Πιστός στο ραντεβού με τον τελικό ο Καναδάς!

2016-07-09T14:24:45+00:00 2016-07-09T14:30:30+00:00.

09/Jul/16 14:24

Ο Καναδάς επικράτησε με 78-72 της Νέας Ζηλανδίας μετά μεγάλη “μάχη” που κρίθηκε στο τελευταίο μισό λεπτό και θα διεκδικήσει στη Μανίλα το εισιτήριο για το Ρίο.

Ο Καναδάς βγήκε ζωντανός από τη μεγάλη “μάχη” με την άξια ομάδα της Νέας Ζηλανδίας και θα διεκδικήσει από τον τελικό της Μανίλας το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες με αντίπαλο το νικητή του άλλου ημιτελικού, Γαλλίας-Τουρκίας!

Ο Καναδάς επικράτησε με 78-72 (23-25, 42-42, 58-54) σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος καθώς ο Καναδάς με τον Έτζιμ πέτυχε γκολ-φάουλ στα 20,6” πριν το τέλος διαμορφώνοντας το καθοριστικό 77-71 κι ενώ νωρίτερα οι “Tall Blacks” έχασαν τρεις διαδοχικές κατοχές με τα αδέλφια Ουέμπστερ να μην μπορούν να ολοκληρώσουν το παιχνίδι με την ίδια επιτυχία που είχαν στα πρώτα 38 λεπτά.

Οι ανταγωνιστικοί Νεοζηλανδοί έμειναν στο παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του παρά την απουσία του βασικού τους ψηλού, Φοτού, που κτύπησε στο πρώτο δεκάλεπτο. Τα αδέλφια Ουέμπστερ, Τάι και Κόρι (15+21 πόντους) κρατούσαν μαζί με τον Αμπερκρόμπι την ομάδα τους σε επαφή, απέναντι σε έναν πληρέστερο Καναδά.

Ο Κόρι Τζόσεφ προσπάθησε να “καθαρίσει” στην τρίτη περίοδο (10 από τους 20 πόντους του), όταν ο Καναδάς ξέφυγε με έξι πόντους αλλά όχι περισσότερο. Παρότι ο Τρίσταν Τόμπσον (13-10) και ο Έτζιμ με τον Μπιρτς του Ολυμπιακού (6+5) κυριάρχησαν κοντά στα καλάθια, ο Καναδάς δεν μπόρεσε ποτέ να αποσπαστεί αλλά η ποιότητα και η ψυχραιμία του στο τέλος ήταν εκείνη που τον έστειλε στον τελικό.