Κορυφή με υπογραφή Οσμάν η Εφές

2016-01-11T23:08:32+00:00 2016-01-11T23:21:50+00:00.

11/Jan/16 23:08

Ο 20χρονος περιφερειακός είχε καθοριστική παρουσία στην… απόδραση της Εφες από την έδρα της Νταρουσάφακα με 80-76.

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, έχοντας ηγέτη τον Τσεντί Οσμάν, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους ενώ είχε και 5 ριμπάουντ. Μάλιστα, πέτυχε κι ένα καθοριστικό γκολ φάουλ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, όπου οι γηπεδούχοι έκαναν παιδαριώδη λάθη. Άξιος συμπαραστάτης του, ο Ντάριο Σάριτς (15 πόντους με 7/7 βολές), ενώ κοντά στο νταμπλ νταμπλ έφτασε ο Ντάνστον (8π., 9ρ.). Ο Σκότι Ουίλμπεκιν είχε 14 πόντους για τους γηπεδούχους.

Η Εφές έχει πλεόν ρεκόρ 11-3 και βρίσκεται στην κορυφή, έχοντας ένα λιγότερο παιχνίδι από τη Φενέρμπαχτσε που είναι στο 11-4. Στην τρίτη θέση η Γαλατασαράι με 10-5 κι ακολουθούν η Νταρουσάφακα, η Καρσίγιακα κι η Μπάνβιτ με 9-6.

Ο Οσμάν ξεκίνησε “καυτός” και σημείωσε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, κάτι που επέτρεψε στην Εφές να πάρει νωρίς το προβάδισμα. Η ομάδα του Ίβκοβιτς βρέθηκε στο +9 (28-19) αλλά δεν μπόρεσε να έχει ανάλογη συνέχεια καθώς δεν βρήκε πολλές λύσεις από τους πρωτοκλασάτους παίκτες της. Οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και με σερί 13-0 στη δεύτερη περίοδο ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση. Συγκεκριμένα, η Νταρουσάφακα πέρασε μπροστά με 36-31 (16’) και διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Με το σκορ 68-61 (31’), η Εφές ξεκίνησε την αντεπίθεση της και με 5 σερί πόντους του Γκρέιντζερ πήρε… φόρα και με επιμέρους 11-4 ισοφάρισε σε 72-72 (37’). Ο Ουίλμπεκιν έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού (76-74) αλλά ο Τσεντί Οσμάν πέτυχε καθοριστικό γκολ φάουλ στα 2 λεπτά πριν το φινάλε. Η Νταρουσάφακα δεν είχε σωστές επιλογές, υπέπεσε σε παιδαριώδη λάθη κι οι Ερτέλ, Σάριτς όντας ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών “σφράγισαν” τη νίκη για την Εφές.