Φως στην ήττα του Ολυμπιακού και τη νίκη του ΠΑΟ

2016-02-27T13:37:27+00:00 2016-02-27T13:37:27+00:00.

Lefteris Moutis

27/Feb/16 13:37

Του Παναγιώτη Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Ο μεγεθυντικός φακός εστιάζει αυτή την εβδομάδα στη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Φενερμπαχτσέ, στην ήττα του Ολυμπιακού από τη Μπαρτσελόνα και στην επικράτηση των Αστέρα και ΤΣΣΚΑ επί Εφές και Χίμκι αντίστοιχα.

Κυριαρχία της Μπαρτσελόνα απέναντι στον Ολυμπιακό

Ένα από τα πιο σπουδαία ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής, έλαβε χώρα στην Βαρκελώνη, με την Μπαρτσελόνα να κερδίζει με μεγάλη ευκολία τον Ολυμπιακό. Η έκταση της νίκης σίγουρα προκαλεί μεγάλη εντύπωση, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν μετά τα πρώτα 7-8 λεπτά και να φτάνουν τη διαφορά κοντά στους 30 πόντους. Το ξεκίνημα του αγώνα με τον Βασίλη Σπανούλη να τρυπάει την άμυνα μετά από κάθε σκριν και με τον Γιώργο Πρίντεζη να είναι εξαιρετικός στην επίθεση, δεν προϊδέαζε για τη συνέχεια.

Τη μεγάλη αλλαγή στο παιχνίδι έκανε η είσοδος του Τζόι Ντόρσει, που κυριολεκτικά κυριάρχησε και στις δυο ρακέτες. Μπορούσε να παίξει άμυνες αλλαγών με πολύ μεγάλη επιτυχία, αλλά κυρίως προστάτεψε τη ρακέτα απέναντι στο επιθετικό παιχνίδι του Ολυμπιακού. Σε όλες τις διεισδύσεις δημιούργησε δύσκολες συνθήκες εκτέλεσης για τους αντιπάλους του, έκανε σημαντικά μπλοκ, ήταν εξαιρετικός στις βοήθειες και χάλασε το μυαλό και τη συγκέντρωση των αντιπάλων του.

Στην επίθεση η Μπαρτσελόνα χτύπησε κάθε μις ματς με κάθε τρόπο. Είδαμε τον Τόμας Σατοράνσκι να ποστάρει τον Σπανούλη, τον Στράτο Περπέρογλου να ποστάρει τον Ντι Τζέι Στρόμπερι και τον Ιωάννη Παπαπέτρου, αλλά και να χτυπάει στα πόδια τον Γιώργο Πρίντεζη με σουτ από την περιφέρεια όποτε βρέθηκε απέναντι του.

Επίσης οι Ντόρσει και Σαμάρντο Σάμιουελς έκαναν σπουδαία δουλειά, σκοράροντας μέσα από το ζωγραφιστό αλλά και κερδίζοντας πολλές μάχες και στις 2 ρακέτες. Κάλυψαν το κάκιστο παιχνίδι του για μια ακόμα φορά αρνητικού Άντε Τόμιτς, και συνολικά είχαν 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 τελικές πάσες και 2 κοψίματα. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν εκπληκτικά Plays στην επίθεση, με πολλά σκριν, πολύ κίνηση και τιμώρησαν την άμυνα του Ολυμπιακού, που μετά από καιρό εμφανίστηκε αρκετά μαλθακή, ειδικά με καλά περιφερειακά σουτ.

Ο αρχηγός Χουάν Κάρλος Ναβάρο έκανε σπουδαίο παιχνίδι μετά από αρκετό καιρό, ενώ ο Περπέρογλου τιμώρησε σε κάθε ευκαιρία την πρώην ομάδα του. Το παιχνίδι έχασε το ενδιαφέρον του στα μέσα της τρίτης περιόδου με τη διαφορά να αγγίζει τους 30 πόντους, με όλο το ενδιαφέρον να περιορίζεται στο κομμάτι της διαφοράς. Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν ο μόνος παίκτης που από εκείνο το σημείο και μετά προσπάθησε να μαζέψει την κακή εικόνα της ομάδας του, σκοράροντας από την περιφέρεια, αλλά και με διεισδύσεις.

Ο Ολυμπιακός μετά από το πρώτο οκτάλεπτο, δεν μπόρεσε να πάρει πολλά ούτε από τον Σπανούλη, ούτε από τον Πρίντεζη, αλλά και από ένα κομμάτι σημαντικό, όπως η τρανζίσιον επίθεση που σε κάθε παιχνίδι προσφέρει αρκετούς πόντους στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Αν πάντως μπορούσαμε να επιλέξουμε έναν παίκτη που καθόρισε τη ροή του παιχνιδιού θα διαλέγαμε χωρίς δεύτερη σκέψη τον Τζόι Ντόρσει.

Νίκη πρόκρισης για Παναθηναϊκό

Πολύ σπουδαίο παιχνίδι έγινε στην Αθήνα με τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται την Φενέρμπαχτσε, που ερχόταν αήττητη, και τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που έχει γράψει τη δική του ιστορία των τίτλων στον πάγκο του πρασίνων. Μετά από ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι, με τους 2 προπονητές να στήνουν μια παρτίδα σκάκι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν πολύ σημαντική νίκη, που τους ανοίγει διάπλατα την πόρτα της πρόκρισης.

Η νίκη αυτή οφείλεται σε τεράστιο ποσοστό στην άμυνα που έπαιξαν οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Αν εξαιρέσουμε την πρώτη περίοδο, διάστημα στο οποίο ο Ντατόμε έκανε σπουδαία δουλειά η άμυνα κέρδισε σχεδόν όλες τις μάχες. Ο Ιταλός φόργουορντ ήταν ο παίκτης που δυσκόλεψε την άμυνα με τα σκριν που έπαιρνε στα φτερά αλλά και με τα back screen που έκανε στην κορυφή της ρακέτας στον ψηλό που έκοβε προς το καλάθι και την κίνηση του προς την περιφέρεια, με την άμυνα να μπερδεύεται και να του δίνει τον απαραίτητο χρόνο και χώρο για να σκοράρει.

haynes pao fenerbahce

Η Φενέρμπαχτσε σκόραρε 20 πόντους στα πρώτα 10 λεπτά, ενώ στα επόμενα 28, δηλαδή μέχρι το 38′, πέτυχε μόλις 44. Η πίεση που ασκούσαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού στην άμυνα ήταν εξαντλητική, κατάφερναν να σπάνε με μεγάλη συχνότητα τα σκριν και με αυτό τον τρόπο δυσκόλευαν τη κυκλοφορία μπάλας των αντιπάλων τους. Το μόνο ξεκάθαρο ρίσκο που πήραν οι γηπεδούχοι ήταν να αφήσουν τα σουτ μέσης απόστασης των ψηλών, δηλαδή των Γιαν Βέσελι και Έκπε Ούντο μετά τα πικ. Δικαιώθηκαν καθώς ο Ούντο ευστόχησε μόλις σε ένα τέτοιο σουτ από τα 5 που δοκίμασε, ενώ ο Βέσελι δίσταζε να εκτελέσει.

Η Φενέρμπαχτσε δεν μπόρεσε να τρέξει καθόλου με την άμυνα του Παναθηναϊκού να είναι εξαιρετική στο αμυντικό τρανζίσιον. H τουρκική ομάδα έκανε πολλά λάθη που επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πετύχουν εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 11-0 μετατρέποντας το 20-28 σε 31-28. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς σκόραραν κυρίως με σουτ του Μπόμπι Ντίξον σε παιχνίδι απομόνωσης, αλλά και με σουτ από την περιφέρεια, η πλειοψηφία των οποίων ήταν δύσκολα σουτ πάνω σε άμυνα.

Ηταν χαρακτηριστικό ότι ο Ούντο αναγκάστηκε σε πολλές φάσεις να ξεκινήσει προσωπικές ενέργειες, βάζοντας την μπάλα στο παρκέ από την περιφέρεια προσπαθώντας να χτυπήσει στην άμυνα τους σέντερ του Παναθηναϊκού που υστερούν σε ταχύτητα. Στην αντίπερα όχθη, η άμυνα της Φενέρπαχτσε έκανε αρκετά καλή δουλειά απέναντι στον Ραντούλιτσα, περιορίζοντας την δράση του, τόσο στο πικ εν ρολ όσο και το παιχνίδι του στο ποστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερες συνεργασίες στο σετ παιχνίδι, μπόρεσε να σκοράρει σε κάποιες φάσεις με πικ εν ρολ, είχε καλά off ball σκριν και κυκλοφόρησε καλά την μπάλα μέχρι να βρει τα ελεύθερα σουτ. Οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 8 πόντους, με την Φενέρμπαχτσε να κάνει την ύστατη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά και να μειώνει τη διαφορά στον πόντο.

Εκεί μίλησε η κλάση του Δημήτρη Διαμαντίδη, που διαβάζει το παιχνίδι τόσο καλά όσο ελάχιστοι παίκτες στην Ευρώπη, πασάροντας ένα έτοιμο καλάθι στον Έλιοτ Ουίλιαμς που έκανε το κόψιμο από την baseline. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε 7 τελικές πάσες σε μια ακόμα σπουδαία βραδιά, ενώ ο Ουίλιαμς είχε εξαιρετικό ντεμπούτο, με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Νέο επιθετικό show της ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η καλύτερη επίθεση της Ευρωλίγκα ξαναχτύπησε και πάλι και πρόσθεσε ένα ακόμα ολοκληρωτικό επιθετικά παιχνίδι, στα ήδη αρκετά που έχει κάνει στη διοργάνωση. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σκόραρε 108 πόντους απέναντι στην Χίμκι και με τέτοια επιθετική παραγωγή ήταν αδύνατον να μην κερδίσει. Σε ένα παιχνίδι που κατά κύριο λόγο επικράτησε το ατομικό ταλέντο των παικτών και κατά δεύτερο λόγο η τακτική. Αν κάτι κάνει εντύπωση είναι το πώς αντέδρασε η ΤΣΣΚΑ στο πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο των δυο μεγάλων σταρ της, Μίλος Τεόντοσιτς και Νάντο Ντε Κολό.

de colo cska khimki

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη βρήκαν λύσεις από το supporting cast, με τον Νικίτα Κουρμπάνοφ να είναι για ένα ακόμα παιχνίδι εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση. Περιόρισε αποτελεσματικά στα πρώτα 10 λεπτά τον Αλεξέι Σβεντ, παίζοντας εκπληκτική άμυνα, ενώ και στην επίθεση σκόραρε σε κάθε ευκαιρία, είτε με ανοιχτά σουτ από την περιφέρεια μετά από καλή κυκλοφορία μπάλας, είτε στο transition, είτε με παιχνίδι στο ποστ απέναντι στα πιο κοντά τριάρια της Χίμκι, όταν δεν ήταν στο παρκέ ο Τάιλερ Χάνεϊκατ.

Πολύ καλή παρουσία είχαν επίσης οι Βίκτορ Χριάπα και Άαρον Τζάκσον, με τον πρώτο να τελειώνει το παιχνίδι με double double (10 ποντοι, 11 ριμπάουντ). Η Χίμκι είχε πρόβλημα απέναντι στην άμυνα της ΤΣΣΚΑ ειδικά όταν στα γκαρντ ήταν ταυτόχρονα στο παρκέ ο Κουρμπάνοφ και ο Τζάκσον και δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει καλά την μπάλα και αυτό φάνηκε ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά, στα οποία οι γηπεδούχοι έφτασαν σε ένα πολύ γρήγορο +12 (18-6). Αποτέλεσμα ήταν η ΤΣΣΚΑ μετά από 20 λεπτά να έχει σκοράρει 53 πόντους, με τους δυο ηγέτες της να έχουν μόλις 12 πόντους και 5 τελικές πάσες, σε ένα από τα λιγότερα παραγωγικά ημίχρονα τους στη φετινή διοργάνωση.

Βέβαια ότι δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο η δυάδα Ντε Κολό και Τεόντοσιτς το έκανε στο δεύτερο. Με τα πολύ καλά σκριν του Χάινς πάνω στην μπάλα, κέρδιζαν τον χώρο και τον χρόνο που ήθελαν. Εκμεταλλεύτηκαν όλα τα κενά της άμυνας και ουσιαστικά «σκότωσαν» τους αντιπάλους τους με πολλά εύστοχα σουτ από την περιφέρεια. Στο δεύτερο ημίχρονο σκόραραν από κοινού 33 πόντους, ενώ είχαν κα 6 τελικές πάσες. Ο Κουρμπάνοφ συνέχισε να κάνει σπουδαία δουλειά, με το επιθετικό του παιχνίδι στο ποστ.

Στην άμυνα οι παίκτες του Ιτούδη πήραν κάποια ρίσκα τα οποία αν κρίνουμε συνολικά ήταν πετυχημένα. Στόχευσαν τον Σβεντ με σκοπό να τον βγάλουν εκτός ρυθμού, τοποθετώντας επάνω του τον Κουρμπάνοφ, που είναι παίκτης ειδικών αποστολών στο αμυντικό κομμάτι, ενώ προσπάθησαν να κόψουν και το κεντρικό πικ εν ρολ που θα είχε αποδέκτη τον Τζέιμς Όγκουστιν, δίνοντας βοήθειες από τις πλευρές στη ρακέτα. Με αυτή την άμυνα ρίσκαραν τα σουτ από τους παίκτες που παίζουν στην θέση 3, που κατά κύριο λόγο ήταν οι Χάνεικατ και Ζόραν Ντράγκιτς, οι οποίοι είχαν 2/11 σουτ. Ο Όγκουστιν δεν πήρε πολλές πάσες και έμεινε σχετικά χαμηλά στο σκοράρισμα. Σημαντική νίκη ταλέντου με ψήγματα καλής τακτικής από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που παραμένει σταθερά στις πρώτες δυο θέσεις του ομίλου.

Συνεχίζει τα θαύματα ο Ερυθρός Αστέρας

Ο Ερυθρός Αστέρας αξίζει πραγματικά σεβασμό με όσα έχει πετύχει. Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς είχαν δυο άξονες στο επιθετικό τους παιχνίδι, αλλά βρήκαν και άλλες λύσεις όταν αυτό ήταν αναγκαίο. Ο πρώτος άξονας ήταν η επίθεση στο τρανζίσιον σε κάθε ευκαιρία, και σε αυτό το κομμάτι πήραν άριστα. Σκόραραν αρκετούς πόντους σε αιφνιδιασμούς ακόμα και μετά από αμυντικά ριμπάουντ, ενώ εκμεταλλεύτηκαν κάθε ευκαιρία ακόμα και να πετύχουν πόντους σε επιθέσεις ενδιάμεσου χρόνου. Ο δεύτερος άξονας ήταν το δοκιμασμένο και επιτυχημένο πολλάκις πικ εν ρολ με αποδέκτη τον Μάικ Τσίρμπες. Το αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο αποδοτικό με τον Γερμανό σέντερ να μην τροφοδοτείται στον επιθυμητό βαθμό.

jovic diebler crvena zvezda efes

Αυτό όμως που λειτούργησε ήταν το καλό διάβασμα των γκαρντ απέναντι σε όλες τις καταστάσεις και όλες τις άμυνες που συνάντησαν. Οι γκαρντ του Ερυθρού Αστέρα σημάδευαν τα αργά πόδια του Τόμας Ερτέλ και του Τζον Ντίμπλερ. Συνολικά οι Μάρκο Γκούντουριτς, Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς και Μπράνκο Λάζιτς σκόραραν σύνολο 37 πόντους, δηλαδή διπλάσιους από όσους είχαν αθροιστικά μέχρι τώρα στη διοργάνωση. Οι δυο πρώτοι χτύπησαν με διεισδύσεις, ενώ ο Λάζιτς εκτελούσε σε κάθε ευκαιρία, κυρίως σαν σουτέρ αδύνατης πλευράς. Η Εφές στηρίχτηκε ξεκάθαρα στις δημιουργίες από τον Τόμας Ερτέλ που ξεκινούσαν πάντα με πικ είτε στην κορυφή, είτε στα φτερά. Κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετά ελεύθερα σουτ, αλλά αν εξαιρέσουμε την πρώτη περίοδο, δεν μπορούσαν να απειλήσουν μέσα από το ζωγραφιστό.

Αυτό ανάγκασε για μια ακόμα φορά τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να παρατάξει σχήμα με τον Ντέρικ Μπράουν στο 4 κα τον Ντάριο Σάριτς στο 5. Ο Κροάτης φόργουορντ πάλεψε όσο μπορούσε στην άμυνα, προσπαθώντας να αρνηθεί τις πάσες στο ζωγραφιστό για τον Τσίρμπες, ενώ και στην επίθεση χτύπησε με pop out κινήσεις χτυπώντας τον αντίπαλο του στην ταχύτητα. Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του, η άμυνα της Εφές παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων. Οι 91 πόντοι παθητικό είναι ένα νούμερο που μιλάει από μόνο του, και αν θέλει να καταφέρει να προκριθεί είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να βελτιώσει. Ο Ερυθρός Αστέρας παίζοντας πολύ σωστό μπάσκετ, με ελευθερίες στους ταλαντούχους παίκτες του αλλά και με ξεκάθαρες κατευθύνσεις μέσα στο παιχνίδι, καταφέρνει να διατηρηθεί σε τροχιά πρόκρισης, και το κυριότερο παίζει πραγματικά καλό μπάσκετ.