“Φόνευσαν” τη Μπάρτσα Μπουρούσης και Άνταμς!

2016-01-30T00:12:56+00:00 2016-01-30T00:32:45+00:00.

Lefteris Moutis

30/Jan/16 00:12

Πολύ μεγάλο ματς έγινε στη Βαρκελώνη, με την Λαμποράλ να “βάζει” ακόμα περισσότερη φωτιά στον όμιλο και να αλώνει το Παλάου. Τρομερός ο Μπουρούσης, καθοριστικός ο Ντάριους Άνταμς

Πολύ μεγάλη νίκη για την Λαμποράλ μέσα στη Βαρκελώνη, στον πιο… απίστευτο όμιλο ίσως όλων των εποχών, στην Ευρωλίγκα! Οι Βάσκοι άλωσαν το “Παλάου” με 78-81 και πήγαν σε ρεκόρ 3-2, αφήνοντας την Μπάρτσα που είχε κερδίσει την προηγούμενη εβδομάδα στη Μαδρίτη, στο 2-3!

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην παράταση. Η ομάδα του Περάσοβιτς είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα, οι γηπεδούχοι έφτασαν πιο κοντά στη νίκη στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά ο Ντάριους Άνταμς το πήγε στη παράταση, με τρίποντο λίγο πριν την εκπνοή. Εκεί, ο Αμερικανός μαζί με τον φοβερό και τρομερό φέτος Γιάννη Μπουρούση, “φόνευσαν” την Μπαρτσελόνα!

Ο Έλληνας σέντερ που έβαλε και κρίσιμες βολές στο τέλος, είχε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ 3 ασίστ και 28 στο σύστημα αξιολόγησης! Ο Ντάριους Άνταμς που ήταν επίσης καθοριστικός στα κρίσιμα, έβαλε 17. Από την Μπαρτσελόνα μεγάλο ματς έκανε ο Άλεξ Αμπρίνες με 21 πόντους. Ο Στράτος Περπέρογλου σκόραρε 10 και ο Βεζένκοφ 6.

Η Μπαρτσελόνα προερχόταν από τη μεγάλη νίκη στο φινάλε επί της Ρεάλ και έδειχνε ότι έβρισκε ξανά ρυθμό στο παιχνίδι της. Οι Καταλανοί δεν κατάφεραν από νωρίς να επιβάλουν το ρυθμό τους και παρότι το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, δεν κατάφεραν να περιορίσουν επιθετικά τη Λαμποράλ που συνηθίζει να παίζει σε υψηλό τέμπο.

Οι Ολεσον και Περπέρογλου σκόραραν, αλλά η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι στον Τόμιτς και δεν μπορούσε να βγάλει αρκετά ελεύθερα σουτ. Από την άλλη πλευρά, ο Μπλάζιτς ήταν σε καλή εκτελεστικά μέρα και η Λαμποράλ βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 18′ (25-29).

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να μειώσει σε 34-35 στο 22′, αλλά η Λαμποράλ έκανε τη μεγάλη ανατροπή και χάρη στη ηγετικό δίδυμο ψηλών των Μπουρούση και Σενγκέλια έτρεξε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 13 πόντους (38-51, 28′).

Οι Βάσκοι έλεγχαν πια για τα καλά το παιχνίδι και με τον Μπουρούση να είναι σε εξαιρετική κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερναν να κρατούν σταθερά το προβάδισμα σε ένα παιχνίδι που φαινόταν ότι θα κριθεί στις μάχες στις δυο ρακέτες.

Η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να αλλάξει το ρυθμό, αλλά ούτε και να περιορίσει τη Λαμποράλ και τον Μπουρούση, καθώς και οι τρεις σέντερ (Τόμιτς, Λαουάλ και Σάμουελς) είχαν πολλά προβλήματα απέναντι στον Έλληνα διεθνή (51-59, 35′).

Οι Σατοράνσκι και Αμπρίνες πήραν επ’ ώμου την κατάσταση στα τελευταία λεπτά και με καλάθι του Λαουάλ η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε ξανά για πρώτη φορά μετά από ένα ολόκληρο ημίχρονο (68-67, 39′)! Στην επόμενη επίθεση ο Ρίμπας πέτυχε ένα μεγάλο σουτ στα 20” (70-67), αλλά η Λαμποράλ απάντησε στα 11” με τρίποντο του Ανταμς (70-70), ενώ είχε προηγηθεί άστοχο τρίποντο του Μπουρούση.

Την τελευταία επίθεση της Μπαρτσελόνα ανέλαβε ο Βεζένκοφ με σουτ τριών πόντων από πολύ μακριά, αλλά αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ροντέο στη παράταση

Εκεί η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα με καλάθι του Άλεξ Αμπρίνες, αλλά οι Βάσκοι απάντησαν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάριους Άνταμς! Με την ψυχολογία στα ύψη μετά το τρίποντο που έστειλε το ματς στη παράταση, ο Αμερικανός οδήγησε την ομάδα του στο προβάδισμα με 72-76 και 75-79, 18” πριν το τέλος. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με τρίποντο μείωσε στο πόντο (78-79), δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του συγκλονιστικού Ισπανικού “εμφυλίου”.

Ήταν η σειρά του Γιάννη Μπουρούση να πάει στην γραμμή των βολών. Ευστόχησε και στις δύο (78-81)! Ο Πάου Ρίμπας αστόχησε σε σουτ τριών πόντων (η Λαμποράλ δεν έκανε φάουλ…) και η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς πήραν μια τεράστια νίκη!