Ο Ντίξον οδήγησε την Τουρκία στη δύσκολη πρόκριση!

2016-07-07T14:34:19+00:00 2016-07-07T14:37:12+00:00.

07/Jul/16 14:34

Ο άσος της Φενέρ ξύπνησε στην τέταρτη περίοδο και πρωταγωνίστησε στο 68-62 επί της μαχητικότατης Σενεγάλης.

Ο Μπόμπι Ντίξον ήταν … μαλωμένος με τα καλάθια στο Προολυμπιακό της Μανίλας, αλλά μόλις ξύπνησε από τον αγωνιστικό του λήθαργο, οδήγησε την Τουρκία στη νίκη με 68-62 επί της “δεν τα παρατάω” Σενεγάλης και στην πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει (πιθανότατα έως σίγουρα) τη Γαλλία.

Ο άσος της Φενέρ έβαλε 13 από τους 23 πόντους του στο τελευταίο τρίλεπτο (!), αφήνοντας πίσω τις άθλιες επιλογές του στα πρώτα 77 λεπτά στις Φιλιππίνες και έτσι έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Σενεγάλης που πάλεψε σκυλίσια και σε αυτό το παιχνίδι όπως έκανε με τον Καναδά.

Ο Ντίξον έκανε το 58-50, το 63-57 και το 66-60 στο 39′ κι αυτό το τελευταίο προβάδισμα έκρινε το παιχνίδι αφού όσο και να το πάλεψαν οι Αφρικανοί ήταν αδύνατο να επιστρέψουν για πολλοστή φορά στο παιχνίδι.

Η Τουρκία έπαιξε χωρίς τον τραυματία Οσμάν, αλλά ο Μαχμούτογλου τους βοήθησε να ανοίξουν κάπως το σκορ από το 11-10 της πρώτης περιόδου. Εκεί ήθελαν να το πάνε οι Σενεγαλέζοι κι όποτε το κατάφερναν έμεναν κοντά στο σκορ (33-23 στο ημίχρονο, 41-38 στο 30′). Δεν μπόρεσαν όμως να σταματήσουν στο τέλος τον Ντίξον κι έτσι αποχαιρέτησαν κυριολεκτικά όμως με ψηλά το κεφάλι τις Φιλιππίνες όπου κατέβηκαν χωρίς το μεγάλο τους αστέρι, τον Ντιένγκ της Μινεσότα.

Κοντά στον Ντίξον ξεχώρισε κι ο Ερντέν με 14-11 (αλλά 6/13 βολές) καθώς δεν είχε αντίπαλο στο ύψος του, ενώ από τη Σενεγάλη ξεχώρισε ο αρχηγός Ν’Ντόι με 15 πόντους κι ο Ν’Ντουρ της Ρεάλ με 14π.