Η Εφές αναπνέει ακόμα…

2016-03-11T22:27:16+00:00 2016-03-11T22:53:31+00:00.

11/Mar/16 22:27

Η Αναντολού Εφές πήρε (72-68) τον τουρκικό “εμφύλιο” με την Νταρουσάφακα κι εξακολουθεί να ελπίζει στην πρόκριση στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έβαλε τέλος σε ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων κι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα την κατάλληλη στιγμή. Η Εφές πέτυχε δεύτερη νίκη επί της Νταρουσάφακα, η οποία κυριάρχησε στα ριμπάουντ (44-34) αλλά της στοίχησαν τα 16 λάθη και ουσιαστικά έχασε τις δικές της ελπίδες.

Σε έναν αγώνα που είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι και την αστοχία σε… πρωταγωνιστικό ρόλο για μεγάλα διαστήματα, η Εφές είχε τον έλεγχο αλλά στο τέλος λίγο έλειψε να χάσει τη νίκη, μολονότι ήταν μπροστά με 67-57 (36′). Ο Τόμας Ερτέλ ηγήθηκε της ομάδας του στην πολύ σημαντική νίκη, σημειώνοντας 21 πόντους σε 30 λεπτά.

Η Νταρουσάφακα προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της αλλά ο Τσεντί Οσμάν έδωσε πολύτιμες λύσεις στην Εφές, η οποία σταδιακά πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του νεαρού φόργουορντ προηγήθηκαν με 32-24 στο 18′.

Οι παίκτες του Ίβκοβιτς έκαναν επιμέρους 21-11 στη δεύτερη περίοδο εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων και βρέθηκαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά λίγο πριν τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (43-33 στο 24′).

Ο Σεμίχ Ερντέν μαζί με τον Σκότι Ουίλμπεκιν κράτησαν “ζωντανή” τη Νταρουσάφακα, η οποία πλησίασε στο -4 (51-55) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Οι πόντοι του Ερτέλ έδωσαν “ανάσες” στην Εφες που ξέφυγε με 67-57 στο 36′.

Ο Ουίλμπεκιν ήταν αυτός που και πάλι δεν επέτρεψε στην ομάδα του να χάσει την… επαφή με το σκορ. Μάλιστα, το καλάθι του Ρέντινγκ έδωσε δραματικό τόνο στο τελευταίο λεπτό καθώς η Νταρουσάφακα μείωσε σε 68-70.

Μάλιστα, μετά το άστοχο τρίποντο του Σάριτς, ο Αμερικανός γκαρντ είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά τους γηπεδούχους αλλά και το δικό του τρίποντο (7” πριν το φινάλε) δεν βρήκε στόχο κι ο Ερτέλ με δύο βολές σφράγισε τη νίκη της Εφες.