Ηχηρό “χαστούκι” της Εφές στη Φενέρ

2016-06-05T18:48:21+00:00 2016-06-05T18:48:21+00:00.

05/Jun/16 18:48

Το μπρέικ της πρεμιέρας στη σειρά των τελικών φαίνεται πως αφύπνισε την Αναντολού Εφές η οποία απάντησε άμεσα επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με το πολύ άνετο 91-70…

Το μπρέικ της πρεμιέρας στη σειρά των τελικών φαίνεται πως αφύπνισε την Αναντολού Εφές η οποία απάντησε άμεσα επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με το πολύ άνετο 91-70.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο για ένα ημίχρονο αφού στην τρίτη και καθοριστική περίοδο οι γηπεδούχοι έτρεξαν επί μέρους σκορ 26-13 και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίος παίκτης για λογαριασμό της Εφές ήταν ο Τόμας Ερτέλ με 17 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Γκρέιντζερ (17π) και Οσμάν (16π).

Αντίθετα, για την Φενέρ η οποία επέστρεψε αγνώριστη από τα αποδυτήρια ξεχώρισαν οι Ούντο (14π, 12ρ) και Βέσερι (11π,7ρ), με τον Πέρο Άντιτς να προσθέτει 14 πόντους αλλά να μην είναι αρκετοί για να αλλάξουν την μοίρα του αγώνα.

Το επόμενο ραντεβού μεταξύ των δύο ομάδων έχει οριστεί για την προσεχή Τρίτη (7/6, 20:00), με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να έχει το πλεονέκτημα έδρας μετά την εκτός έδρας νίκη στο Game 1.