Ηττες-σοκ για Μακάμπι και Μιλάνο που κινδυνεύουν

2015-11-13T06:32:00+00:00 2015-11-13T18:36:45+00:00.

Lefteris Moutis

13/Nov/15 06:32

Η Μακάμπι έχασε εντός έδρας και από τη Νταρουσάφακα, ενώ η Μιλάνο υπέστη την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της, από τη Λιμόζ. Αμφότερες έχουν ρεκόρ 1-4! Ηττα στις λεπτομέρειες της Λοκομοτίβ από Μπάρτσελόνα. Σπουδαίο “διπλό” του Αστέρα στο Μόναχο.

Τουρκική “κηδεία” για Μακάμπι

Από το κακό στο χειρότερα πάει η φετινή Μακάμπι η οποία παραδόθηκε στις ορέξεις τις Νταρουσάφακα και γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 84-73. Πλέον, η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2014 αντιμετωπίζει σοβαρό κίνδυνο αποκλεισμού έχοντας αρνητικό ρεκόρ 1-4 νίκες. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο από την πρώτη στιγμή με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και να βρίσκουν σημαντικές λύσεις κυρίως στο πρόσωπο του Σεμίχ Ερντέν. Αντίθετα, το δίδυμο των Ραντλ και Φάρμαρ ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η “ομάδα του λαού”, η οποία κατάφερε να προηγηθεί με 39-37, σε ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο.

Η επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια σήμανε και την μεγάλη αντεπίθεση της Νταρουσάφακα. Με ηγέτη τον εκπληκτικό Μαρκοϊσβίλι, ο οποίος πέτυχε τους 19 από τους 22 συνολικά πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, η νεοφώτιστη ομάδα επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και “έχτισε” διψήφια διαφορά την οποία κράτησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης (84-73).

Γκέλα ξανά για τη Μιλάνο στο Λιμόζ

Σε μια μονομαχία ομάδων που είχαν το ίδιο ρεκόρ (1-3) και παλεύουν για την πρόκριση, η Λιμόζ επικράτησε 74-65 της Αρμάνι Μιλάνο κι έκανε καθοριστικό βήμα για να βρεθεί στο Top-16 της Ευρωλίγκα. Η γαλλική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Μπουνγκού-Κολό (18π. με 4/6τρ.) ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9/20 τρίποντα, την ώρα που η Αρμάνι είχε 4/25! Αξιοσημείωτη είναι επίσης η διαφορά που είχαν οι δύο ομάδες στις ασιστ με τους γηπεδούχους να μοιράζουν 23 ενώ οι παίκτες του Ρέπεσα είχαν μόλις 8! Κάπως οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν και τα 20 λάθη, στα οποία υπέπεσε η Λιμόζ, η οποία έκανε… ξέσπασμα νίκης στο δεύτερο δεκάλεπτο της, όταν “έτρεξαν” επιμέρους σκορ 20-9.

O νόμος της Μπάρτσα

Το αήττητο της Λοκομοτίβ Κούμπαν κατάφερε να σπάσει η Μπαρτσελόντα επικρατώντας έστω και δύσκολα εντός έδρας με 72-68. Πρωταγωνιστής των Ισπανών ήταν ο Άντε Τόμιτς ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Η ισπανική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Κροάτη σέντερ κατάφερε να εξασφαλίσει στο ημίχρονο μικρή διαφορά +6 πόντων (37-31). Στο διάστημα αυτό η Λοκομοτίβ Κούμπαν ήταν ιδιαίτερα άστοχη έξω από τα 6.75 (2/11 σουτ) ενώ τα πολλά φάουλ των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα χάρισαν στη Μπαρτσελόνα συνολικά 19 ελεύθερες βολές.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ρώσοι ανέβασαν “στροφές” και με όπλο τους την άμυνα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 49-48. Στη καθοριστική τέταρτη περίοδο η Λοκομοτίβ ξέφυγε ακόμα και με +9 (57-48, 33′) αλλά δεν άντεξε. Ο Ντιλέινι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει 10” πριν το τέλος ευστοχώντας σε μόλις 1/3 ελεύθερες βολές και η Μπαρτσελόνα ανέτρεψε την κατάσταση φτάνοντας στο τελικό 72-68. Καθοριστικό για τη νίκη αποδείχθηκε το κλέψιμο του Σατοράνσκι που απέτρεψε την επαναφορά της Λοκομοτίβ στην τελευταία φάση του αγώνα.

Σπουδαίο “διπλό” του Αστέρα

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε στο Μόναχο ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος επικράτησε 90-79 της Μπάγερν. Την παράσταση φυσικά έκλεψε ο Στέφαν Γιόβιτς, ο οποίος με τις 19 ασιστ (σ.σ. 18 είχε όλη η Μπάγερν), έκανε νέο ρεκόρ στην ιστορία της Ευρωλίγκας. Επίσης, καθοριστικός ήταν ο Βλάντιμιρ Στίματς, ο οποίος κόντρα στην παλιά του ομάδα είχε 8/9 δίποντα, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην κυριαρχία των “ερυθρόλευκων” μέσα στο “ζωγραφιστό” (29/39 δίποντα). Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 48-40 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κι έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με επιμέρους 27-13 στην τέταρτη περίοδο έφυγαν θριαμβευτές από τη Γερμανία.