Μπαρτσελόνα: Έχω Ναβάρο και γουστάρω!

2016-10-14T19:41:46+00:00 2016-10-14T20:00:06+00:00.

14/Oct/16 19:41

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε από το -14 στην τέταρτη περίοδο και απέδρασε με τη νίκη από το Καζάν, λυγίζοντας τη μαχητική Ούνικς με 69-63.

Οι κακοί επιθετικά Καταλανοί βρέθηκαν πίσω με 58-44 (6’29” πριν το φινάλε) κι όλα έδειχναν χαμένα αλλά ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με τους 11 πόντους που σημείωσε μέχρι το φινάλε, ξύπνησε τους συμπαίκτες του και με επιμέρους 20-2(!) η Μπαρτσελόνα γύρισε το ματς, παίρνοντας τη νίκη. Σταθερά καλός ήταν ο Τζάστιν Ντόελμαν, ο οποίος ήταν με 23 πόντους ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία πέτυχε την έκτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη διοργάνωση με αντίπαλο την Ούνικς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ούνικς έδειξε από το ξεκίνημα ότι θα αποτελέσει σκληρό καρύδι για τους “μπλαουγκράνα”. Η ρωσική ομάδα έδειξε να αιφνιδιάζει στο ξεκίνημα (8-3) τους Καταλανούς, οι οποίοι όμως ευτύχησαν να έχουν σε πολύ καλή μέρα τον Ντόελμαν. Ο Αμερικανός φόργουορντ σημείωσε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο κι επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν το προβάδισμα (25-21 στο 13’). Η πιεστική άμυνα της ομάδας του Πασούτιν δημιούργησε προβλήματα στην άστοχη Μπαρτσελόνα, η οποία πέτυχε μόλις 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Με τον Λάνγκφορντ να κόβει και να ράβει στο παρκέ η Ούνικς ανέκτησε το προβάδισμα και με ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου προηγήθηκε 45-36 (24’). Σε εκείνο το σημείο ο Κλαρκ πέτυχε πέντε σερί πόντους και γενικότερα η άνοδος του άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Ο Μπαρτζώκα ζήτησε τάιμ άουτ αλλά η αστοχία στα τρίποντα σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο Ράις δεν μπορούσε να βοηθήσει (1/9 σουτ) “πλήγωσαν” την ομάδα του Έλληνα τεχνικού!

Γενικά, η Μπαρτσελόνα έδειχνε εκτός ρυθμού, πέτυχε τους πρώτου της πόντους στην τρίτη περίοδο, 5’48’’ πριν το τέλος της και συνολικά σημείωσε μόλις 9 σε όλο το δεκάλεπτο! Δεν αποτελεί, λοιπόν, έκπληξη ότι η Ούνικς έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (53-43 στο 31’).

Οι γηπεδούχοι έλεγξαν και τα ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο και γενικά έβαλαν την αντίπαλο τους στον ρυθμό που ήθελαν, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +14 (58-44). Κι εκεί που όλα έδειχναν χαμένα για την Μπάρτσα, ο μεγάλος αρχηγός της δήλωσε “παρών”, όπως κάνει όλα αυτά τα χρόνια! Ο Ναβάρο με 5 αναπάντητους πόντους έβαλε τους Καταλανούς και πάλι στο παιχνίδι (60-58 στο 37’), ενώ ο… άφαντος Ράις ισοφάρισε 2 λεπτά πριν το φινάλε!

Η Μπαρτσελόνα ολοκλήρωσε επιμέρους 20-2 για περάσει μπροστά (64-60), για πρώτη φορά μετά το 34-31! Ο Ντόελμαν έχασε ένα (φαινομενικά) εύκολο λέι όταν το σκορ ήταν 63-66 αλλά ο Κολόμ βιάστηκε και πήρε ένα κακό τρίποντο σε ανοικτό γήπεδο. Για την ακρίβεια ο παίκτης της Ούνικς πίστεψε ότι ο Ναβάρο θα του κάνει φάουλ, ήταν απελπιστικά άστοχος κι η ομάδα του Μπαρτζώκα απέδρασε με τη νίκη.