Καλώς… επέστρεψες στην Ευρωλίγκα κύριε Μπαρνιάνι!

2016-10-14T23:09:01+00:00 2016-10-14T23:22:12+00:00.

14/Oct/16 23:09

Η επιστροφή του Βέλιμιρ Περάσοβιτς στη “Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα” ως αντίπαλος συνοδεύτηκε ήττα για τον ίδιο και την Αναντολού Εφές, καθώς η Μπασκόνια επιβλήθηκε με 85-84 σε ακόμη ένα πολύ δυνατό παιχνίδι.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η επιστροφή του Βέλιμιρ Περάσοβιτς στη “Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα” ως αντίπαλος συνοδεύτηκε με  ήττα για τον ίδιο και την Αναντολού Εφές, καθώς έπεσε πάνω στην επιστροφή του Αντρέα Μπαρνιάνι στην Ευρωλίγκα. Με ηγέτη τον Ιταλό σταρ, η Μπασκόνια επιβλήθηκε με 85-84 σε ακόμη ένα ακόμη ματς θρίλερ.

Οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα για τρία δεκάλεπτα, αλλά στην τελευταία περίοδο η ισπανική ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της και πήρε τη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αντρέα Μπαρνιάνι, ο οποίος σταμάτησε στους 26 πόντους, ενώ καθοριστικός ήταν ο Τόρνικε Σενγκέλια, ο οποίος ευστόχησε στη νικητήρια βολή στο τέλος. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντέρικ Μπράουν με 16 πόντους, ενώ ο Κότον δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τελευταίο τρίποντο του ματς.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Ο Τόρκινε Σενγκέλια ήταν αυτός που οδήγησε αρχικά τους γηπεδούχους σε ένα μικρό προβάδισμα με 12-4, 3′ μετά την έναρξη του παιχνιδιού, ενώ τρία λεπτά αργότερα η Μπασκόνια προηγήθηκε με 15-9. Τα πράγματα όμως άλλαξαν, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Αναντολού Εφές να προηγείται με 27-25.

Ο Αντρέα Μπαρνιάνι προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς και βοήθησε την ομάδα του επιθετικά, ειδικά στο σημείο όπου η Εφές προηγήθηκε με 32-38, στο 14ο λεπτό του αγώνα. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ υψηλός, με την Εφές να παραμένει στη θέση του οδηγού μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μέχρι τότε ο Μπαρνιάνι είχε φτάσει τους 18 πόντους, ενώ από την άλλη ο Ντέρικ Μπράουν είχε 14.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην τρίτη περίοδο, αλλά η Εφές συνέχισε να έχει το προβάδισμα του παιχνιδιού, βρίσκοντας περισσότερες λύσεις επιθετικά (62-68, στο 27′). Από την πλευρά τους οι Ισπανοί συνέχισαν να επιτίθενται με τους Μπαρνιάνι και Σενγκέλια. Οι Τούρκοι χτυπούσαν στο “ζωγραφιστό”, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 73-68 υπέρ της ομάδας του Περάσοβιτς.

Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν στην τελευταία περίοδο και στο 33′ προηγήθηκαν με 75-74. Η άμυνα των γηπεδούχων έγινε πολύ σκληρή και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το… πλεκτό. Μάλιστα 3 λεπτά πριν το τέλος η Μπασκόνια προηγήθηκε με 83-76, αλλά η Εφές δεν παραδόθηκε.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα 6-0 σερί και μείωσαν στον πόντο (83-82) 1’24” πριν το τέλος. Ο Μπαρνιάνι κέρδισε δύο βολές αλλά ευστόχησε στη μία, ενώ δεν συνέβη το ίδιο και με τον Κότον, ο οποίος ευστόχησε και στις δύο 22” πριν το τέλος και ισοφάρισε σε 84-84. Ο Σενγκέλια πήρε την τελευταία επίθεση της ομάδας πάνω του και κέρδισε φάουλ 5” πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Γεωργιανός ευστόχησε μόνο στη δεύτερη βολή, ενώ ο Κότον δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή. Έτσι η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με 85-84.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 49-51, 68-73, 85-84.