23/Nov/16 08:25

Τρομερός Ουέστμπρουκ, την τελευταία λέξη οι Λέικερς!

23 Nov 2016 2016-11-23T08:26:54+00:00.

- 23 Nov 2016

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έκανε τα πάντα για να κάνουν οι Θάντερ την ανατροπή αλλά στο τέλος η νίκη κατέληξε στα χέρια των Λέικερς.

Η ομάδα του Λ.Α. νίκησε 111-109 την Οκλαχόμα, χάρη στο τρίποντο του Νικ Γιανγκ 5” πριν το φινάλε της αναμέτρησης στο Staples Center. Ήταν το πρώτο εύστοχο σουτ προβαδίσματος στα τελευταία 5” της τέταρτης περιόδου ή της παράτασης στην καριέρα του φόργουορντ των Λέικερς. Μέχρι τώρα μετρούσε 0/6!

Ο Ουέστμπρουκ πήρε το τελευταίο τρίποντο αλλά δεν βρήκε στόχο κι έτσι πήγε… στράφι άλλη μια τρομερή εμφάνιση του. Ο “Ρας” άγγιξε για ακόμα μια φορά το τριπλ νταμπλ, έχοντας 34 πόντους (13/30 σουτ), 13 ασίστ και 8 ριμπάουντ…

Το πιο εντυπωσιακό, όμως, είναι ότι πέτυχε 17 πόντους σε 5 λεπτά στην τελευταία περίοδο, όπου οι Θάντερ επέστρεψαν από το -14 για να προηγηθούν με 109-108, 13.9” πριν το φινάλε. Την τελευταία λέξη, όμως, την είπε ο Γιάνγκ, ο οποίος είχε 17 πόντους.

Ο Τζόρνταν Κλάκσον πρόσθεσε 18 πόντους κι ο Τιμοφέι Μοζγκόφ πρόσθεσε 16 για τους Λέικερς, οι οποίοι είναι πάνω από το 50% (8-7). Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό τις τελευταίες πέντε σεζόν σε σύνολο 15 αγώνων!