Μανρέσα-Μπαρτσελόνα: Στο 31′ το πρώτο τρίποντο μετά από 0/35!!!

2016-10-02T14:12:00+00:00 2016-10-02T14:19:05+00:00.

02/Oct/16 14:12

Το ρόδι έσπασε στην 36η προσπάθεια από κοινού των δύο ομάδων οι οποίες τέλειωσαν τον αγώνα με 2/47!

Φαντάζεστε ένα παιχνίδι χωρίς ούτε ένα εύστοχο τρίποντο; Κι όχι σε κανένα παιδικοεφηβικό ή γυναικείο αγώνα. Μιλάμε για το κορυφαίο πρωτάθλημα της Ευρώπης, την ACB! Και όμως για 31 λεπτά συνέβη στο Μανρέσα-Μπαρτσελόνα και παραλίγο να μείνουνε στο… μηδέν.

Χρειάστηκαν 35 άστοχα σουτ κι από τις δύο ομάδες στην πρεμιέρα τους στο φετινό πρωτάθλημα για να έρθει ο Σάσα Βεζένκοφ να “σπάσει το ρόδι” και να ευστοχήσει στο πρώτο τρίποντο του παιχνιδιού λίγο μετά το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, σημείο μάλιστα στο οποίο η ελλιπέστατη Μπαρτσελόνα (χωρίς Ράις, Κοπόνεν, Ρίμπας, Ναβάρο) του Γιώργου Μπαρτζώκα ξέφυγε με 45-31.

Οι δύο ομάδες είχαν 0/28 μαζί στις δύο πρώτες περιόδου, ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου συμπλήρωσαν 34 άστοχα σουτ τριών πόντων. Πριν ευστοχήσει ο πρώην άσος του Άρη, ο Μπαρτσελόνα είχε 0/18 σουτ τριών πόντων, ενώ η γηπεδούχος Μανρέσα ένα λιγότερο (0/17).

Η Μανρέσα τελικά βρήκε το στόχο στο 39ο λεπτό (1/22 με τον Σαγκς) και τέλειωσε με 1/24, έναντι 1/23 της Μπάρτσα…