Σκόρπισε τρόμο η Μπάρτσα, οργίασε ο Γιουλ!

2016-02-14T15:28:20+00:00 2016-02-14T15:30:25+00:00.

14/Feb/16 15:28

Με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία πάνε στο Copa Del Rey του ερχόμενου Σαββατοκύριακου Μπαρτσελόνα και Ρεάλ οι οποίες συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στο ισπανικό πρωτάθλημα…

Με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία πάνε στο Copa Del Rey του ερχόμενου Σαββατοκύριακου, Μπαρτσελόνα και Ρεάλ, οι οποίες συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στο ισπανικό πρωτάθλημα! Αντίθετα, την πτωτική της πορεία συνέχισε η Μάλαγα που γνώρισε ήττα με κάτω τα χέρια στην έδρα της Φουενλαμπράδα σε ακόμα μία απογοητευτική εμφάνιση από τους παίκτες του Ζοάν Πλάθα.

Ξέσπασε η Μπάρτσα!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ και προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα ήταν καταιγιστική και με όπλο την επίθεση της κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το εντυπωσιακό 57-33. Στο διάστημα αυτό κορυφαίος παίκτης των Καταλανών ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ο οποίος με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ βοήθησε τη Μπάρτσα να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη από νωρίς.

Ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα ο εξαιρετικός Σατοράνσκι να ανεβάσει τη διαφορά σε ντραμπλ σκορ (76-38, 28′) και η τρίτη περίοδος να ολοκληρωθεί στο… τρομακτικό 91-41 εις βάρος της Σεβίλλης. Εντύπωση προκαλεί το γεγονός πως η Μπαρτσελόνα δεν κατέβασε ταχύτητα ούτε όταν το παιχνίδι πλησίαζε στο τέλος του και έτσι το τελικό 108-54 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Συνολικά εφτά παίκτες των γηπεδούχων τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων, ανάμεσα τους και ο κορυφαίος της αναμέτρησης Αλέξανδρος Βεζένκοφ που σημείωσε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 22 στο σύστημα αξιολόγησης!

Με όπλο την επίθεση η Ρεάλ

Με τα γνωστά προβλήματα στην άμυνα ξεκίνησε το παιχνίδι απέναντι στην Χιπουσκόα η Ρεάλ Μαδρίτης και παρά την εξαιρετική της επιθετική συγκομιδή, πηγε στα αποδυτήρια με το εύθραυστο 53-48. Ο Τζέισι Κάρολ “σκότωνε” από την περιφέρεια (3/3 τρίποντα) αλλά οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο δεν κατάφεραν στο πρώτο μισό να βρουν τη λύση στο μαρκάρισμα του Ντόμπλας (8π, 6ρ, 3ασ.).

Από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και έπειτα η Ρέαλ άρχισε σταδιακά να επιβάλλει το ρυθμό της. Το δίδυμο των Γιουλ και Κάρολ μετρούσε μαζί 10 στα 13 τρίποντα και έτσι η διαφορά έφτασε μετά από ώρα ξανά σε διψήφια επίπεδα (78-66, 28′), πριν η τρίτη περίοδος “κλείσει” στο 85-69 υπέρ των Μαδριλένων. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός έπεσε αισθητά, η Ρεάλ σημείωσε μόλις εννέα πόντους με αποτέλεσμα η Χιπουσκόα να μειώσει στο τελικό 94-88, χωρίς ωστόσο να φανεί απειλητική.

Απίστευτη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σέρζιο Γιουλ ο οποίος με 27 πόντους (3/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 3/3 βολές), 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 36 στο σύστημα αξιολόγησης θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για MVP της αγωνιστικής.

Συνεχίζεται η κατρακύλα της Μάλαγα

Τον κανόνα που θέλει τις ομάδες του Ζοάν Πλάθα να ξεφουσκώνουν σε βάθος χρόνου επιβεβαίωσε η Μάλαγα για ακόμα μία αναμέτρηση! Η Φουενλαμπράδα έστησε το δικό της εντός έδρας “πάρτι” και με το απίστευτο 12/14 δίποντα προηγήθηκε στο ημίχρονο με διαφορά ασφαλείας 45-30 απέναντι σε μία Μάλαγα που χωρίς τον Τζαμάρ Σμιθ αντιμετωπίζει πλέον προβλήματα όχι μόνο στη ρακέτα αλλά και στην περιφέρεια.

Η κάκιστη μέρα στην οποία βρέθηκε το σύνολο των παικτών των φιλοξενούμενων έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα και η Φουενλαμπράδα δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Το δίδυμο των Πάουνιτς και Τάμπου έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ και η διαφορά δεν έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (64-53). Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν ακριβώς αυτός που ήθελαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι πάτησαν γκάζι και με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα ανέβασαν ξανά τον δείκτη του σκορ ακόμα και στο +22 (87-65, 38′). Το 14-2 σερί που κατάφερε να τρέξει η Μάλαγα στα τελευταία δύο λεπτά έκανε απλά λιγότερο βαριά την εκτός έδρας ήττα της (89-79).