Παναθηναϊκός: “Μόνο με Καλάθη, προκοπή δεν κάνει”!

2016-11-05T00:02:39+00:00 2016-11-05T00:19:34+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

05/Nov/16 00:02

Η έλλειψη δημιουργών στα γκαρντ, πέρα από τον αρχηγό των πρασίνων, ήταν εμφανής σε ένα ακόμα παιχνίδι του Παναθηναϊκού! Ο Πάνος Κατσιρούμπας μέσω του Eurohoops αναλύει συγκεκριμένα σημεία του παιχνιδιού…

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Η αλήθεια είναι ότι μετά από ένα παιχνίδι 50 λεπτών, στο οποίο είδαμε πολλές ανατροπές, με σουτ που μπήκαν ή χάθηκαν και θα μπορούσαν κάλλιστα να αλλάξουν το τελικό αποτέλεσμα, δεν έχεις πολλά πράγματα να πεις. Το παιχνίδι θα μπορούσε να πάει είτε προς τη μία είτε προς την άλλη μεριά.

Ήταν τέτοια και η φύση του παιχνιδιού, που σε πάρα πολλά σημεία oι τακτικές και οι αγωνιστικές προσεγγίσεις πήγαν περίπατο και το ματς πήγε πολύ στην ατομική πρωτοβουλία, στο ταλέντο και στην εκμετάλλευση των μις ματς εκατέρωθεν. Θυμάμαι πάρα πολλά σημεία, που το παιχνίδι ξέφυγε τελείως με τις ομάδες να τρέχουν ασταμάτητα, να χάνουν εύκολα σουτ, να μην μπορούν να τελειώσου αιφνιδιασμούς και γενικότερα να παίζουν πολύ περισσότερο με το ένστικτο και όχι με το μυαλό.

Μπορεί αυτή η ήττα να πονάει, καθώς οι παίκτες του Πασκουάλ κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι στο μεγαλύτερο κομμάτι του, αλλά είναι τέτοια η μορφή της διοργάνωσης που οι παίκτες δεν μπορούν να μείνουν περισσότερο από ένα βράδυ στο παιχνίδι της Κωνσταντινούπολης. Ακολουθεί αγωνιστικός “Γολγοθάς” με τον Παναθηναϊκό να παίζει μέσα σε 9 μέρες με Νταρουσάφακα και Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, με ενδιάμεσο ταξίδι στην Μαδρίτη για να κοντραριστεί με την Ρεάλ.

Ο αγώνας και τα σημεία κλειδιά

Δεν είναι αλήθεια πολύ εύκολο να αναλύσεις έναν αγώνα με δύο παρατάσεις περίοδο προς περίοδο γιατί θα χαθεί και το νόημα. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να πούμε ποια σημεία έκριναν το παιχνίδι. Ας τα δούμε λοιπόν ένα-ένα.

Πίσω από τον Καλάθη το χάος

Σε αυτό το παιχνίδι κατά την άποψη μου έγινε πιο αισθητή από ποτέ η απουσία ενός παίκτη που θα μπορέσει να κάνει αυτά που κάνει ο Καλάθης στον αγωνιστικό χώρο. Σύμφωνοι, μπορούμε να πούμε ότι και πάλι ήταν σχετικά άστοχος αλλά είναι ο παίκτης που βάζει σε μία τάξη το παιχνίδι της ομάδας και έχει συνεχώς στο μυαλό του τη δημιουργία, την καλύτερη επιλογή και την εκμετάλλευση των συμπαικτών του.

Κοντρολάρει τον ρυθμό ξέρει πότε θα τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και διαβάζει με πολύ έξυπνο τρόπο όλα μα όλα τα μις ματς που θα δημιουργηθούν στο μισό της επίθεσης. Έπαιξε 35 λεπτά κυρίως στη κανονική διάρκεια, και είχε 12 από τις 21 τελικές πάσες που είχε συνολικά ο Παναθηναϊκός. Εκτός αυτού όσο έπαιξε μαζί με τον Παππά, φαινόταν και η διαφορά στην απόδοση του δεύτερου που ήταν καλός εκτελεστικά ενώ είχε και μεγαλύτερη ευχέρεια στην πάσα. Όταν αναγκαστικά αγωνίστηκε σαν άσσος δεν μπορούσε να δημιουργήσει για τους συμπαίκτες του, δεν βοήθησε στο να ανοίξει η άμυνα και γενικότερα είχε το μυαλό του πιο πολύ στην εκτέλεση παρά στο να βάλει το παιχνίδι της ομάδας σε μία τάξη.

Υπάρχει ξεκάθαρη ανάγκη για άμεση απόκτηση θέση με εμπειρία και παραστάσεις που να μπορεί να προσφέρει για να μην παίζει και ο Έλληνας γκαρντ συνέχεια 35 λεπτά. Κάτι που πρέπει να γίνει γρήγορα γιατί τα παιχνίδια που ακολουθούν στην Ευρωλίγκα είναι υψηλής δυσκολίας.

Το κακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο

Το φαινόμενο αυτό παρουσιάζεται για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι μετά το Μπάμπεργκ. Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο , στο οποίο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός στην άμυνα και στην επίθεση, αδίκησε όλη την προσπάθεια του σε μόλις 4 αγωνιστικά λεπτά.

Η Εφές ξεκίνησε με 11-0 την Τρίτη περίοδο σε ένα σημείο που οι φιλοξενούμενοι ήταν σαν να μην επέστρεψαν ποτέ από τα αποδυτήρια. Κάκιστες επιθετικές επιλογές, κακή τρανζίσιον άμυνα και χαλαρότητα στην περιφερειακή άμυνα επέστρεψαν στην ομάδα του Περάσοβιτς να περάσει μπροστά. Συνολικά ήταν ένα κακό δεκάλεπτο στο οποίο μετά βίας οι παίκτες του Πασκουάλ έβαλαν με πολύ κόπο 11 μόλις πόντους, σχεδόν όλους από προσπάθειες που έγιναν μέσα στο ζωγραφιστό.

Αντίθετα στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα είχε εξαιρετική εικόνα. Έπαιξε πολύ καλές άμυνες, πήρε κάποια ρίσκα με τα μακρινά σουτ των Μπράουν και Χάνεικατ για να κλείσει τους διαδρόμους προς τη ρακέτα και δικαιώθηκε σε μεγάλο βαθμό. Οι Τούρκοι δεν είχαν εύκολα καλάθια και όσες φορές προσπάθησαν να φτάσουν στο ζωγραφιστό η άμυνα κάλυπτε και τους ανάγκαζε είτε σε κακά σουτ (μπλοκ), είτε σε split out πάσες που οι περιφερειακοί του Παναθηναϊκού διάβαζαν με αποτέλεσμα να κλέψουν αρκετές μπάλες. Δεν είναι τυχαίο ότι οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε 11 λάθη μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν τελείωσαν τον αγώνα με 17.

Επίσης στην επίθεση είδαμε καλή κυκλοφορία μπάλας αλλά και ένα σπουδαίο ημίχρονο εκτελεστικά με τους “πράσινους” να τελειώνουν το ημίχρονο με 7/12 τρίποντα. Αν είχαν ευστοχήσει σε κάποια αρκετά εύκολα σουτ από κοντά τότε η διαφορά του ημιχρόνου πιθανότατα θα ήταν διψήφια.

Η τρύπα των αμυντικών ριμπάουντ

Το είχαμε δει με την Ζαλγκίρις και τον Ολυμπιακό σε πολύ μεγάλο βαθμό. Στα τελευταία δύο παιχνίδια όμως υπήρξε βελτίωση στον τομέα των αμυντικών ριμπάουντ. Μια βελτίωση που πήγε περίπατο στο Αμπντί Ιπεκσί με την Εφές να ανανεώνει 14 συνολικά επιθέσεις και να τιμωρεί σε πολλές από αυτές τους αντιπάλους της με πόντους δεύτερης ευκαιρίας. Το χειρότερο είναι ότι μεγάλη ζημιά σε αυτό το κομμάτι έκαναν οι φόργουορντ της Εφές. Χάνεικατ και Μπράουν μάζεψαν εννιά επιθετικά ριμπάουντ σε ένα παιχνίδι που οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν ξεκάθαρη εντολή να προσέξουν το inside game τους αφού από μέση και μακρινή απόσταση δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστοι σουτέρ.

Ο ρόλος του Μπουρούση

Σε αυτό το παιχνίδι είδαμε περισσότερη ώρα τον Έλληνα σέντερ στο παρκέ. Επιθετικά οι συμπαίκτες του τον σημάδεψαν αλλά η άμυνα ήταν αρκετά καλά στημένη επάνω του. Ο Περάσοβιτς τον ξέρει σαν κάλπικη δεκάρα, αφού με τη δική του παρουσία στον πάγκο της Μπασκόνια ο Μπουρούσης έκανε την τρομερή περυσινή σεζόν.

Επέλεξε να τον αντιμετωπίσει με βοήθειες και του έκανε τη ζωή πολύ δύσκολη. Όταν έπαιρνε την μπάλα από την αριστερή πλευρά ερχόταν βοήθεια στην αρχή από τη δυνατή πλευρά και στη συνέχεια από το κέντρο, ανάλογα βέβαια και τους σουτέρ που είχε ο Παναθηναϊκός στις θέσεις αυτές. Όταν έπαιρνε την μπάλα από δεξιά (κάτι που έγινε λιγότερες φορές) η βοήθεια ερχόταν από τη δυνατή πλευρά. Γενικά τον δυσκόλεψε αρκετά και τον ανάγκασε να εκτελέσει κάτω από δύσκολες συνθήκες.

Δημιουργικά δεν είδαμε και πολύ κίνηση για να διευκολυνθεί ο Μπουρούσης, ο οποίος πάσαρε συνήθως εκεί που ερχόταν η βοήθεια. Ίσως αδικείται λίγο αφού δημιούργησε κάποια ελεύθερα σουτ, αλλά συνολικά δεν μπόρεσε να δώσει την υπόσταση που μπορεί στο παιχνίδι στο ποστ. Είχε 7 πόντους με 3/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 τελικές πάσες και 4 λάθη.

Εκτός αυτού για μία ακόμα φορά αποτέλεσε πρόβλημα στο αμυντικό πικ εν ρολ. Η Εφές βέβαια δεν τον χτύπησε όσο μπορούσε αλλά είναι χαρακτηριστικό ότι όλοι οι πόντοι των γηπεδούχων στην πρώτη παράταση προήλθαν από πικ εν ρολ στο οποίο αμύνθηκε ο Μπουρούσης. Πρέπει να βρεθεί μία τακτική για να μπορέσει να μην πληγώνεται η ομάδα αμυντικά όταν βρίσκεται ο Έλληνας σέντερ στο παρκέ. Το κακό είναι ότι στο παιχνίδι δεν εμφανίστηκε σχεδόν καθόλου και ο Σίνγλετον, ο οποίος έκανε αισθητή την παρουσία του μόνο στην άμυνα.

pao

Αντί επιλόγου

Ο Παναθηναϊκός πρέπει από αυτό το παιχνίδι να κρατήσει το καλό πρώτο ημίχρονο και την εξαιρετική εμφάνιση του Ρίβερς. Ειδικά ο Αμερικανός πέρα από την προσωπικότητα που εμφάνισε, έδειξε ότι μπορεί να βάλει και την μπάλα στο παρκέ και να εκτελέσει από μέση απόσταση, σουτ που πολλές άμυνες επιλέγουν να τα δώσουν για να κλείσουν άλλα κενά.

Ο Νίκολς έπαιξε και στο 4 για ένα διάστημα και άνοιξε αρκετά την επίθεση των φιλοξενούμενων, ειδικά σε κομμάτια του αγώνα που υπήρχε επιθετική δυσλειτουργία. Βέβαια αυτό δημιούργησε κάποια αμυντικά μις ματς με τον Μπράουν να πηγαίνει αρκετές φορές στο ποστ και να σκοράρει αλλά κόστισε και στα ριμπάουντ.

Η κίνηση για περιφερειακό πρέπει να είναι άμεση για να μη χάνεται και ο Παππάς μέσα στο παιχνίδι με τον τρόπο που έγινε στο δεύτερο ημίχρονο και σε κομμάτια της παράτασης. Είναι υπεραπαραίτητη αυτή η προσθήκη για να δούμε μία πιο λειτουργική ομάδα για μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα, αλλά και να δούμε τον προπονητή να προετοιμάζει τα παιχνίδια με λιγότερες αλχημείες από αυτές που κάνει τώρα.

Έχασε η Φενέρπαχτσε από την Ούνιξ σε μία διοργάνωση που όλοι μπορούν να νικήσουν τους πάντες. Κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο και καμία νίκη δεν μπορεί να θεωρείται δεδομένη. Θα επιτύχουν μόνο οι ομάδες που έχουν διάρκεια, διορθώνουν τα κακώς κείμενα που προκύπτουν μέσα στη χρονιά και δεν αποπροσανατολίζονται εύκολα από ένα αποτέλεσμα ή μία εμφάνιση. Στραβά θα έρθουν και παιχνίδια που θα χαθούν ή θα κερδηθούν στο σουτ όπως αυτό με την Εφές και την Μπάμπεργκ μπορεί να είναι και η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Ο κανόνας πρέπει να είναι η συνεχής δουλειά στις αδυναμίες και η βελτίωση όπως και τα αποτελέσματα θα έρθουν.