“Άλωσαν” το Τελ Αβίβ Μπάρτσα και Μπαρτζώκας!

2016-11-02T21:31:41+00:00 2016-11-02T21:48:04+00:00.

02/Nov/16 21:31

Τι και αν ταλαιπωρείται από προβλήματα τραυματισμών; Η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να επικρατήσει της Μακάμπι σε μία έδρα που λίγοι θα περάσουν…

Η Μπαρτσελόνα των… χιλίων προβλημάτων πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο Τελ Αβίβ επικρατώντας με 79-69 της Μακάμπι σε μία έδρα που λίγοι θα καταφέρουν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα.

Εντυπωσιακός για λογαριασμό των Ισπανών ήταν ο Τάιρις Ράις με 21 πόντους και 3 ασίστ, την ώρα που ο Τζόι Ντόρσεϊ (11π, 11ρ) έκανε θραύση κοντά στο καλάθι και ο Πέτερι Κοπόνεν (14π) απέδειξε πόσο σημαντική ήταν η απουσία του τον τελευταίο καιρό.

Πολλά λάθη (15) από τη Μακάμπι που είχε για κορυφαίους τους Γκάουντλοκ (19π) και Σμιθ (18π) αλλά δείχνει να έχει πρόβλημα όσον αφορά στο ομαδικό παιχνίδι.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Στην επιστροφή του Ράις στο γήπεδο όπου μεγαλούργησε τη σεζόν 2013-2014 η Μακάμπι ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 7-0 έπειτα από καλάθι του Γκάουντολ. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε άμεσα και με τον Βίκτορ Κλαβέρ να σκοράρει από την περιφέρεια μείωσε αρχικά σε 13-11 πριν περάσει για πρώτη φορά μπροστά (16-15) στο 8′.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 18-20 με τους Ισπανούς να έχουν ανακάμψει μετά το κακό τους ξεκίνημα αλλά να έχουν πρόβλημα στην άμυνα κοντά στο καλάθι.

Στα επόμενα λεπτά τα κενά της Μπαρτσελόνα μέσα στο ζωγραφιστό έγιναν ακόμα πιο έντονα με αποτέλεσμα η Μακάμπι να τα εκμεταλλευτεί και να ξεφύγει με +4 (24-20). Ο Πέτερι Κοπόνεν ήταν φανερά επηρεασμένος (0/3 σουτ) από το διάστημα απουσίας του και η κατάσταση θα μπορούσε να είναι ακόμα χειρότερη αν ο Ντόρσεϊ δεν είχε μαζέψει 4 επιθετικά ριμπάουντ για να διατηρήσει την ομάδα του κοντά (29-25).

Από αυτό το σημείο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε αφού ανέλαβε δράση ο Ταϊρίς Ράις! Ο Αμερικάνος γκαρντ “ξεκόλλησε” τη Μπάρτσα με δύο διαδοχικά τρίποντα και με επί μέρους σκορ 13-2 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν εκείνοι μπροστά με 38-31. Στην επιθετική εξίσωση μπήκε και ο θετικότατος Βεζένκοφ με αποτέλεσμα το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα να πάει στα αποδυτήρια με αέρα +6 (40-34) σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι μέχρι στιγμής.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα πήρε πολύ γρήγορα το μεγαλύτερο υπέρ της προβάδισμα (45-34) αλλά είδε τη Μακάμπι να τρέχει άμεσα 9-0 σερί και να επιστρέφει ακόμα και σε απόσταση μιας κατοχής (45-43) έπειτα από πολύ όμορφη προσπάθεια του Άιβερσον. Το νέο ξέσπασμα των Ισπανών όμως δια χειρός του ηγέτη τους Ράις αλλά και του Ντόρσεϊ που συνέχισε να κάνει θραύση στα επιθετικά ριμπόυντ (6) εκτόξευσε τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα (58-47).

Η συγκεκριμένη εξέλιξη επηρέασε τη Μακάμπι που αστοχούσε στο ένα σουτ μετά το άλλο, τα λάθη της αυξήθηκαν στα 14 και μοιραία έχασε την επαφή της στο σκορ. Η Μπαρτσελόνα έκανε… πάρτι πάνω στο παρκέ και ο Κόπονεν που πλέον είχε βρει ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο εντυπωσιακό 69-49 περίπου έξι λεπτά πριν τη λήξη.

Ο τελικός νικητής έδειχνε να έχει κριθεί αλλά η χαλάρωση των φιλοξενούμενων οδήγησε στο 69-57 και εκνεύρισε τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Πριν τα πράγματα γίνουν πιο δύσκολα ο Στράτος Περπέρογλου ευστόχησε σε τρίποντο για να δώσει βαθιά ανάσα στους Ισπανούς (72-57) και να “σκοτώσει” Μακάμπι που πλέον μετρούσε 15 λάθη. Οι τάσεις αυτοχειρίας ωστόσο συνεχίστηκαν και το νέο λάθος του Βεζένκοφ έδωσε στον Γκάουντλοκ την ευκαιρία να ευστοχήσει για τρεις (75-67) μόλις 1.16′ πριν το τέλος.

Ο Αμερικάνος γκαρντ έφερε ακόμα πιο κοντά τους γηπεδούχους (75-69) αλλά στο πιο κρίσιμο σουτ της βραδιάς ο Ντέβιν Σμιθ αστόχησε από την κορυφή σκορπώντας την απογοήτευση στον κόσμο που είχε ανεβάσει τα ντεσιμπέλ. Παρά τα πολλά προβλήματα τραυματισμών η Μπαρτσελόνα απέδρασε από μία πολύ δύσκολη έδρα και έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα, την ώρα που η Μακάμπι προβλημάτισε περίπου μία εβδομάδα πριν τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό.