Επιτέλους νίκη η Εφές!

2015-11-20T21:48:11+00:00 2015-11-20T22:38:03+00:00.

20/Nov/15 21:48

Μετά από τρεις σερί ήττες, η Αναντόλου Εφες επικράτησε 92-74 της Λιμόζ και πήρε βαθμολογική “ανάσα, έχοντας πλέον 3-3 στον όμιλο του Ολυμπιακού.

Η τουρκική ομάδα είχε ξεκινήσει με δύο νίκες αλλά στη συνέχεια έχασε τρία σερί ματς, με αποτέλεσμα να βρεθεί σε δύσκολη θέση. Το ματς με τη Λιμόζ, λοιπόν, ήταν “must-win” για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς κι αυτό φάνηκε στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με ηγέτη τον Τόμας Ερτέλ πήραν τον έλεγχο από το ξεκίνημα, ενώ εξαιρετική δουλειά έκαναν οι Μπράουν και Ντάνστον. Μάλιστα, ο πρώην φόργουορντ του Ολυμπιακού έκανε μια πολύ “μεστή” εμφάνιση, κι “άγγιξε” το τριπλ νταμπλ (12π, 11ρ., 7ασ.) Κάπως έτσι ούτε ο τραυματισμός του Γκρέιντζερ στο γόνατο (ο Ίβκοβιτς δεν τον χρησιμοποίησε στο δεύτερο ημίχρονο) έδειξε να επηρεάζει την Εφές που είχε σωστή αντίδραση όταν η γαλλική ομάδα έκανε την αντεπίθεση της.

Συγκεκριμένα, η Λιμόζ με 8 πόντους του Τραορέ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, μετέτρεψε το 51-35 του ημιχρόνου σε 59-55 (27’). Εκεί, όμως, “μίλησε” ο Ντίμπλερ, οποίος με δύο διαδοχικά τρίποντα έκοψε τη… φόρα της Λιμόζ, που είδε λίγο αργότερα τον Οσμάν να ευστοχεί σε τρίτο σερί σουτ έξω από τα 6μ75. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις κι ουσιαστικά έριξαν λευκή πετσέτα.

Που κρίθηκε

Το τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου ήταν καθοριστικό καθώς η Λιμόζ βρέθηκε στο -4 (59-55) αλλά δέχθηκε επιμέρους 11-2 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Επίσης, όταν κάνεις 24 λάθη σε εκτός έδρας ματς δεν μπορείς να έχει πολλές απαιτήσεις…

Ο Τόμας Ερτέλ ηγήθηκε της προσπάθειας της Εφές, βλέποντας το καλάθι σαν βαρέλι. Ο Γάλλος γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 5/7 τρίποντα κι ήταν ο βασικός λόγος που η ομάδα του τελειώσει το ματς με 13/25!