Αήττητη Μπαρτσελόνα, εντυπωσιακή Ρεάλ

2015-11-15T15:55:29+00:00 2015-11-15T16:44:01+00:00.

15/Nov/15 15:55

Μπαρτσελόνα, Ρεάλ

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ομπραντόιρο κι έκανε το “6 στα 6” στη Liga Endesa. Στη Μανρέσα ξέσπασε η Ρεάλ για την ήττα στο Στρασβούργο

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Οι Καταλανοί χωρίς τον Στράτο Περπέρογλου επιβλήθηκαν 67-57 της Ομπραντόιρο, έχοντας κορυφαίους τους Τόμιτς (18π., 11ρ.) και Αμπρίνες (16π.). Ο Βεζένκοφ είχε 9 πόντους σε 6 ριμπάουντ σε 20 λεπτά. Η “βασίλισσα” από την πλευρά της διέλυσε 106-68 τη Μανρέσα, ξεσπώντας μετά την ήττα-σοκ από τη Στρασμπουργκ στην Ευρωλίγκα. Οι Μαδριλένοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο και καλύτερο τον Γκουστάβο Αγιόν (19π., 8ρ.).

Απίστευτος Μπόστιαν Νάχμπαρ σημείωσε 30 πόντους με εντυπωσιακά ποσοστά (7/8 δίπ., 5/7τρ.) κι οδήγησε τη Σεβίλλη στη νίκη (94-84) επί της Μάλαγα στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας. Τέλος, η Ανδόρα πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της, καθώς πέρασε με 80-73 από τη Σαραγόσα. Πολύ καλός ο Γκιόργκι Σερμαντίνι (17π. με 7/10διπ., 7ρ.), κορυφαίος ο Λούκα Μπογκντάνοβιτς (19π. με 5/9τρ., 7ρ.).

Πριν από την έναρξη των αγώνων τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της βομβιστικής επίθεσης στο Παρίσι…