Βήμα πρόκρισης στο Βρσατς ο Αστέρας!

2016-02-26T23:07:06+00:00 2016-02-27T12:54:59+00:00.

26/Feb/16 23:07

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν έπαιξε στη φυσική του έδρα αλλά ο κόσμος του ήταν και πάλι ο έκτος παίκτης και τον έσπρωξε στη νίκη (91-82) επί της Αναντολού Εφες.

Οι “ερυθρόλευκοι” αγωνίστηκαν στη “Μιλένιουμ Χολ” του Βρσατς καθώς στη “Χάλα Πιονίρ” θα διεξαχθούν αγώνες τένις, ωστόσο ανέβηκαν στο 5-3 κι έπιασαν τον Παναθηναϊκό, ενώ έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με την τουρκική ομάδα (σ.σ. είχαν χάσει με έναν πόντο στην Πόλη).

Την ίδια ώρα, η Εφές γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της και βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση, κάτι που ισχύει και για τον Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Οι γηπεδούχοι μολονότι βρέθηκαν να χάνουν σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο, όπου με παίκτη αποκάλυψη τον Μάρκο Γκούντουριτς (σημείωσε τους 9 από τους 14 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο) πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 28-17.

Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν ισορροπημένο, ωστόσο στη συνέχεια οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρας, παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο τους πήραν τον έλεγχο.

Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με 26-19 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου αλλά η άμυνα που έπαιξε στη συνέχεια η Εφές άλλαξε τα δεδομένα.

Οι παίκτες του Ίβκοβιτς πίεσαν σε όλο το γήπεδο κι έβγαλαν εκτός ρυθμού τους αντιπάλους τους, ενώ στην επίθεση βρήκαν λύσεις έξω από τα 6μ75. Πρωτοστάτης ήταν ο Τζον Ντίμπλερ, ο οποίος σημείωσε 4/6 τρίποντα!

Με επιμέρους 10-3, η τουρκική ομάδα ισοφάρισε σε 35-35 (17’), ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό πήγε στα αποδυτήρια όντας στο +8 (46-38).

Ο αγώνας απέκτησε έναν γρήγορο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κάτι που ευνόησε τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος με τον… έκτο παίκτη του, ανέτρεψε την κατάσταση (54-53 στο 23’).

Ο Τσεντί Οσμάν έδωσε λύσεις στην Εφές, η οποία ανέκτησε το προβάδισμα (65-61) αλλά ο Τσίρμπες με προσωπικές ενέργειες ισοφάρισε σε 67-67 (32’).

Το 4ο φάουλ του Μίλερ δεν πτόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν ώθηση από τους πέντε σερί πόντους του Ντάνγκουμπιτς και ξέφυγαν με 78-71 (36’). Την ίδια ώρα η Εφές αντιμετώπισε μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα, έχοντας σκοράρει μόλις 6 πόντους σε 6 λεπτά.

Το τρίποντο του Γκούντουριτς (83-73) έμοιαζε με μαχαιριά στην καρδιά της Εφες, η οποία είδε τον Ερυθρό Αστέρα να ολοκληρώνει σερί 7-0 και να ξεφεύγει με +12 (85-73, 1’29” για το φινάλε).