2016-11-16T21:44:47+00:00 2016-11-16T21:50:25+00:00.

Lefteris Moutis

16/Nov/16 21:44

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Μπαρτσελόνα 59-52 ένα 48ωρο πριν επισκεφθεί το ΟΑΚΑ και αναπτέρωσε το ηθικό του ενόψει Παναθηναϊκού με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη και άμυνα-γρανίτη.

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν των Καταλανών σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι με πολύ χαμηλό σκορ, το χαμηλότερο της φετινής σεζόν.

Ο Ολυμπιακός ανάγκασε τη Μπαρτσελόνα στη χειρότερη επιθετική της επίδοση στην ιστορία της στην Ευρωλίγκα, καθώς η προηγούμενη χειρότερη επίδοση της ήταν οι 55 πόντοι.

Η Μπαρτσελόνα παρατάχθηκε στο ΣΕΦ με τις γνωστές απουσίες (Ναβάρο, Ρίμπας, Κλαβέρ, Ντόελμαν, Λαουάλ) και ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναγκαστικά θα έπρεπε να βγάλει κάποιον “άσο” από το μανίκι του για να καταφέρει να μείνει ανταγωνιστική η ομάδα του στο ΣΕΦ. Αλλώστε με όλους αυτούς τους τραυματισμούς από την αρχή της χρονιάς, έχει καταφέρει να έχει ρεκόρ 4-2 στην Ευρωλίγκα και να έχει κερδίσει τη Ρεάλ στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Ο “άσος” αυτός ήταν ο Τζόναθαν Χολμς, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά στο ΣΕΦ ήταν πολύτιμος καταφέρνοντας να κάνει τη διαφορά για τους “μπλαουγκράνα” με τους πόντους και την ενέργεια που έβγαλε τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, το κενό στη θέση του πάουερ φόργουορντ είναι μεγάλο για τους Καταλανούς, οι οποίοι, στη θέση αυτή, πέρα από λύσεις ανάγκης, έχουν μόνο τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ.

Ο Ολυμπιακός στόχευσε εκεί εξαρχής με τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος άνοιξε το δρόμο για να ακολουθήσει ο αρχηγός. Ο Βασίλης Σπανούλης πήρε πολλές φάσεις ένας εναντίον ενός, έβγαλε αρκετά ελεύθερα σουτ για τους συμπαίκτες του και το προβάδισμα των γηπεδούχων έφθασε στο +7 (16-9,8′).
Η Μπαρτσελόνα έβρισκε πόντους από τον Χολμς, αλλά χωρίς τον Ράις σε καλή εκτελεστικά βραδιά στο πρώτο ημίχρονο (είχε 0 πόντους με 0/7 σουτ) και τον Τόμιτς εκτός πνεύματος αγώνα, καθώς χρεώθηκε από νωρίς και με φάουλ.

Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφερναν να διατηρούν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα κυρίως λόγω της άμυνας τους που δεχόταν πια σταθερά πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο μόνο από τον Τζόι Ντόρσεϊ (26-23, 15′).

Μόλις ο Σπανούλης αποσύρθηκε στον πάγκο, επιθετικά ανέλαβε δράση ο Γκριν που πήρε σουτ από μέση και μακρινή απόσταση. Ο επανακάμψαντας Αμερικανός γκαρντ πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους όντας ο μοναδικός που σκόραρε για την ομάδα του μέχρι το 16′.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ωστόσο, δεν μπορούσαν να εξασφαλίσουν μεγαλύτερη διαφορά, εξαιτίας των κακών ποσοστών και του χαμηλού ρυθμού που είχε το παιχνίδι. Τα πολλά λάθη των Καταλανών (11 στο ημίχρονο) επέτρεψαν όμως, στους γηπεδούχους να έχουν 9 περισσότερες κατοχές και να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν ήταν και πάλι όσο παραγωγικός θα χρειαζόταν επιθετικά για να αυξηθεί η διαφορά. Ο Ράις βρήκε πλέον ελεύθερους χώρους και με συνεχόμενες διεισδύσεις μπήκε στο παιχνίδι, αλλά η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να γίνει απειλητική, καθώς δυο εκ των βασικών πυλώνων της επίθεσης (Τόμιτς και Περπέρογλου) ήταν σε κακή βραδιά.

Η διαφορά υπέρ των Πειραιωτών ανέβηκε στο +12 (44-32, 27′) και παρά το σερί του Ράις, οι Καταλανοί δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν προβλήματα.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν σε χαμηλά επίπεδα, οι δυο ομάδες είχαν πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας και έτσι όσο κυλούσε το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός έδειχνε όλο και πιο σίγουρος για τη νίκη (56-46, 36′) χωρίς ωστόσο, να κάνει τη διαφορά τουλάχιστον επιθετικά.

Η επιθετική αφλογιστία των Πειραιωτών (πέτυχαν μόλις ένα καλάθι για έξι λεπτά, από το 33′ έως το 39′) δεν τους κόστισε, καθώς με ανάλογα κακά ποσοστά σούταρε και η Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε αρνητικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα (είχε σκοράρει δυο φορές από 55 πόντους) στην ιστορία της και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη λίγο πριν αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.