Μοντέρνος, πληθωρικός, αυτός είναι… Ολυμπιακός!

2016-10-20T20:40:34+00:00 2016-10-20T20:48:20+00:00.

Lefteris Moutis

20/Oct/16 20:40

Επιβλητική εμφάνιση του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ επί της Εφές Αναντολού (90-66) με εξαιρετικούς τους Βασίλη Σπανούλη και Γιώργο Πρίντεζη!

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι Πειραιώτες υπερασπίστηκαν την έδρα τους στο πρώτο ματς στην Ευρωλίγκα παίζοντας εξαιρετικό και μοντέρνο μπάσκετ με το αρχηγικό δίδυμο να κάνει τη διαφορά.

Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε 18 πόντους και έδωσε 9 ασίστ (7 εξ αυτών στο πρώτο δεκάλεπτο) και ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε 15 πόντους (14 εκ των οποίων στα πρώτα 8 λεπτά)!

Πέραν αυτών, καθοριστική ήταν η συμβολή των Λοτζέσκι, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου και Γκριν απέναντι στην Εφές που είχε μόνο τον Τσεντί Οσμάν σε καλή βραδιά (έκανε ατομικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα).

Οταν μια ομάδα έχει τέτοιο αρχηγικό δίδυμο, τι άλλο να ζητήσει; Ολοι περίμεναν από τον Βασίλη Σπανούλη να σκοράρει 4 πόντους για να φθάσει τους 3.000 πόντους στην Ευρωλίγκα, αλλά εκείνος ξεκίνησε… ανάποδα. Πάσαρε, πάσαρε, πάσαρε φθάνοντας τις 7 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο (!) και από την άλλη ο Γιώργος Πρίντεζης σκόραρε, σκόραρε, σκόραρε!

Ο “Πρι” πέτυχε 12 συνεχόμενους πόντους (με 4/5 διπ., 1/1 τριπ., 1/1 β.) οδηγώντας τον Ολυμπιακό στο 16-6 μόλις στο 7′ σκοράροντας με κάθε πιθανό τρόπο και με χαρακτηριστική ευκολία. Χρέωσε και τον Ντέρικ Μπράουν με δυο φάουλ, ενώ συνολικά πέτυχα στα πρώτα 8 λεπτά 16 από τους 22 συνολικά πόντους των “ερυθρολεύκων”.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο “Kill-Bill” άρχισε να παίρνει πάνω του τις φάσεις και να “τρυπάει” την άμυνα των Τούρκων με κάθε ευκαιρία ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με 8 πόντους και 7 ασίστ! Φυσικά, είχε ήδη ξεπεράσει τους 3.000 πόντους!

Από την άλλη πλευρά, η Εφές δεν μπορούσε να απειλήσει στην περιφέρεια με τους Γκρέιντζερ και Ερτέλ και ο μοναδικός που προσπαθούσε πραγματικά να μειώσει τη διαφορά ήταν ο Τσεντί Οσμάν.

Ωστόσο, οι Πειραιώτες εκτελούσαν σε πρώτο χρόνο προσπαθώντας να βρουν ευάλωτη την άμυνα της Εφές και τα κατάφερναν περίφημα. Οι Λοτζέσκι και Γκριν έκαναν εξαιρετική δουλειά σε καταστάσεις τρανζίσιον οδηγώντας τον Ολυμπιακό σε double score (38-19, 15′) και ένα γρήγορο +19!

Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι εκτελούσαν με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας (15/23 σουτ), ενώ η Εφές έδειχνε χαμένη (7/28) με τη μεγαλύτερη διαφορά να εντοπίζεται στις δυο ρακέτες, όπου συνολικά στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε 11/15 σουτ και οι Τούρκοι 4/11!

Ο Τσεντί Οσμάν όμως, δεν κατάφερε απλά να κρατήσει την Εφές κοντά στο σκορ, αλλά να την οδηγήσει και σε τεράστιο επιμέρους σκορ (14-3) στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς μείωσαν στους 8 πόντους (41-33) με τον ταλαντούχο φόργουορντ να κάνει τη διαφορά εκμεταλλευόμενος κυρίως την κακή άμυνα του Ολυμπιακού.

Η Εφές συνέχισε να είναι ανταγωνιστική προσπαθώντας να κρατήσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Μείωσε μέχρι τους 6 πόντους (46-40, 24′) κυρίως εξαιτίας της άμυνας ζώνης και των χαμηλών σχημάτων που χρησιμοποιούσε ο Περάσοβιτς.

Ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις 8 πόντους σε διάστημα 9 λεπτών και χρειάστηκε να τρέξι και πάλι στο ανοικτό γήπεδο με ηγέτη τον αρχηγό του για να αλλάξει η ροή της αναμέτρησης. Ο Βασίλης Σπανούλης έφθασε τους 17 πόντους στο 27′ και με τη βοήθεια του εξαιρετικού στην τρίτη περίοδο Παπανικολάου, που έβγαλε τεράστια αποθέματα ενέργεια, η διαφορά εκτοξεύτηκε ξανά στο +17 (70-53, 32′).

Ο “κρυφός άσος” ωστόσο, του Ολυμπιακού ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ! Ο Πάτρικ Γιανγκ δεν χρησιμοποιήθηκε και έτσι ο Σέρβος σέντερ βρήκε χρόνο συμμετοχής και έπαιξε σπουδαίο ρόλο στο ματς χωρίς να φθείρεται στην άμυνα με hedge out. Ο Μιλουτίνοφ αλλοίωσε πολλές επιθέσεις της Εφές, τελείωσε αρκετές φάσεις στο ζωγραφιστό, πάσαρε συχνά στον ελεύθερο συμπαίκτη του και βοήθησε τον Κεμ Μπιρτς να έχει ποιοτικά λεπτά στο παρκέ.

Οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να επιστρέψουν στο ματς μετά το τελευταίο ξέσπασμα των Πειραιωτών, καθώς η διαφορά έφθασε στο +25 (88-63, 38′) δίνοντας πρόωρο τέλος στον αγώνα.