Ήρωας Ντόελμαν, χαρακίρι η ΤΣΣΚΑ!

2016-03-12T00:08:11+00:00 2016-03-12T00:16:17+00:00.

12/Mar/16 00:08

Απίστευτη νίκη στην παράταση για την Μπάρτσα, ακόμα δυσκολότερα τα πράγματα για τον Ολυμπιακό.

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε μία νίκη που θα μείνει στην ιστορία για τον τρόπο που σημειώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης με την ΤΣΣΚΑ της οποίας επιβλήθηκε με 100-98! Ο Τζάστιν Ντόελμαν ισοφάρισε με τρίποντο 6” πριν το τέλος και αμέσως έκλεψε την επαναφορά για να ευστοχήσει και σε δίποντο δύο δεύτερα αργότερα, με τον ΝτεΚολό που πέτυχε ρεκόρ καριέρας να αστοχεί στο τρίποντο της εκπνοής από τα 11 μέτρα!

Η ανέλπιστη αυτή εξέλιξη με τη σχεδόν βέβαια νίκη της ΤΣΣΚΑ και στην κανονική περίοδο και στην παράταση, γέμισε με στεναχώρια και το “μεγάλο λιμάνι”, αφού μία ήττα της Μπαρτσελόνα θα κρατούσε τον Ολυμπιακό ζωντανό για πρόκριση. Τώρα όμως τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα, έως ακατόρθωτο να ανατραπούν υπέρ του.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με το γνωστό επιθετικό της στυλ και προηγήθηκε με 24-21 στο δεκάλεπτο (ΝτεΚολό 8π.), ωστόσο αυτή που διατήρησε το ρυθμό στην επίθεση ήταν η Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Πασκουάλ με τον Περπέρογλου (11π.) και τον Σατοράνσκι (10π.) αιχμές του δόρατος και τον Ναβάρο με τον Όλεσον να προσθέτουν περιφερειακές λύσεις (6+8), όχι απλά προσπέρασε τους Ρώσους, αλλά πήρε και διαφορά εννιά πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (47-38). Οδήγησε την ΤΣΣΚΑ σε πολλά λάθη (5-9), ενώ ήταν ιδιαιτέρως εύστοχη από μακριά (8/15τρ.).

Η ρέντα της Μπάρτσα δεν κράτησε και στο τρίτο δεκάλεπτο (1/6τρ.). Αργά μα σταθερά η ΤΣΣΚΑ ροκάνισε τη διαφορά 55-54 (25’) βελτιώνοντας πρώτα την άμυνα της (μόνο ο Σατοράνσκι παρέμεινε απειλητικός) και κυρίως το κομμάτι των λαθών καθώς έμεινε στα εννιά του πρώτου ημιχρόνου. Η τριάδα Ντε Κολό-Τεόντοσιτς-Χάινς παρέμεινε συνδεδεμένη με το καταλανικό καλάθι και από το -9 η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε και στο +4 (64-60)!

Ο Γάλλος γκαρντ συνέχισε απτόητος, ο Ιτούδης πήρε λύσεις και από τον Βορόντσεβιτς, ενώ η Μπαρτσελόνα ξέχασε το καλό της μακρινό σουτ στα αποδυτήρια. Με απανωτά τρίποντα των ΝτεΚολό, Βορόντσεβιτς η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 79-70 στο 36’, ενώ οι γηπεδούχοι φώναζαν (από ώρα) για τις αποφάσεις των διαιτητών, ειδικά όταν ο Χάινς κρεμάστηκε από το καλάθι, το παιχνίδι συνεχίστηκε και ο Τεόντοσιτς ευστόχησε σε φόλοου. Εκεί δέχτηκε ο πάγκος τεχνική ποινή με αποτέλεσμα να ξεφύγει η ΤΣΣΚΑ.

Παρά τον εκνευρισμό τους- κάποιες φορές δικαιολογημένος αλλά όχι πάντα- οι αποφασισμένοι Καταλανοί επέστρεψαν στο παιχνίδι με… ηρωικές προσπάθειες του Αρόγιο που μείωσε σε 83-84, 14’’ πριν το τέλος. Η επαναφορά των Ρώσων ήταν “εγκληματική” αφού η μπάλα πήγε στον Χάινς, ευστόχησε (ως συνήθως) στη μία βολή, ο Σατοράνσκι ισοφάρισε στα 10” και ο Μίλος αστόχησε στο τρίποντο της νίκης με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί πήγε να μιλήσει η κλάση των περιφερειακών της ΤΣΣΚΑ, μέχρι που τα έκαναν μαντάρα Ο Τεόντοσιτς με τον ΝτεΚολό έβαλαν δύο απανωτά τρίποντα (95-91), ενώ είχαν και 3/4 βολές στα φάουλ που κέρδισαν. Στο +3 η ΤΣΣΚΑ δεν έκανε φάουλ, ο Ντόελμαν ευστόχησε σε τρίποντο, ο Τεόντοσιτς έκανε λάθος στην επαναφορά κι ο Αμερικανός έβαλε και το δίποντο για μία νίκη άνευ προηγουμένου της Μπαρτσελόνα.