2016-03-19T15:31:53+00:00 2016-03-19T15:31:53+00:00.

19/Mar/16 15:31

Ο μεγεθυντικός Φακός εστιάζει το βλέμμα του σε όλα τα γήπεδα της Ευρώπης και κάθε εβδομάδα θα επιλέγει να αναλύει με το μπασκετικό του μάτι κάποιες από τις αναμετρήσεις που έκλεψαν την παράσταση στη κορυφαία διοργάνωση!

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Πήρε νίκη και πρωτιά η ΤΣΣΚΑ

Το μεγάλο ντέρμπι για την πρωτιά του ομίλου του θανάτου έγινε στην Μόσχα, με την ΤΣΣΚΑ να υποδέχεται την Λαμποράλ Κούτσα. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μετά από ένα σπουδαίο παιχνίδι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, και με ένα σχετικά τυχερό σουτ του Μίλος Τεόντοσιτς στο τέλος του παιχνιδιού, κατάφεραν να καλύψουν και τη διαφορά της ήττας στην Βιτόρια. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να εξασφαλίζουν σε πολύ μεγάλο βαθμό την πρωτιά στον όμιλο. Η Λαμποράλ Κούτσα έπαιξε καλό μπάσκετ αλλά έχασε κυρίως για δύο λόγους. Ο πρώτος ήταν, ότι για μεγάλο διάστημα στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, δεν μπόρεσαν να αναχαιτίσουν το πικ εν ρολ παιχνίδι των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να σκοράρουν αρκετά εύκολα καλάθια κυρίως από μέση απόσταση, αφού οι ψηλοί των φιλοξενούμενων είχαν μια διστακτική και συντηρητική αντιμετώπιση σε αυτού του είδους το παιχνίδι.

Ο δεύτερος ήταν ότι αστόχησαν σε αρκετά ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια, τη στιγμή που δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να έχουν καλύτερη κατάληξη αυτά τα σουτ. Τα 7/29 είναι ένα πολύ φτωχό ποσοστό, ειδικά όταν 2-3 εύστοχα σουτ θα μπορούσαν να αλλάξουν τον ρυθμό και το μομέντουμ του αγώνα. Η ΤΣΣΚΑ στον αντίποδα είχε 45% με 10/22 πίσω από τη γραμμή των 6.75. Οι γηπεδούχοι πήραν τεράστια βοήθεια από το εξαιρετικό δίδυμο των Κόρι Χίγκινς και Αντρέι Βορόντσεβιτς. Ο Αμερικανός ξεκίνησε την αντεπίθεση στην πρώτη περίοδο με προσωπικές ενέργειες, όταν οι υπόλοιποι συμπαίκτες του έδειχναν να μην μπορούν να βρουν ρυθμό στο πολύ καλό αμυντικό ξεκίνημα της Λαμποράλ Κούτσα. Στα πρώτα 8 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν σκοράρει μόλις 10 πόντος, αλλά με 7 γρήγορους του Χίγκινς έφτασαν τους 20 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αρχίζοντας να χτίζουν μια διαφορά 8 με 12 πόντους που κατάφεραν να διατηρήσουν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

vorontsevich

Η κακή πικ εν ρολ άμυνα των παικτών του Περάσοβιτς δημιούργησε καλό επιθετικό ρυθμό στους γηπεδούχους που σε κάποιο σημείο του αγώνα, είχαν συνεχόμενες επιτυχημένες κατοχές. Η Λαμποράλ στη 4η περίοδο δοκίμασε άμυνα ζώνης για να σταματήσει την επίθεση της ΤΣΣΚΑ και εν μέρει το κατάφερε μειώνοντας τη διαφορά στους 7 με αρκετό χρόνο να απομένει. Εκεί μίλησε ο Νάντο Ντε Κολό, που για μια ακόμα φορά χτύπησε στη ταχύτητα τους ψηλούς της Λαμποράλ σκοράροντας σημαντικά καλάθια και κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του. Εκτός της επίθεσης, καλή δουλειά έγινε και πάνω στον Γιάννη Μπουρούση στο κομμάτι της άμυνας, που αντιμετωπίστηκε με double team όσο πλησίαζε περισσότερο προς το καλάθι.

Έτσι αναγκάστηκε να εκτελέσει κάτω από μεγάλη πίεση και δύσκολες συνθήκες, ενώ αρκετές ήταν και οι φορές που δεν βρήκε χώρο να εκτελέσει και αναγκάστηκε να ψάξει τις πάσες για τους συμπαίκτες του. Τελείωσε τον αγώνα με 3/11 σουτ και δεν μπόρεσε να έχει πολύ μεγάλη επιρροή στο παιχνίδι. Η Λαμποράλ πάντως έδειξε για ένα ακόμα παιχνίδι, ίσως στο πιο δύσκολο, ότι είναι ομάδα υψηλού επιπέδου και βρίσκεται δικαίως στις 2 πρώτες θέσεις του ομίλου.

Η τρέλα συνεχίζεται στην Freak City

Δύο είναι οι ομάδες που συνεχίζουν να τρελαίνουν κόσμο στο Τοπ 16, ο Ερυθρός Αστέρας και η Μπρόζε Μπάμπεργκ. Αν αναλογιστούμε και τη δυσκολία του γκρουπ, τα κατορθώματα της ομάδας του Αντρέα Τρινκέρι είναι πραγματικά μυθικά και δικαίως στην Freak City μπορούν να ονειρεύονται ακόμα και πρόκριση στα playoffs. Τελευταίο θύμα ήταν η Χίμκι στο πρώτο παιχνίδι του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, που πήρε τη θέση του Ριμάντας Κουρτιναϊτις. Ήταν άλλο ένα ακόμα θρίλερ στην Μπρόζε Αρένα, όπως και τα περισσότερα που έχουν παιχτεί εκεί. Στα πρώτα 20 λεπτά το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με την Μπάμπεργκ να εκμεταλλεύεται τη καλή κυκλοφορία μπάλας και τη κίνηση των παικτών χωρίς μπάλα για να σκοράρει, ενώ η Χίμκι χρησιμοποιούσε περισσότερο συνεργασίες 2 με 2 σε καταστάσεις πικ εν ρολ με τον Τάιρις Ράις να κάνει σπουδαίο παιχνίδι από άποψη δημιουργίας. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν σπουδαία δουλειά αμυντικά στη τρίτη περίοδο, ενώ ήταν και ιδιαίτερα εύστοχοι από την περιφέρεια εκμεταλλευόμενοι κάποιες αργές αμυντικές αντιδράσεις και κακές close out άμυνες. Με την Χίμκι να εξασφαλίζει διαφορές που άγγιζαν τους 10 πόντους και την Μπάμπεργκ να είναι άστοχη σε επιθέσεις με καλή δημιουργία και ελεύθερα σουτ, φαινόταν ότι το παιχνίδι πήγαινε να γείρει προς τη μεριά των φιλοξενούμενων.

Τα τελευταία λεπτά όμως ήταν μια ξεχωριστή ιστορία, η οποία γράφτηκε κυρίως από τον Μπράντ Γουοναμέικερ. Ο Αμερικανός γκαρντ των γηπεδούχων είχε πετύχει μόλις 7 πόντους μέχρι το 35ο λεπτό του αγώνα, αλλά στα τελευταία 5 λεπτά μεταμορφώθηκε σε έναν απόλυτο πρωταγωνιστή. Σκόραρε με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο. Ήταν επιθετικότατος στο τρανζίσιον σε κάθε ευκαιρία, χτύπησε τους αντιπάλους του σε φάσεις απομόνωσης, σκόραρε από την περιφέρεια είτε μετά από ντρίπλα, είτε μετά από καλή κυκλοφορία μπάλας που οδήγησε σε δικά του ελεύθερα σουτ. Σκόραρε 18 πόντους σε πέντε λεπτά και ήταν ό ένας από τους 3 λόγους που έφεραν την ανατροπή. Ο δεύτερος ήταν η εκπληκτική άμυνα αλλαγών της Μπάμπεργκ στα τελευταία λεπτά, με τους Νικολό Μέλι και Ντάνιελ Τέις να παίζουν σπουδαίες άμυνες απέναντι στους Ράις και Αλεξέι Σβεντ μετά τις αλλαγές.

radosevic

Τους ανάγκασαν σε λάθη και σε κάκιστες επιθετικές επιλογές, που όχι μόνο τους περιόρισαν στην επίθεση, αλλά δημιούργησαν και πολλές ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο που οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Μέσα σε όλα αυτά η Χίμκι εμφάνισε τα κλασσικά πλέον αμυντικά προβλήματα που παρουσιάζει στα περισσότερα παιχνίδια με την άμυνα της να θυμίζει ελεύθερη διάβαση. Δεν υπήρχαν βοήθειες, τα ατομικά μαρκαρίσματα οδήγησαν όλα σε νίκες της επίθεσης της Μπάμπεργκ και η άμυνα στο τρανζίσιον ήταν κυριολεκτικά απαράδεκτη, Οι τρεις αυτοί παράγοντες οδήγησαν την Μπάμπεργκ στη νίκη, και τους κρατάνε ακόμα στην σφαίρα της πρόκρισης. Η Χίμκι από την άλλη μεριά, παρά τις πολλές επενδύσεις και το τρομερό ρόστερ δείχνει να μη βρίσκει χημεία, ειδικά στην άμυνα και πλέον είναι σε δύσκολη θέση, έχοντας 5 ήττες στα τελευταία 6 παιχνίδια της.

Μπαρτσελόνα για πρόκριση!

Ένα από τα πιο περίεργα clasico ήταν αυτό που είδαμε ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Ρεάλ Μαδρίτης στο Παλάου Μπλαουγκράνα της Βαρκελώνης. Το παιχνίδι μπορεί άνετα να χωριστεί σε 3 μέρη, τα οποία χαρακτηρίζονται από τη κυριαρχία της μίας ή της άλλης ομάδας σε αυτό το χρονικό πλαίσιο. Οι γηπεδούχοι στο τέλος πήραν τη νίκη σε ένα τρελό ματς, μέτριας ποιότητας, που όμως είναι πολύ καθοριστική για την έκβαση της πρόκρισης μια για τις δύο ομάδες. Ακόμα μεγαλύτερη αξία σε αυτή τη νίκη δίνει το γεγονός ότι ο Τσάβι Πασκουάλ δεν είχε στη σύνθεση της ομάδας του, τους Άλεξ Αμπρίνες και Χουάν Κάρλος Ναβάρο, παίκτες που μπορούν να προσφέρουν σε πολλούς παραμέτρους στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας τους. Στα πρώτα 15 λεπτά κυριάρχησε απόλυτα η Μπαρτσελόνα, με ακρογωνιαίο λίθο την εκπληκτική άμυνα. Τόμας Σατοράνσκι, Πάου Ρίμπας, Στράτος Περπέρογλου και Τζόι Ντόρσι ουσιαστικά εκμηδένισαν τη πολύ καλή επίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα μετά από 14 λεπτά το σκορ να είναι 31-6 για τους γηπεδούχους με τα νούμερα να είναι εξωπραγματικά.

Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν 7/10 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 7 τελικές πάσες και ranking 46, την ώρα που η Ρεάλ είχε 3/14 δίποντα, 0/7 τρίποντα, μόλις μια τελική πάσα και αρνητικό ranking με -9. Αυτά τα νούμερα βέβαια ήταν αδύνατον να διατηρηθούν σε αυτά τα επίπεδα, πράγμα λογικό αφού η Ρεάλ αντέδρασε ενώ η Μπαρτσελόνα άρχισε να επηρεάζεται από το περιορισμένο ροτέϊσιον στην περιφέρεια. Στα υπόλοιπα 26 λεπτά οι γηπεδούχοι μοίρασαν μόλις 2 τελικές πάσες και τελείωσαν το παιχνίδι με αρνητικό πρόσημο στον δείκτη ασσίστ/λαθών με 9/15. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν κυρίως χάρις του άξονα Σέρχιο Ροντρίγκες και Γκουστάβο Αγιόν. Ο Ισπανός γκαρντ είχε 8 πόντους, αλλά και 6 από τις 14 τελικές πάσες της ομάδας του, οι περισσότερες από τις οποίες είχαν αποδέκτη τον Μεξικανό σέντερ που τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους. Η Ρεάλ βελτίωσε την άμυνα της, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τη κακή λειτουργία της επίθεσης των αντιπάλων τους και ροκάνισαν τη διαφορά, φτάνοντας να περάσουν μπροστά στο σκορ στη τέταρτη περίοδο ακόμα και με 6 πόντους διαφορά. Μετά το αρχικό 31-6 στα επόμενα είκοσι λεπτά η Ρεάλ έτρεξε ένα σερί 21-52 για να πάρει το προβάδισμα με 52-58.

Εκεί μίλησε η κλάση του Τόμας Σατοράνσκι και του Στράτου Περπέρογλου που πήραν στις πλάτες τους την ομάδα τους και με μεγάλα σουτ της ξαναέδωσαν προβάδισμα. Από εκεί και πέρα τη δουλειά ολοκλήρωσε η άμυνα με την Μπαρτσελόνα να αμύνεται πολύ σωστά στα σκριν μακριά από την μπάλα για τον Τζέισι Κάρολ, ενώ βρήκε τρόπους για να αντιμετωπίσει και το πικ εν ρολ, που ήταν ένας από τους λόγους της επιστροφής της Ρεάλ στο παιχνίδι. Ο εκνευρισμός κόστισε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι πλέον βρίσκονται στην ίδια βαθμολογική θέση με τους παραδοσιακούς αντιπάλους τους, αλλά υστερούν στην περίπτωση της ισοβαθμίας. Τα επόμενα τρία παιχνίδια θα κρίνουν τα πάντα και για τις δύο ομάδες που θα επισκεφτούν τη Βιτόρια για να αντιμετωπίσουν την Λαμποράλ Κούτσα, παιχνίδια που σε μεγάλο βαθμό θα κρίνουν την πρόκριση.