Φενέρ για… φάιναλ φορ!

2016-02-05T22:31:44+00:00 2016-02-05T23:15:00+00:00.

05/Feb/16 22:31

Η Φενέρμπαχτσε επιβίωσε κι από το τουρκικό ντέρμπι με την Εφες, την οποία λύγισε 77-73 και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα της διοργάνωσης.

Η εξαιρετική παρουσία του Τσεντί Οσμάν στο πρώτο ημίχρονο βοήθησε την Εφές να προηγηθεί με +9 (44-35) αλλά η Φενέρ επέστρεψε και τελικά έκανε το 6-0 στον Ε’ όμιλο, έχοντας παίκτη αποκάλυψη τον Μαλίχ Μαχμούτογλου, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους σε λιγότερο από 16 λεπτά! Μάλιστα, οι 10 ήταν στην τέταρτη περίοδο, όπου πέτυχε και το καθοριστικό τρίποντο που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του (77-70).

Η άμυνα της Φενέρμπαχτσε έδειξε να… επικρατεί στο ξεκίνημα αλλά η Εφές βρήκε λύσεις με τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε (σ.σ. είχε 15 σε όλο το ματς), ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Οσμάν. Ο νεαρός Τούρκος σημείωσε 7 διαδοχικούς πόντους (21-16) κι ένα τρίποντο από το κέντρο στο φινάλε της πρώτης περιόδου, το οποίο όμως τελικά δεν μέτρησε! Ο 20άχρονος περιφερειακός συνέχισε το ίδιο εντυπωσιακά κι Εφές προηγήθηκε με 39-31 στο 18’ αλλά Ντίξον και Ούντοχ κράτησαν την ομάδα του Ομπράντοβιτς κοντά στο σκορ.

Με τρίποντο του Ερτέλ, οι γηπεδούχοι έφτασαν με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, στο +9 (44-35) αλλά ο Μπογκντάνοβιτς φρόντισε να δώσει λύσεις στη Φενέρ, η οποία με επιμέρους 13-3 επέστρεψε για τα καλά. Για την ακρίβεια προσπέρασε με 58-57 μετά το τρίποντο του Μαχμούτογλου στο 31’ κι ο αγώνας πήρε για τα καλά “φωτιά”… Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια αλλά ο παίκτης αποκάλυψη της Φενέρ (βλ. Μαχμούτογλου) σημείωσε πέντε σερί πόντους κι έδωσε “αέρα” 5 πόντων στην ομάδα του (69-64 στο 36′), με την Εφές να απαντά και να μειώνει σε 70-71 (37′).

Ακολούθησαν αρκετές λάθος επιλογές και άστοχα σουτ, με το ματς να οδηγείται στο σημείο όπου ο νικητής κρίνεται στο ποιος το θέλει περισσότερο. Το 6-0 της ομάδας του Ομπράντοβιτς, πριν το τρίποντο του Σάριτς στην εκπνοή, αποτέλεσε την πιο τρανή απόδειξη για το ποιος τελικά το ήθελε, με τον Μαχμούτογλου να σημειώνει το τρίποντο-μαχαιριά, κάνοντας το 77-70 στα 57 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.