07/Oct/16 21:31

Ο Μπαρνιάνι της… ανατροπής για την Μπασκόνια

07 Oct 2016 2016-10-07T22:04:48+00:00.

- 07 Oct 2016

Ο Καμπάτσο κι η Μούρθια έκαναν δύσκολη τη ζωή της Μπασκόνια, η οποία, όμως, κατάφερε να πάρει τη νίκη (87-75) και να κάνει το “2 στα 2” στη Liga Endesa.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Βιτόρια ήταν ο Αντρέα Μπαρνιάνι, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους με 9/19 σουτ, ενώ τον ακολούθησαν οι Μπλάζιτς (14π.) και Σενγκέλια (13π., 6ρ.). Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε κι ο Σέιν Λάρκιν, ο οποίος πρόσθεσε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η Μούρθια ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε με 23-10 στην πρώτη περίοδο στην αναμέτρηση της “Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα”, βρέθηκε ακόμα και στο +18 (34-16), ενώ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας εξασφαλίσει διαφορά 15 πόντων (37-22).

Ο Φακούντο Καμπάτσο, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, έκανε ότι ήθελε σε εκείνο το διάστημα, κάτι που κατάλαβε καλά κι ο Μπαρνιάνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν η Μπασκόνια ανέβασε την απόδοση της κι ο Ιταλός ψηλός “αγρίεψε”, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην ανατροπή (bl. 16 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο). Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 33-14 στην τρίτη περίοδο και συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου πέτυχαν 32 πόντους.