Επιβλητική… πρόκριση για Μπαρτσελόνα

2015-11-26T21:57:15+00:00 2015-11-27T00:36:45+00:00.

26/Nov/15 21:57

Η Μπαρτσελόνα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Ζιέλονα Γκόρα, την οποία διέλυσε με 93-64, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρόκριση στο Top-16.

Με άκρως επιβλητικό τρόπο “κλείδωσε” την παρουσία της στο Top-16 η Μπαρτσελόνα, η οποία “διέλυσε” τη Ζιέλονα Γκόρα σε ένα παιχνίδι που έκανε ρεκόρ συλλόγου σε τρίποντα (17) και ασιστ (28) στη διοργάνωση. Οι “μπλαουγκράνα” εκτέλεσαν την αντίπαλο τους έξω από τα 6μ75, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ. Συγκεκριμένα, ο πρώην φόργουορντ του Άρη σημείωσε 15 πόντους χωρίς να χάσει σουτ(!), έχοντας 1/1 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 4/4 βολές σε λιγότερο από 22 λεπτά.

Όσον αφορά στην αναμέτρηση δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής καθώς η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της κι όταν πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ξέφυγε… Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες του Πασκουάλ έκαναν επιμέρους 49-29 μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι με 3/17 τρίποντα δεν θα μπορούσαν να ελπίζουν σε κάτι περισσότερο.

Που κρίθηκε

Μα φυσικά στην ανωτερότητα της Μπαρτσελόνα και τη διάθεση που έδειξε στο παρκέ. Από τη στιγμή που μπήκε ορεξάτη και μπήκαν τα σουτ, η Ζιέλονα Γκόρα ήταν δεδομένο ότι δεν θα είχε ελπίδα.

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τη φανέλα των Καταλανών. Το γεγονός ότι σκόραρε 15 πόντους σε λιγότερο από 22 λεπτά χωρίς να χάσει σουτ τα λέει όλα!