22/May/16 07:23

Απάντηση των Ράπτορς, 99-84 του Καβς!

22 May 2016 2016-05-22T07:43:19+00:00.

- 22 May 2016

Όλα τα σερί κάποτε τελειώνουν. Για τους Καβς έγινε με… γδούπο στο Βορρά! Οι Τορόντο Ράπτορς σταμάτησαν το Κλίβελαντ με 99-84 στο τρίτο παιχνίδι, τους υποχρέωσαν στην πρώτη τους ήττα στα εφετινά πλέι οφς, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην τελική σειρά των πλέι οφς της Ανατολής.

«Όλοι μας είχαν για σκούπισμα. Ε, αυτό μας έδωσε περισσότερα κίνητρα», δήλωσε ο κόουτς Ντουέιν Κέισι που είδε τον ΝτεΜαρι ΝτεΡόζαν να σαρώνει την άμυνα των Καβαλίερς με 32 πόντους, ενώ ο Μπίσμακ Μπιγιόμπο έκανε μία μεγαλειώδη εμφάνιση με 26 ριμπάουντ και τέσσερα μπλοκ, δημιουργώντας νέο ρεκόρ στην ιστορία των Ράπτορς στα πλέι οφς!

«Ειλικρινά ήταν καταπληκτικός. Αν δεν ήταν αυτός δεν νομίζω να κερδίζαμε», σχολίασε για το συμπαίκτη του ο ΝτεΡόζαν, καθώς ο Μπιγιόμπο ουσιαστικά εξοστράκισε τους Καβαλίερς από την ρακέτα των Ράπτορς επιτρέποντας όλους κι όλους 20 πόντους από το ζωγραφιστό, ενώ στα δύο πρώτα ματς είχαν βάλει 100!

Αυτή τη φορά ήταν καλός κι ο Κάιλ Λάουρι που άνοιξε το παιχνίδι με οκτώ πόντους στην πρώτη περίοδο και τέλειωσε με 20. Οι Ράπτορς όμως πήραν μεγάλη δύναμη κι από τον πάγκο τους με τον Κόρεϊ Τζόσεφ να βάζει 14 και τον Πάτερσον 10π. Στη δεύτερη περίοδο οι Ράπτορς έκαναν ένα +10 επί μέρους σκορ, ξέφυγαν με 13 (60-47) και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους.

«Η δεύτερη γραμμή μας δεν πρόσεξε τις λεπτομέρειες», είπε κριτικά ο Λεμπρόν Τζέιμς που έβαλε 24 πόντους αλλά μοίρασε μόλις πέντε ασίστ συγκριτικά με 11 τους προηγούμενου ματς.

Ο Τζέι Αρ Σμιθ πρόσθεσε 22 με 6/15 τρίποντα, αλλά ο Κάιρι Ίρβινγκ εξουδετερώθηκε με 13 πόντους αλλά 3/19 σουτ! Τα ίδια κι ο Λοβ με μόλις τρεις πόντους για να γίνει κατανοητό πως η σκληρή άμυνα των Ράπτορς ήταν αυτή που κυριάρχησε κι όχι μόνο χάρη στον Μπιγιόμπο.

Οι Καβαλίερς σταμάτησαν στις 10 σερί νίκες στα πλέι οφς κι έτσι απέτυχαν να φτάσουν τους Λέικερς στις 11, που τις είχαν πετύχει δύο φορές. Το 1989 και το 2001. Καλά θα κάνουν πλέον να κοιτάξουν το Τορόντο γιατί εκεί στο Βορρά δεν αστειεύονται…