Πικρό φινάλε για Παναθηναϊκό!

2016-11-04T21:52:28+00:00 2016-11-04T22:07:01+00:00.

04/Nov/16 21:52

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στα ίσια, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πανηγυρίσει ένα σημαντικό διπλό και τελικά ηττήθηκε έπειτα από δύο παρατάσεις στην έδρα της Εφές…

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στα ίσια, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πανηγυρίσει ένα σημαντικό διπλό και τελικά ηττήθηκε με 91-83 έπειτα από δύο παρατάσεις στην έδρα της Εφές.

Κορυφαίος αλλά και μοιραίος στο τέλος για τους “πράσινους” ήταν ο Νικ Καλάθης που τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Μεγάλα σουτ από τους Ρίβερς (15π) και Νίκολς (11π) με τον τελευταία να χάνει σημαντική ευκαιρία στην κανονική διάρκεια να “καθαρίσει” τη νίκη.

Για λογαριασμό των νικητών ξεχώρισαν οι Ντάνστον (12π, 11ρ) και Χόνεϊκατ (15π, 13ρ) που πέτυχαν αμφότεροι νταμπλ-νταμπλ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα το παιχνίδι με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε λάθη και να χάσουν κάποια εύκολα καλάθια όμως ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 13-9 χάρη στον εξαιρετικό σε άμυνα και επίθεση Νικ Καλάθη. Η απάντηση της Εφές ήταν άμεση αφού οι Κότον και Ερτέλ ευστόχησαν σε ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια για να βάλουν τους Τούρκους μπροστά με 16-15 στο 6′.

Η άμυνα των “πρασίνων” ωστόσο λειτούργησε ιδανικά (4 κλεψίματα) και ανάγκασε τους Τούρκους να υποπέσουν σε 9 γρήγορα λάθη με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 20-16 για την ελληνική ομάδα. Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Λευτέρη Μποχωρίδη που “πάτησε” παρκέ πολύ νωρίς κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στα φετινά παιχνίδια της Ευρωλίγκας.

Η ανοδική πορεία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά αφού οι Παππάς, Μπουρούσης και Φώτσης ευστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα για να διαμορφώσουν το 32-22, διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη μέχρι στιγμής στο παιχνίδι. Ο Βελιμίρ Περάσοβιτς αναγκάστηκε να καλέσει σε τάιμ άουτ και η συγκεκριμένη κίνηση “ξύπνησε” τους παίκτες του οι οποίοι επωφελήθηκαν από το άναρχο μπάσκετ και έτρεξαν σερί 6-0 για το 32-28 στο 16′.

Ο Πασκουάλ απάντησε με δικό του τάιμ άουτ και ο Νίκος Παππάς σκόραρε με κάθε τρόπο για να δώσει εκ νέου αέρα +7 (37-30) στους “πράσινους”. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σαφώς καλύτερη εικόνα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, σούταραν με το ιδιαίτερα υψηλό 7/12 από την περιφέρεια και το 42-35 θα μπορούσε να πει κανείς πως τους αδικεί.

Ό,τι έχτιζε ο Παναθηναϊκός με κόπο σε όλο το πρώτο μισό το γκρέμισε σε ελάχιστο χρόνο αφού οι κακές επιστροφές και τα χαμένα ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στην Εφές να ισοφαρίσει σε 42-42 (22′). Οι Τούρκοι έφτασαν τα 12 (!) επιθετικά ριμπάουντ, το σερί ανέβηκε στο 11-0 (46-42) και ο εκνευρισμένος Τσάβι Πασκουάλ είδε τους παίκτες του να παρουσιάζονται αγνώριστοι.

Τα πρώτα… σημάδια ζωής ήρθαν δια χειρός Γκιστ και ο Νίκος Παππάς χτύπησε με τη σειρά του στον αιφνιδιασμό για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (46-46). Αξίζει να σημειωθεί πως για μεγάλο χρονικό διάστημα στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς καθαρό οργανωτή με τη συγκεκριμένη θέση να καλύπτεται από τον Παππά. Ο Καλάθης επέστρεψε για το τελευταίο λεπτό και “πράσινοι” βρήκαν το ελεύθερο τρίποντο για τον Νίκολς που διαμόρφωσε το 52-52 σε ένα κακό δεκάλεπτο για την ελληνική ομάδα.

Τα επιθετικά ριμπάουντ συνέχισαν να αποτελούν πρόβλημα και τα τρίποντα των Οσμάν και Τόμας χάρισαν το προβάδισμα με 59-55 στην Εφές. Το “τριφύλλι” έψαχνε απεγνωσμένα παίκτη για να βγει μπροστά επιθετικά και τον βρήκε στο πρόσωπο του Ντιμίτρις Νίκολς που έφερε τα πάνω-κάτω για το 60-59. Ο Καλάθης μετρούσε ήδη νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 10 ασίστ κάτι που βοήθησε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει με 65-61 και να αναγκάσει τον Περάσοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ.

Για μια ακόμη φορά όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν και το 7-0 που ολοκληρώθηκε έπειτα από τρίποντο του Γκρέιντζερ τους έδωσε το προβάδισμα με 68-65, μόλις 2.48′ πριν το τέλος. Η Εφές έχασε διπλή ευκαιρία για να ανεβάσει και άλλο την υπέρ της διαφορά και ο Νίκολς την τιμώρησε ξανά με σουτ από την περιφέρεια (68-68) με 1.45′ στο ρολόι.

Ο Παππάς με ένα πολύ όμορφο σόλο έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά (70-68) αλλά στην αμέσως επόμενη κατοχή έχασε την ευκαιρία να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη αστοχώντας σε τρίποντο. Με 26″ για τη λήξη ο Περάσοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση, έδωσε τη μπάλα στον Μπράις Κότον και εκείνος τον δικαίωσε για το 70-70 με πολύ δύσκολη ατομική προσπάθεια.

Τα τελευταία 18″ άνηκαν στους “πράσινους”, ο Νίκολς αστόχησε και ο Χόνεϊκατ έτρεξε στον αιφνιδιασμό με τον Ρίβερς να διώχνει τη μπάλα από τα χέρια του και να στέλνει επί της ουσίας το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο αφού η Εφές αστόχησε με 0.7″.

Από παράταση σε παράταση…

Οι Τούρκοι σκόραραν πρώτοι στην παράταση αλλά ο Ρίβερς ευστόχησε από την κορυφή για να φέρει τον Παναθηναϊκό μπροστά (73-72), πριν ο Ντάνστον απαντήσει για το 74-73. Ο Ντάνστον συνέχισε να “πληγώνει” την ελληνική άμυνα και το δικό του καλάθι διαμόρφωσε το 77-75 μόλις 1.23′ πριν το τέλος. Ο Γιάννης Μπουρούσης αστόχησε εξ επαφής σε μοναδικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει και η μπάλα βρέθηκε στα χέρια του Νίκου Παππά που κέρδισε φάουλ με 9.5″ στο ρολόι.

Η Εφές έδωσε το τελευταίο της φάουλ με μόλις 4″ να απομένουν, ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ και η ατομική προσπάθεια του Ρίβερς έστειλε το παιχνίδι σε νέα παράταση!

Λύγισε…

Το νέο έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για την Εφές που βρήκε πέντε μαζεμένους πόντους και ξέφυγε με 82-77. Ο Παναθηναϊκός έχασε την επαφή του με το σκορ, ο Παππάς εκβίασε ακόμα μία προσπάθεια αντί να πασάρει και η διαφορά άνοιξε στο +9 (86-77). Ο Τσάβι Πασκουάλ επανέφερε τον Νικ Καλάθη στη θέση του Νίκου Παππά με τη συγκεκριμένη κίνηση να βελτιώνει θεαματικά την εικόνα της ομάδας του.

Το αποτέλεσμα ήταν ένα πολύ γρήγορο 6-0 σερί που επανέφερε τους “πράσινους σε απόσταση μιας κατοχής (86-83) με 1.52′ στο ρολόι. Το λάθος στον αιφνιδιασμό και το άστοχο τρίποντο του Γκιστ ωστόσο δεν επέτρεψε μία μεγάλη ανατροπή να ολοκληρωθεί με αποτέλεσμα η Εφές να είναι αυτή που πανηγύρισε στο τέλος.