσελόνα είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο: 18-18.

Οι Καταλανοί προσπάθησαν να αποκτήσουν το πάνω χέρι στο ματς και με το πρώτο καλάθι του Σάσα Βεζένκοφ στην Ευρωλίγκα, προηγήθηκαν με 19-22 στο 13′. Ο Στράτος Περπέρογλου άνοιξε λογαριασμό κι αυτός με τη φανέλα των Μπλαουγκράνα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και το 21-24 του 14′ έδινε ένα ισχνό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Οι πρωταθλητές Τουρκίας δεν κάθισαν με σταυρωμένα τα χέρια. Ο Άιβερσον έβαλε ξανά σημαντικά καλάθια και η Καρσίγιακα πήγε στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου διατηρώντας βραχεία κεφαλή στο σκορ: 29-27.

Ωστόσο. τα καλύτερα για το συγκρότημα του Σαρίτσα ήρθαν κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, καθώς με όπλο την άμυνά του εγκλώβισε την Μπαρτσελόνα σε επιθετικό τέλμα και παίρνοντας λύσεις από τους Τζάστιν Κάρτερ και Τζο Ράγκλαντ στην επίθεση εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 54-38, ακριβώς με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Μπαρτσα όπως ήταν λογικό δεν αποδέχτηκε τη μοίρα της. Αντέδρασε. Αλλά δεν ήταν τόσο αποφασιστική, όσο οι αντίπαλοί της, οι οποίοι άντεξαν, παρά τα συνεχόμενα “σφυροκοπήματα” και κατέκτησαν ένα ιστορικής σημασίας ροζ φύλλο, χωρίς να κινδυνεύσουν με ανατροπή στα τελευταία λεπτά.

Ο Κόλτον Άιβερσον έκανε φοβερό παιχνίδι και ιδίως στο ξεκίνημα αποτέλεσε τη βασική αιτία που δεν επιτράπηκε στην Μπαρτσελόνα να ξεφύγει. Ο Αμερικανός κυριάρχησε κοντά στο καλάθι, νικώντας κατά κράτος τους αντίπαλους ψηλούς.