Με την ψυχή στο στόμα η Εφες!

2016-03-18T22:22:06+00:00 2016-03-18T22:39:13+00:00.

18/Mar/16 22:22

Η τουρκική ομάδα “λαχτάρισε” μέχρι να λυγίσει (80-76) την Τσεντεβίτα κι έμεινε “ζωντανή” στην μάχη της πρόκρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Η τουρκική ομάδα “λαχτάρισε” μέχρι να λυγίσει (80-76) την Τσεντεβίτα κι έμεινε “ζωντανή” στη μάχη της πρόκρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη της Αναντολού Εφές μετά από δύο μήνες καθώς είχε να πανηγυρίσει στο “σπίτι” της από τις 15 Ιανουαρίου (84-71 την Νταρουσάφακα). Βέβαια, αυτό το διάστημα έδωσε δύο παιχνίδια στο Αμπντί Ιπεκτσί. Ο Τόμας Ερτέλ ήταν και πάλι ο κορυφαίας της ομάδας του Ίβκοβιτς, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Μπράουν, Σάριτς και Οσμάν.

Η κροατική ομάδα έφτασε τις 7 σερί ήττες, καθώς έχει να νικήσει από τον αγώνα του πρώτου γύρου με την Εφες κι έχασε κάθε ελπίδα πρόκρισης. Έδειξε, πάντως, ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο κόντρα σε μια ομάδα, πάντως, που δεν είναι… καλά.

Τα μακρινά σουτ κι η αδυναμία των γηπεδούχων να σταματήσουν τον Γκόρντιτς έβαλαν την Τσεντεβίτα σε θέση οδηγού. Ο Βόσνιος γκαρντ σημείωσε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο κι έδωσε ρυθμό στην ομάδα του, η οποία προηγήθηκε με 30-20 (11′). Με τον Μπιλάν να δίνει λύσεις, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου.

Στη συνέχεια, όμως, η Εφες έριξε τον ρυθμό και με σερί 9-0 ισοφάρισε σε 34-34 (18′). Είναι χαρακτηριστικό ότι δέχθηκε μόλις οκτώ πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο όσοι περίμεναν την ομάδα του Ίβκοβιτς να μπει δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο διαψεύστηκε…

Με εφτά πόντους του Αράποβιτς, η Τσεντεβίτα έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +10 (46-36 στο 22′) αλλά ο Ερτέλ ανέλαβε να “ξυπνήσει” τους συμπαίκτες του. Με πέντε διαδοχικούς πόντους συνέβαλε στο 12-2 που έφερε το ματς στην ισοπαλία (48-48).

Το τρίποντο του Πίλεπιτς έδωσε “αέρα” τεσσάρων πόντων (53-57 στο 32′) στην Τσεντεβίτα, η οποία έβρισκε λύσεις από τα 6μ75 για να μένει μπροστά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Μπάμπιτς που έκανε το 59-62 κι ο Γκόρντιτς λίγο αργότερα το 61-65 (34′).

Ο Ντέρικ Μπράουν πέτυχε κρίσιμα καλάθια και κράτησε όρθια την τουρκική ομάδα (65-65), η οποία εκμεταλλευόμενη τα λάθη των φιλοξενούμενων έκανε την ανατροπή (72-69). Η Τσεντεβίτα, που αντιμετώπισε πρόβλημα με την άμυνα των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά, μείωσε με τον Μπίλαν στον πόντο (74-73) και μετά το άστοχο τρίποντο του Σάριτς είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη.

Ο Κροάτης σέντερ έκανε λάθος, ο αγώνας οδηγήθηκε στις βολές κι από τη στιγμή που η Εφες είχε 6/6 στο τελευταίο λεπτό, έφτασε στη νίκη.