Σούπερ Άρης σε μαγική ατμόσφαιρα!

2016-01-27T21:10:26+00:00 2016-01-27T21:19:04+00:00.

27/Jan/16 21:10

Ακόμα μία σπουδαία Ευρωπαϊκή βραδιά για τον Άρη ο οποίος πήρε μεγάλης σημασίας νίκη με 73-63 απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου και διατηρήθηκε για τα καλά μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης…

Ακόμα μία σπουδαία Ευρωπαϊκή βραδιά για τον Άρη ο οποίος πήρε μεγάλης σημασίας νίκη με 73-63 απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου και διατηρήθηκε για τα καλά μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο κόσμος της ελληνικής ομάδας έστησε για ακόμα μία αναμέτρηση το δικό του “πάρτι” στην κερκίδα δίνοντας ώθηση στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Ο Τζέρελ ΜακΝίλ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του για όσο καιρό βρίσκεται στην Ελλάδα, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 10 κερδισμένα φάουλ! Άξιος συμπαραστάτης του ο Βασίλης Σίμτσακ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και πολλές κερδισμένες μάχες μέσα στη ρακέτα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Μπροστά στην εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του Άρη, η Άλμπα μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και με κύριο εκφραστή τον Κικάνοβιτς προηγήθηκε αρχικά με 9-6 και στη συνέχεια με 14-10 στο 6′. Η αντίδραση της ελληνικής ομάδας ήταν άμεση και το μίνι σερί 4-0 ανάγκασε τον Σάσα Ομπράντοβιτς να καλέσει σε τάιμ άουτ (15-14, 7′). Η συγκεκριμένη κίνηση έριξε το ρυθμό του παιχνιδιού και διατήρησε τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου (19-15).

Η απόφαση του Πρίφτη να ξεκινήσει με δύο χειριστές (Ουότερς, Ξανθόπουλο) το δεύτερο δεκάλεπτο, είχε άμεσα αποτελέσματα αφού ο Άρης έλεγξε το παιχνίδι και προηγήθηκε ακόμα και με 28-21 (15′). Το σερί των γηπεδούχων διέκοψε ο συνήθης ύποπτος Κικάνοβιτς (28-23), ενώ τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Μιλοσάβλιεβιτς για να φέρει την Άλμπα ακόμα πιο κοντά (33-30, 27′). Τα υπόλοιπα 3 λεπτά ωστόσο άνηκαν και πάλι στους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι έσφιξαν την άμυνα τους, είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο του Ουότερς με τη λήξη του ημιχρόνου ξέφυγαν με 42-34.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Βασίλη Σίμτσακ! Ο πάουερ φόργουορντ του Άρη ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μισό της αναμέτρησης αφού με 10 πόντους (4/4 δίποντα, 2/2 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο ήταν ο παράγοντας που έκανε τη διαφορά.

1298804

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ανώτεροι με τον Χάγκινς να “πληγώνει” την αντίπαλη άμυνα διατήρησαν το προβάδισμα με 48-43 (23′). Το πάθος των παικτών του Πρίφτη μεταφέρθηκε γρήγορα στην κερκίδα και με την ατμόσφαιρα να έχει πάρει “φωτιά”, ο ΜακΝιλ έφτασε τους 16 πόντους και διαμόρφωσε το 53-45 στο 27′. Το τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου ωστόσο ήταν καταστροφικό για τον Άρη, αφού οι Λόουερι και Τσέρι “χτύπησαν” έξω από τα 6.75 μειώνοντας σε απόσταση αναπνοής για την Άλμπα (55-54).

Η εκκίνηση του τελευταίου κομματιού της αναμέτρησης ήταν πολύ ενθαρρυντική αφού οι Σίμτσακ και ΜακΝιλ διατήρησαν τον Άρη μπροστά στο σκορ (60-56, 33′), ενώ η άμυνα συνέχισε να κλείνει όλους τους διαδρόμους της Άλμπα προς το καλάθι. Η αφλογιστία των επόμενων 3 λεπτών όμως στοίχισε με αποτέλεσμα η γερμανική ομάδα να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (60-59), 5.01′ πριν το τέλος. Το ασταμάτητο δίδυμο των Σίμτσακ και ΜακΝιλ ωστόσο είχε και πάλι τη λύση! Οι δύο παίκτες βρέθηκαν σε εξαιρετικό βράδυ και ακόμα μία μεταξύ τους συνεργασία διαμόρφωσε το 68-59, με 2.53′ να απομένουν.

Ο τελικός νικητής είχε πλέον κριθεί και ο Άρης επιχείρησε να υπερκαλύψει το -15 του πρώτου αγώνα. Οι 4 διαδοχικές χαμένες βολές της Άλμπα, χάρισαν στον ΜακΝιλ την ευκαιρία να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο +13 (72-59) και με 24″ να απομένουν η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε την τύχη στα χέρια της. Ο Ουότερς αστόχησε και ο Λόντσαρ με 1/2 εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 72-60, 12.2″ πριν το τέλος. Στο υπόλοιπο η διαφορά δεν καλύφτηκε και το τελικό 73-63 βρήκε τον κόσμο του Άρη να αποθεώνει απόλυτα δικαιολογημένα τους παίκτες!

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 42-34, 55-54, 73-63