“Κατέρρευσε” η Ρεάλ, τη… γλίτωσε η Μπάρτσα

2016-03-20T15:35:54+00:00 2016-03-20T15:48:41+00:00.

20/Mar/16 15:35

Η Μούρθια του Κατσικάρη έβαλε “ζόρια” στην Μπαρτσελόνα, η οποία όμως πήρε τη νίκη (77-71). Αντίθετα, απογοητευτική ήταν η εικόνα της Ρεάλ που γνώρισε την ήττα (84-93) στην έδρα της Τενερίφης.

Ο Έλληνας τεχνικός παρουσίασε “διαβασμένη” την ομάδα του, η οποία βρέθηκε ακόμα και στο +13 (24-11) στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι “μπλαουγκράνα” άρχισαν να βάζουν τα σουτ και τα δεδομένα άλλαξαν. Καθοριστική παρουσία στην ανατροπή των Καταλανών είχε ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους (4/10 σουτ), ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζάστιν Ντόελμαν με 18. Η νίκη μόνο εύκολα δεν ήρθε καθώς οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν μέχρι το φινάλε, έχοντας κορυφαίο τον Φαβεράνι (19π., 7ρ.)

Μάλιστα, η Μπαρτσελόνα έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία με ρεκόρ 22-2, καθώς η Βαλένθια γνώρισε ήττα-σοκ (62-68) στην έδρα της από την Εστουντιάντες. Οι “φοιτητές” με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μαρτίν (17π. με 6/8διπ.) και Σίμπσον (14π. με 6/6 διπ.) πήραν το “διπλό” κι ανάγκασαν τις “νυχτερίδες” στην τρίτη τους ήττα.

Η Ρεάλ, στο τελευταίο της παιχνίδι πριν παίξει με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, δέχθηκε 56 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (33 στη δεύτερη περίοδο) και βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά από νωρίς στην έδρα της Τενερίφης.

Οι γηπεδούχοι σούταραν με καλά ποσοστά (19/32διπ., 12/27τρ.) κι έφτασαν, σχετικά εύκολα, στη νίκη επί των Μαδριλένων που έδειξαν επηρεασμένοι από την ήττα στο clasico για την Ευρωλίγκα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η διαφορά έφτασε ως τους 20 πόντους (83-63 στο 33′). Ο Νίκολας Ρικότι σημείωσε 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Μπειράν (16π.) και Σαν Μιγκέλ (14π.).

Τέλος, η Σαραγόσα επικράτησε 76-64 της Ομπραντόιρο, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Μπέλας με 16 πόντους (4/5 τρίποντα).