Κορυφή και… Παναθηναϊκός για Λοκομοτίβ

2015-12-18T21:14:17+00:00 2015-12-18T22:00:48+00:00.

18/Dec/15 21:14

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν λύγισε (78-74) την Μπαρτσελόνα και κατέλαβε την πρώτη θέση στον Γ’ όμιλο, κάτι που τη φέρνει στο γκρουπ του Παναθηναϊκού στο Top-16.

H Λοκομοτίβ Κούμπαν λύγισε (78-74) την Μπαρτσελόνα και κατέλαβε την πρώτη θέση στον Γ’ όμιλο, κάτι που τη φέρνει στο γκρουπ του Παναθηναϊκού στο Top-16.

Στην κορυφή του Γ’ ομίλου τερμάτισε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής με την Μπαρτσελόνα. Ο Μάλκολμ Ντιλέινι ήταν εξαιρετικός τόσο οργανωτικά (9 ασίστ), όσο κι επιθετικά (19π.), μολονότι είχε μόλις 2 πόντους στο πρώτο μέρος. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Ράντολφ (16π., 7ρ.) και Σίνγκλετον (10π. με 5/5διπ.). Ο… βγαλμένος από τα παλιά, Χουάν Κάρλος Ναβάρο (22π. με 5/8τρ.) δεν έφτασε για τους “μπλαουγκράνα”, οι οποίοι θα είναι αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Top-16.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση στο παρκέ αλλά η Μπαρτσελόνα με την άμυνα της στο δεύτερο δεκάλεπτο μπόρεσε να βάλει στον ρυθμό της την Λοκομοτίβ. Οι “μπλαουγκράνα” δέχθηκαν μόλις 11 πόντους το συγκεκριμένο διάστημα και πήραν το πάνω χέρι, ενώ όταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν “μίλησε” ένας παίκτης που έχει… φάει τέτοια ματς με το κουτάλι. Ο λόγος για τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και με καλάθι του στην έναρξη της τελευταίας περιόδου οι Καταλανοί προηγήθηκε με 63-54!

Το “κοντό” σχήμα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέτρεψε στους γηπεδούχους να παίξουν επιθετική άμυνα και να… πνίξουν την αντίπαλο τους. Ο Ντιλέινι έκανε το ένα κλέψιμο μετά το άλλο κι η Μπαρτσελόνα υπέπεσε σε 7 λάθη σε διάστημα 7 λεπτών στο τέταρτο δεκάλεπτο κι ο αγώνας γύρισε… τούμπα, με τη Λοκομοτίβ να φτάνει στο +3 (70-67 στο 37′) με επιμέρους 16-4. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και πέρασε μπροστά με απίθανο καλάθι του Ντόλμαν (71-70) αλλά η Λοκομοτίβ πήρε καθοριστικά επιθετικά ριμπάουντ, όπως αυτό του Ράντολφ (στα 14” με το σκορ 74-73) κι ήταν ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών (4/4 στα τελευταία 9”).