Στοίχημα: Οριακά παιχνίδια στην Ευρωλίγκα

2016-11-04T13:06:53+00:00 2016-11-04T13:06:53+00:00.

Lefteris Moutis

04/Nov/16 13:06

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Τα περισσότερα παιχνίδια της Ευρωλίγκας κρίνονται στις λεπτομέρειες και αυτό αναμένεται να συμβεί και στα τρία αποψινά παιχνίδια αν και Ερυθρός Αστέρας και Νταρουσάφακα δείχνουν να έχουν μικρό αβαντάζ για τη νίκη.

Ζαλγκίρις-Νταρουσάφακα
Η Ζαλγκίρις έχει πανηγυρίσει μόλις μια νίκη στη διοργάνωση (επί της Μπασκόνια) και εντός έδρας σίγουρα έχει φιλοδοξίες στο τρίτο σερί ματς στο Κάουνας. Οι Λιθουανοί θα προσπαθήσουν να κατεβάσουν το ρυθμό και το σκορ και να περιορίσουν τη Νταρουσάφακα που έχει καλύτερο ρόστερ. Οι Τούρκοι έχουν ρεκόρ 2-2 με όλα τα παιχνίδια τους να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Κάτι ανάλογο αναμένεται να συμβεί και στο Κάουνας. Η Νταρουσάφακα όμως, έχει προβάδισμα για τη νίκη και από τη στιγμή που το χάντικαπ είναι μικρό (1,5 πόντος @Stoiximan 1,73), θα ποντάρουμε στο ταλέντο των παικτών του Μπλατ.

Εφές Αναντολού-Παναθηναϊκός
Η Εφές κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα στο τουρκικό ντέρμπι της προηγούμενης εβδομάδας απέναντι στη Νταρουσάφακα, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει ξεκινήσει πολύ καλύτερα με ρεκόρ 3-1. Ο Τσάβι Πασκουάλ έχει φέρει αέρα αισιοδοξίας, αλλά ακόμα δεν έχει αλλάξει αρκετά το παιχνίδι των “πρασίνων”. Η Εφές έχει το ρόστερ και την ποιότητα για να δυσκολέψει τον Παναθηναϊκό, αλλά φαίνεται πως οι φιλοξενούμενοι μπορούν να έχουν ένα μικρό προβάδισμα αν απουσιάσει ο Τζέισον Γκρέιντζερ. Η συμμετοχή του Ουρουγουανού γκαρντ είναι αμφίβολη. Αν αγωνιστεί, τότε ο Παναθηναϊκός θα έχει πρόβλημα να σταματήσει αυτόν και τον Ερτέλ, ενώ μάλιστα έχει αριθμητικό πρόβλημα στην περιφέρεια. Αυτό θα κριθεί τελευταία στιγμή, οπότε καλύτερα να αποφύγετε το ματς.

Ερυθρός ΑστέραςΜπασκόνια

Ο Ερυθρός Αστέρας έχει δείξει πολύ καλό πρόσωπο στη φετινή Ευρωλίγκα με ρεκόρ 2-2 και στο Βελιγράδι πάντα έχει ένα έξτρα αβαντάζ για τη νίκη. Η Μπασκόνια έχει το ίδιο ρεκόρ αφήνοντας επίσης θετικά συμπεράσματα με την εικόνα της. Ωστόσο, θα κληθεί ξανά να αγωνιστεί χωρίς τον Αντρέα Μπαρνιάνι για τρίτη σερί αγωνιστική μετά την νίκη επί της Ρεάλ και την ήττα από τον Ολυμπιακό. Περισσότερο όμως, ίσως μπορεί να πληγώσει ενδεχόμενη απουσία του Χάνγκα που προέρχεται από τραυματισμό και αν αγωνιστεί δεν θα είναι στο 100%. Οι Βάσκοι δεν έχουν μεγάλο βάθος στον πάγκο τους και λογικά θα ηττηθούν στο Βελιγράδι (-2,5 @Sportingbet 1,82).