Φάση των “16” Εurocup: Ισοπαλία!

2016-02-24T23:48:12+00:00 2016-02-24T23:48:12+00:00.

24/Feb/16 23:48

Η αναμέτρηση Άλμπα Βερολίνου και Μπάγερν Μονάχου έληξε ισόπαλη και οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους σε μία εβδομάδα. Διαβάστε τι έγινε σε όλα τα ματς.

Είχαμε εφτά συναρπαστικά ματς και μια ισοπαλία στο πρώτο ματς της φάσης των 16 του Εurocup! Με δεδομένο ότι για την πρόκριση μετρά η διαφορά πόντων σε δύο ματς, η αναμέτρηση Άλμπα Βερολίνου και Μπάγερν Μονάχου έληξε ισόπαλη και οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους σε μία εβδομάδα. Διαβάστε τι έγινε σε όλα τα ματς.

Nίζνι Νόβγκοροντ vs Zενίτ Αγίας Πετρούπολης: 102-76

Με ένα επιμέρους 27-12 στην πρώτη περίοδο τα πράγματα πήραν το δρόμο τους από νωρίς στο ρωσικό ντέρμπι. Ο Βίκτορ Ρουντ είχε 28 πόντους και 8 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ζάμπιαν Ντάουνελ είχε 15 πόντους.

Kαρσίγιακα vs Γαλατασαράι: 67-64

Παρότι βρέθηκε να προηγείται με 11 πόντους στο ημίχρονο, η Καρσίγιακα επιβλήθηκε στις λεπτομέρειες της Γαλατασαράι. Ο Κόλτον Αϊβερσον είχε νταμπλ νταμπλ για τους νικητές (16 π., 10 ρ.), ενώ ο Ερικ ΜακΚόλουμ ήταν ο καλύτερος της Γαλατασαράι (21 π. 13 ρ.).

Mπάνβιτ vs Αρμάνι Μιλάνο: 69-72

Με ένα επιμέρους 23-12 στην τρίτη περίοδο το Μιλάνο πήρε κεφάλι και τελικά έφυγε από την Τουρκία με μια μεγάλη νίκη που κρίθηκε στο φινάλε. Ο Ρακίμ Σάντερς είχε 19 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Κόρτνεϊ Φορτσον από την άλλη πλευρά σημείωσε 18.

Ζιελόνα Γκόρα vs Ούνικς Καζάν: 68-72

Η Ούνιξ Καζάν κατάφερε να αποδράσει με την εκτός έδρας νίκη με τον Ισπανό γκαρντ Κίνο Κολόμ να κάνει ένα ακόμα μεγάλο ματς (21 π., 11 ασ.), ενώ για τους γηπεδούχους ο Ματέους Πονίτκα με 21 πόντους (9/12 σουτ) έκανε το καλύτερο που μπορούσε.

Άλμπα Βερολίνου vs Μπάγερν Μονάχου: 82-82

Κανείς δεν μπόρεσε να αναδειχθεί νικητής στον γερμανικό “εμφύλιο” σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα βρίσκονταν συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ. Ο Ελμεντίν Κικάνοβιτς με 24 πόντους (9/12 σουτ) ήταν εξαιρετικούς για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ για τους Βαβαρούς.

Σαραγόσα vs Τρέντο 85-83

Ένα ακόμα παιχνίδι που κρίθηκε στο σουτ με τους γηπεδούχους να σώζουν στο φινάλε το γόητρο τους, αλλά και να μην εξασφαλίζουν πολλά πράγματα για τη ρεβάνς. Ο πρώην Πράσινος Τζούλιαν Ράιτ είχε 22 πόντους για τους ηττημένους, ενώ για τους νικητές Μπέλας και Κράβτσοφ είχαν από 14 πόντους.

Λιμόζ vs Γκραν Κανάρια 65-82

Οι Ισπανοί ισοπέδωσαν τους Γάλλους με 15/28 τρίποντα. Ο Φινλανδός Σάσου Σάλιν με 18 πόντους έσυρε τον χορό για τους νικητές, ενώ για την Λιμόζ Βέστερμαν και Κολό με 13 πόντους έκαστος ήταν οι μοναδικοί διψήφιοι σκόρερ. Το μοναδικό ματς μαζί με τη νίκη της Νίζνι όπου φαίνεται ότι ο νικητές βρίσκεται με το ένα πόδι στους “8”.

Στρασμπούργκ vs Όλντεμπουργκ 76-78

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά αστόχησε στο φινάλε και οι Γερμανοί έφυγαν με τη νίκη, παρότι έπαιξαν με τη φωτιά. Ο Γάλλος γκαρντ είχε 17 πόντους, ενώ για τους νικητές ο Ρίκι Πόλντινγκ οργίασε με 24 πόντους και 8/12 σουτ.