“Φρένο” στην Μπάρτσα η Λαμποράλ

2015-11-22T21:08:39+00:00 2015-11-22T21:46:36+00:00.

22/Nov/15 21:08

Η Λαμποράλ Κούτσα λύγισε 87-79 στην παράταση την Μπαρτσελόνα, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα στη Liga Endesa

Στο τελευταίο τους ματς πριν επισκεφθούν το ΣΕΦ για να παίξουν με τον Ολυμπιακό, οι Βάσκοι έκαμψαν την αντίσταση της αντιπάλου του Παναθηναϊκου με 87-79 (73-73κ.α.). Καθοριστική ήταν η συμβολή του Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ (11π. με 5/10 διπ., 13ριμπ.) κι ένα εντυπωσιακό κόψιμο στον Λαουάλ, στα 26 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ. Τρομερή εμφάνιση από τον Ντάριους Άνταμς, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους με 9/18 σουτ κι είχε ακόμα 5 ριμπάουντ και 3 ασιστ. Ο Κιμ Τιλί με 2/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση για τους γηπεδούχους.

Ωραίος αλλά… άστοχος στο τέλος ο Περπέρογλου

Ο Στράτος Περπέρογλου πραγματοποίησε ενδεχομένως την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα, έχοντας 20 πόντους με 5/8 δίποντα σε 33 λεπτά. Έχασε, όμως, τη μεγάλη ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του καθώς στην τελευταία επίθεση της τέταρτης περιόδου αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Στην παράταση “μίλησε” ο Κοζέρ

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες της Λαμποράλ είχαν καλύτερη ψυχολογία και μεγαλύτερα αποθέματα δυνάμεων, ξεκίνησαν με 8-0 και με τον Κοζέρ να σημειώνει τους 7 από τους 14 πόντους της ομάδας του στο έξτρα πεντάλεπτο, έφτασαν στην έκτη τους νίκη. Αμφότερες οι ομάδες έχουν 6-1, με τη Βαλένθια να είναι πλέον η μοναδική αήττητη του πρωταθλήματος κι απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.