Νικήτρια η Εφές σε ματς-διαφήμιση!

2016-11-15T20:50:47+00:00 2016-11-15T20:57:09+00:00.

15/Nov/16 20:50

Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι στο οποίο οι επιθέσεις είχαν την τιμητική τους η Εφές βελτίωσε την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο επικρατώντας με το εντυπωσιακό 104-99 της Ούνιξ Καζάν…

Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι στο οποίο οι επιθέσεις είχαν την τιμητική τους η Εφές βελτίωσε την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο επικρατώντας με το εντυπωσιακό 104-99 της Ούνιξ Καζάν.

Ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς είδε τους παίκτες του να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με 11 στα 21 τρίποντα και 34 (!) τελικές πάσες, την ώρα που ο Τόμας Ερτέλ ήταν ο κορυφαίος με 24 πόντους και 8 ασίστ. Εξίσου σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Ντάνστον (13π, 9ρ), Τόμας (20π) και Χόνεϊκατ (12π, 6ρ, 5ασ.) με τους γηπεδούχους να πατάνε… γκάζι από την ανάπαυλα και μετά.

Για λογαριασμό της Ούνιξ Καζάν ο Κιθ Λάνγκφορντ σταμάτησε στους 25 πόντους μαζί με 9 ασίστ ενώ ο έτερος μεγάλος πρωταγωνιστής της φετινής σεζόν, Αρτσιόμ Παραχούσκι, είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με ξεκάθαρη διάθεση να διευρύνει το νικηφόρο σερί των δύο παιχνιδιών η Ούνιξ Καζάν ξεκίνησε εξαιρετικά και κατάφερε να προηγηθεί με 13-9 έπειτα από τρίποντο του Κιθ Λάνγκφορντ. Εκτός από τον Αμερικάνο γκαρντ πολύ σημαντικές επιθετικές βοήθειες στα πρώτα λεπτά πρόσφερε και ο Παραχούσκι με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να βρίσκονται σταθερά μπροστά (17-12).

Ο πολύ γρήγορος ρυθμός και οι χαλαρές άμυνες ωστόσο επέτρεψαν αρκετά ελεύθερα σουτ με τα τρίποντα του Οσμάν να κρατούν την Εφές σε απόσταση μιας κατοχής (24-26) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αρκετές αλλαγές την δεύτερη περίοδο όμως αυτό δεν επηρέασε την υψηλή παραγωγικότητα που έφερε την αναμέτρηση στα ίσια (36-36) έπειτα από εκατέρωθεν πόντους των Τόμας και Ουίλιαμς. Η πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και το νέο ξέσπασμα της Ούνιξ (8-0 σερί) την έβαλαν εκ νέου σε ρόλο οδηγού (47-38), πριν η Εφές ισοφαρίσει σε 49-49 έπειτα από τρίποντο και φάουλ του Τόμας.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά στο 54-49 αφού το καλάθι του Κολόμ με τη λήξη χάρισε στους φιλοξενούμενους το προβάδισμα το οποίο άξιζαν με την μέχρι τώρα παρουσία τους πάνω στο παρκέ και τα υψηλά ποσοστά τους.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς αύξησε την πίεση κάτι που δυσκόλεψε τη ζωή των αντίπαλων γκαρντ. Τα λάθη των Λάνγκφορντ και Κολόμ χάρισαν εύκολους πόντους στους γηπεδούχους που ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πέρασαν μετά από ώρα μπροστά (67-64) έπειτα από όμορφη προσπάθεια του Τόμας Ερτέλ. Ο Γάλλος γκαρντ είχε βρει πλέον ρυθμό και μη έχοντας χάσει ακόμα σουτ στην αναμέτρηση διαμόρφωσε το 73-67 για την ομάδα του στον αιφνιδιασμό.

Το μομέντουμ έδειχνε πλέον φανερά Εφές με τους Τούρκους να σκοράρουν κατά βούληση από την περιφέρεια (9/17 τρίποντα) τον Τάιλερ Χόνεϊκατ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 81-74 με την κόρνα της λήξης για την τρίτη περίοδο.

Ο Αμερικάνος φόργουορντ έκανε πλέον τα πάντα πάνω στο παρκέ και συνέβαλε τα μέγιστα έτσι ώστε οι γηπεδούχοι να εξασφαλίσουν τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά με +9 (88-79). Η άμυνα της Εφές έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι την ώρα που τα τρίποντα συνέχισαν να… πέφτουν βροχή αναγκάζοντας τον Πασούτιν να καλέσει σε τάιμ άουτ με το σκορ στο 95-83 και 5.14′ να απομένουν.

Τα χρονικά περιθώρια είχαν πλέον στενέψει επικίνδυνα για την Ούνιξ Καζάν όμως τα διαδοχικά καλάθια των Λάνγκφορντ και Παραχούσκι μείωσαν σε 98-94 μόλις 54″ πριν τη λήξη. Στον εναπομείναντα χρόνο ωστόσο οι Ρώσοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν σε 104-99.