Ο “δολοφόνος” Γκριν έσωσε τον Ολυμπιακό

2016-10-22T17:00:39+00:00 2016-10-22T18:07:51+00:00.

Lefteris Moutis

22/Oct/16 17:00

Με buzzer beater του Ερικ Γκριν στο φινάλε σώθηκε ο Ολυμπιακός από μεγάλο… πατατράκ στη Λευκάδα (95-94)!

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Πριν καν συμπληρωθούν 48 ώρες από τη νίκη επί της Εφές Αναντολού στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Λευκάδα και κέρδισε τη Δόξα χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Ερικ Γκριν, ο οποίος είχε ευστοχήσει λίγο νωρίτερα σε προηγούμενο τρίποντο “σώζοντας” την ομάδα του.

Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε σε δυο σπουδαία τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα και απέτρεψε τον Ολυμπιακό από μια ήττα που μπορεί να αποδεικνυόταν καταδικαστική για την κατάκτηση της πρωτιάς στην κανονική περίοδο του πωταθλήματος…

Οι “ερυθρόλευκοι” φαίνεται πως υποτίμησαν τη Δόξα που έφθασε μια ανάσα από τη μεγαλύτερη νίκης της ιστορίας της. Σκέφτονταν προφανώς περισσότερο, την Ευρωλίγκα, καθώς υποδέχονται τη Μιλάνο στο ΣΕΦ την Τρίτη και αμέσως μετά ταξιδεύουν στη Βιτόρια για την αναμέτρηση με τη Μπασκόνια την Πέμπτη.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έμεινε εκτός αποστολής λόγω μικροενοχλήσεων στο γόνατο και έτσι επέστρεψε στη δράση ο Πάτρικ Γιανγκ μετά την απουσία του από τον αγώνα με την Εφές. Ο Αμερικανός σέντερ αγωνίστηκε περισσότερο από ποτέ μετά την επιστροφή του από τον περσινό τραυματισμό του και έδειξε ότι είναι στο σωστό δρόμο για να ενταχθεί πλήρως στις υποχρεώσεις των Πειραιωτών και να αποτελέσει ξανά τον παίκτη-φόβητρο που ξεκίνησε την περσινή σεζόν.

Το παιχνίδι ωστόσο, δεν ήταν καθόλου εύκολο για τους Πειραιώτες. Στο πρώτο ημίχρονο αιφνιδιάστηκαν από τους νησιώτες και μέχρι το 19′ (45-47) το ματς ήταν ντέρμπι με τους Σκοτ (13π. στο ημίχρονο), Ουέλς (12π.) και Τσαλδάρη (11π. με 3/5 τριπ.) να κάνουν τη διαφορά.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τεράστια αμυντικά προβλήματα επιτρέποντας στους παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου να σκοράρουν πολλές φορές με διεισδύσεις, ενώ έκαναν και 9 λάθη στο ημίχρονο!
Τα πράγματα έδειξαν να διευκολύνονται για τους Πειραιώτες από εκείνο το σημείο και μετά, καθώς ο Σπανούλης δεν ήταν πλέον μόνος του (είχε 11 πόντους και 8 ασίστ στο ημίχρονο), αλλά είχε τη βοήθεια των Μάντζαρη και Λοτζέσκι με τα μακρινά τους σουτ.

Ο Μασάμπε έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού για τη Λευκάδα και έτσι ο Ντόμπλας έπρεπε να σηκώσει μόνος του το βάρος στη ρακέτα των γηπεδούχων. Ο Ισπανός όμως, χρεώθηκε με 4ο φάουλ στις αρχές της τρίτης περιόδου (56-61, 24′) και το έργο έγινε θεωρητικά πιο εύκολο για τους φιλοξενούμενους.

Η διαφορά έφθασε στο +16 για τον Ολυμπιακό (65-81) στο 30′ και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είχε κριθεί. Ωστόσο, η Δόξα Λευκάδας και ο Ντέζμιν Ουέλς είχαν άλλη άποψη!

Ο Αμερικανός γκαρντ έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Ολυμπιακού και με συνεχόμενες διεισδύσεις και μακρινά σουτ άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν 10-0 σερί για το 76-81 (33′), ο Σπανούλης προσπαθούσε να τραβήξει και τους συμπαίκτες του επιθετικά, αλλά κανείς πλην του Λοτζέσκι δεν έδειξε να ανταποκρίνεται.

Η Λευκάδα κέρδισε αυτοπεποίθηση και προηγήθηκε με 94-89, 75” πριν το φινάλε, έχοντας πια απέναντι της μια… πελαγωμένη άμυνα. Ο Ουέλς έκανε ο,τι ήθελε και οδηγούσε την ομάδα του στην μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της. Φευ!

Ο Ολυμπιακός μείωσε με τρίποντο του Γκριν σε 94-92 στα 64″ πριν τη λήξη, ο Λοτζέσκι έκλεψε τη μπάλα εκμεταλλευόμενος το λάθος του… ήρωα μέχρι τότε, Ουέλς και τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία επίθεση. Ο Πρίντεζης αστόχησε στο τρίποντο, αλλά ο Λοτζέσκι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με τρίποντο από τη γωνία, ο Γκριν έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες (94-95) ένα δεύτερο πριν το φινάλε! Το τρίποντο του Τσαλδάρη με τη λήξη δεν είχε καμία τύχη…