2015-12-29T22:51:40+00:00 2015-12-29T23:54:31+00:00.

Lefteris Moutis

29/Dec/15 22:51

Του Λευτέρη Μούτη / moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός διέλυσε τη Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα του Top 16 της Ευρωλίγκας (74-62) παίζοντας εντυπωσιακή άμυνα σε ένα ματς που έλαμψαν οι Σπανούλης, Χάκετ και Στρόμπερι.

Ιδανικότερο ξεκίνημα στο Top 16 και κλείσιμο του 2015 δεν θα μπορούσαν να ονειρευτούν οι “ερυθρόλευκοι”! Η νίκη με 12 πόντους διαφορά επί ενός εκ των φαβορί του ομίλου στο κατάμεστο ΣΕΦ ήταν η καλύτερη απόδειξη ότι η άμυνα που παίζει ο Ολυμπιακός τη φετινή σεζόν είναι ικανή να τον πάει πολύ μακριά.

Εβγαλε εκτός ρυθμού τη Μπαρτσελόνα που σκόραρε με το ζόρι 62 πόντους και πήρε μια μεγάλη διαφορά χρήσιμη για τη συνέχεια. Ο Σπανούλης ήταν εξαιρετικός εκτελεστικά και δημιουργικά, οι Χάκετ και Στρόμπερι έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, ο Χάντερ ήταν πολύ καλός επιθετικά και ο Πρίντεζης ήταν και πάλι αποτελεσματικός.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι επιθετικά έχοντας 4 λάθη και 1/8 σουτ στα πρώτα 6 λεπτά! Ο Παπαπέτρου έβγαζε απίστευτη ενέργεια, προσπαθούσε να τρυπήσει την άμυνα της Μπαρτσελόνα ή να τη χτυπήσει σε close out καταστάσεις, αλλά δεν είχε συμπαράσταση και έτσι οι “ερυθρόλευκοι” έδειχναν ότι θα κινούνταν σε χαμηλά επίπεδα στο σκοράρισμα ξανά (3-8, 5′).

Ωστόσο, αυτό που κράτησε τον Ολυμπιακό στο τιμόνι του παιχνιδιού ήταν και πάλι η άμυνα, η ενέργεια που έβγαζαν οι παίκτες του και η απόλυτη κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ. Ο Σάμουελς έκανε ζημιά κοντά στο καλάθι, αλλά με 5-0 επιθετικά ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο, οι Πειραιώτες διατηρούσαν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (14-15, 11′).

Η ροή του παιχνιδιού άλλαξε μόνο όταν ο Ολυμπιακός βρήκε έξι συνεχόμενους πόντους κοντά στο καλάθι με τον Σον Τζέιμς (πέρασε στο παιχνίδι λόγω του προβλήματος με φάουλ που αντιμετώπισαν οι Μιλουτίνοφ και Χάντερ) και κατάφερε να μετουσιώσει την ενέργεια που έβγαζε στην άμυνα σε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

Ο Τσάβι Πασκουάλ άλλαξε τον χειρότερο αμυντικά Σάμουελς με τον Αντε Τόμιτς για να “απαντήσει” στον Σφαιρόπουλο με τον Τζέιμς, αλλά στην πραγματικότητα η… ζημιά για τον Ολυμπιακό ήταν παροδική. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 24-23 (15′), αλλά η εξαιρετική δουλειά που έκαναν οι Χάκετ και Στρόμπερι αμυντικά και η εντυπωσιακή άνοδος του Βασίλη Σπανούλη επιθετικά, έδωσαν τεράστια αυτοπεποίθηση στους Πειραιώτες βάζοντας “φωτιά” στο ΣΕΦ! Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε ένα μακρινό τρίποντο και δυο καλάθια με περίτεχνες ενέργειες μέσα στην “κυκλοφορία” της Μπαρτσελόνα δίνοντας ουσιαστικά το σύνθημα για ένα εκπληκτικό 16-2 επιμέρους σκορ μέχρι το ημίχρονο (39-26) σε ένα διάστημα που βοήθησε πάρα πολύ επιθετικά και ο Πρίντεζης.

Το πεντάλεπτο ξέσπασμα των “ερυθρολεύκων” ήταν απόρροια της εξαιρετικά πιεστικής άμυνας και της καθολικής κυριαρχίας στα ριμπάουντ, καθώς είχαν 11 περισσότερες κατοχές με 11 επιθετικά ριμπάουντ, την ώρα που η Μπαρτσελόνα είχε μόλις 6 αμυντικά!

Το διψήφιο προβάδισμα του Ολυμπιακού μειώθηκε στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου όταν οι Καταλανοί σημάδεψαν επιθετικά τον Τόμιτς, κατάφεραν να ελέγξουν τα ριμπάουντ και έφεραν τη διαφορά στους 8 πόντους (42-34, 24′). Ωστόσο, η ανάκαμψη των Καταλανών ήταν προσωρινή. Ο εξαιρετικός και εκτελεστικά και δημιουργικά Σπανούλης βοήθησε στην αντεπίθεση με τους Μάντζαρη και Αγραβάνη να πετυχαίνουν δυο τρίποντα μαχαιριές στη Μπαρτσελόνα εκτοξεύοντας το “ερυθρόλευκο” προβάδισμα στο +18 (52-34, 28′).

Οι Καταλανοί έδειχναν να έχουν βγει εκτός του πνεύματος του αγώνα αδυνατώντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του να ακολουθήσουν το παιχνίδι τους. Εχασαν πολλά ελεύθερα σουτ και η άμυνα του Ολυμπιακού τους έκανε να σκέφτονται ακόμα περισσότερο κάθε ενέργεια τους με συνέπεια να μην μπορούν να αντιδράσουν και να προσπαθούν μονίμως να τροφοδοτήσουν τον Τόμιτς κοντά στο καλάθι.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν ασφυκτικά στην άμυνα σε όλη τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου, η διαφορά έφθασε στο +19 (61-42, 35′) με τον Στρόμπερι να βγάζει εκπληκτική ενέργεια και να είναι αποτελεσματικός και στην επίθεση.

Ο Σπανούλης συνέχισε να τροφοδοτεί τον Χάντερ που ανταποκρίθηκε εξαιρετικά στο ρόλο του επιθετικά και στο τελευταία λεπτά πια οι δυο ομάδες πάλευαν για τη διαφορά, καθώς σε ένα τέτοιο όμιλο οι λεπτομέρειες παίζουν πάντα ρόλο. Οι Καταλανοί έτρεξαν 9-0 σερί για το 68-58 (38′), αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη με +12 (74-62).