Συνεχίζει στην κορυφή, βλέπει Μπάρτσα

2016-02-22T18:56:52+00:00 2016-02-22T19:23:18+00:00.

Lefteris Moutis

22/Feb/16 18:56

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα τον Κόροιβο με 84-65 έχοντας τον Ντάριους Τζόνσον-Οντομ και τον Βασίλη Σπανούλη σε καλή εκτελεστικά μέρα και πλέον στέφει το βλέμμα του στη Μπαρτσελόνα.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους, αλλά πήραν την εύκολη νίκη και έμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας. Βρήκαν το αντίδοτο στο κακό ξεκίνημα τους και την κακή απόδοση τους στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, παίρνοντας τη νίκη με 19 πόντους διαφορά.

Ο Κόροιβος παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Ντέιβις, Γεωργάκη και Χαριτόπουλο και τον Χριστοδούλου λόγω της συμφωνίας που υπήρχε με τον Ολυμπιακό στους όρους δανεισμού του.

Οι Πελοποννήσιοι δεν φάνταζαν πριν το τζάμπολ ότι θα ήταν ανταγωνιστικοί, αλλά ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και με την άμυνα ζώνης που εφάρμοσε από νωρίς κατάφερε να προηγηθεί με 18-11 στο 10′ και να διατηρήσει μέχρι το 22′ το προβάδισμα (22-18) χάρη στο εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας (9/11) στα δίποντα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μουδιασμένος τον αγώνα, έμοιαζε να βραχυκυκλώνει στην άμυνα ζώνης αδυνατώντας να βρει το δρόμο προς το καλάθι και χρειάστηκε να αγωνιστεί με πεντάδα-καμικάζι με τους Χάκετ, Στρόμπερι και Οντομ ταυτόχρονα στο παρκέ.

Ο Παπανικολάου έβγαλε ενέργεια και πέτυχε δυο συνεχόμενα καλάθια που έφεραν το ματς στα ίσα (22-22, 12′), αλλά ο Οντομ ήταν εκπληκτικός εκτελεστικά σε ένα ακόμα παιχνίδι και ήταν ουσιαστικά αυτός που άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Ο Αμερικανός γκαρντ έφθασε τους 14 πόντους με 4/5 τρίποντα στο 15′ δίνοντας στον Ολυμπιακό διψήφιο προβάδισμα. Η ευστοχία από μακριά έβγαλε εκτός ρυθμού αμυντικά τους παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου και έτσι οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν πιο εύκολα διαδρόμους για το αντίπαλο καλάθι τρέχοντας σερί 17-0 για το 22-35 στο 16′.

Το σερί σταμάτησε από τον πρώην “ερυθρόλευκο”, Παναγιώτη Βασιλόπουλο, ο οποίος πέτυχε δυο συνεχόμενα τρίποντα και μείωσε στους 9 πόντους (28-37, 17′).

Η κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ βοήθησε τους Πειραιώτες να ανεβάσουν το προβάδισμα τους μέχρι τους 18 πόντους στο 24′ (35-53) με τους γηπεδούχους ωστόσο να μην παρατούν το παιχνίδι παρά τις απουσίες που είχαν.

Οι Τρότερ και Χάρις βοήθησαν εκτελεστικά τον Βασιλόπουλο που ήταν πολύ καλός αμυντικά και ο Κόροιβος ροκάνισε σιγά-σιγά τη διαφορά, η οποία έφθασε στους 8 πόντους (58-66) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ανησύχησε βλέποντας τη χαλάρωση των παικτών του και ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε δράση φθάνοντας τους 15 πόντους με 3/6 τρίποντα και 3/4 δίποντα. Ο Ολυμπιακός έτρεξε και πάλι ένα μεγάλο σερί 13-0 φθάνοντας το υπέρ του προβάδισμα στο +21 (58-79, 36′) με τον Οντομ να φθάνει στα 5/7 τρίποντα.

Ο Κόροιβος έμεινε χωρίς σκορ για 6 ολόκληρα λεπτά και έτσι στα τελευταία λεπτά το μόνο ερωτηματικό είχε να κάνει με το ύψος της διαφοράς υπέρ των Πειραιωτών.