Άλωσε το Κάουνας η Μπαρτσελόνα

2015-11-06T21:37:27+00:00 2015-11-06T22:25:43+00:00.

06/Nov/15 21:37

Με το ροζ φύλλο έφυγε από το Κάουνας η Μπαρτσελόνα, κάμπτοντας την αντίσταση της Ζαλγκίρις με 85-78 για την 4η αγωνιστική του Γ’ Ομίλου της Ευρωλίγκας…

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο, βάζοντας δύσκολα στους Μπλαουγκράνα, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα το σκηνικό άλλαζε και το διπλό άρχιζε σιγά-σιγά να… μυρίζει.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν είχαν τόσο καλή αμυντική λειτουργία, όμως οι Λιθουανοί είχαν μόλις 20% στα σουτ τριών πόντων, σε αντίθεση με το 47% των αντιπάλων τους, γεγονός που ήταν και το κλειδί του παιχνιδιού. Αντίθετα, ήταν πολύ πιο εύστοχοι στα δίποντα (62% έναντι 50%), κάτι που δεν αρκούσε.

Ο Άντε Τόμιτς κυριάρχησε κοντά στα δύο καλάθια, τελειώνοντας το ματς με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, έχοντας βέβαια απέναντί του έναν εξαιρετικό Ίαν Βουγιούκα, που τέλειωσε το ματς με 16 πόντους (8/12 δίποντα) και 7 ριμπάουντ. Ουσιαστικός ήταν ο Στράτος Περπέρογλου στα σχεδόν 20 λεπτά που αγωνίστηκε, σκοράροντας 6 πόντους με 2/2 τρίποντα και μαζεύοντας 4 ριμπάουντ.

Ο πολύ καλός Κάρλος Αρόγιο πρόσθεσε 12 πόντους και 3 ασίστ, ο Ρίμπας είχε 11, ενώ οι Ντόελμαν και Ναβάρο πρόσθεσαν από 10, έκαστος. Για τη Ζαλγκίρις, πέραν του Βουγιούκα, πολύ καλός ήταν και ο Γιανκούνας με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-22, 39-45, 57-67, 78-85