Πάτησε γκάζι και… εξαφανίστηκε η Εφές!

2016-11-24T20:55:09+00:00 2016-11-24T21:11:23+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

24/Nov/16 20:55

Η Αναντολού Εφές επικράτησε 100-79 του Ερυθρού Αστέρα και ανέβηκε στο 4-5, εκμεταλλευόμενη ένα σερί 14-0 που έκανε στα τελευταία λεπτά.

Οι “ερυθρόλευκοι” έβαλαν δύσκολα στην τουρκική ομάδα, η οποία κέρδισε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα αλλά ήταν απολαυστικοί στα σημεία του ματς που βρήκε ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ ως το 34′, όταν η ομάδα του Περάσοβιτς ξεκίνησε σερί 14-0, με το οποίο ξέφυγε με 94-75!

Ο Ντέρικ Μπράουν ήταν τρομερός έχοντας 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 38 βαθμούς στο PIR! Επίδοση που αποτελεί ρεκόρ καριέρας για τον Αμερικανό φόργουορντ (το προηγούμενο ήταν 34 ως παίκτης της Λοκομοτίβ σε ματς με την Παρτιζάν το 2014). Τρομερό θέαμα προσέφερε σε επίθεση και άμυνα ο Τάιλερ Χάνεϊκατ, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν οι Κότον (19π.), Ερτέλ (17π. 7ασ.) και Οσμάν (12π.). Ο νεαρός Τούρκος έφτασε τους 500 πόντους στην Ευρωλίγκα.

Πως λοιπόν να χάσει η Εφες, η οποία είχε 12/25 τρίποντα, ενώ κυριάρχησε και στον τομέα των ριμπάουντ (43-22). Την ίδια ώρα ο Ερυθρός Αστέρας μέτρησε μόλις 8/29 σουτ έξω από τα 6μ75 και το ρεκόρ καριέρας (20π.) του Τζαρλς Τζένκινς πήγε… στράφι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Εφές άργησε να βρει ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα κι επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν τον έλεγχο. Αυτό μέχρι να αναλάβει δράση ο Κότον, ο οποίος με πέντε σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στην τουρκική ομάδα (11-10).

Οι γηπεδούχοι, όμως, έκαναν πολλά λάθη κι ήταν κακοί στο αμυντικό τρανζίσιον κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στους «ερυθρόλευκους» να είναι ανταγωνιστικοί. Για την ακρίβεια το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια.

Ο Χάνεϊκατ έδωσε πολλές λύσεις στην Εφές, η οποία σταδιακά βρήκε ρυθμό και με ένα ξέσπασμα 12-0 πήραν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, ξεφεύγοντας με 41-31 (16’). Η ομάδα του Βελιγραδίου έμεινε για περίπου τρία λεπτά δίχως πόντο.

Η Εφές έκανε θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ (8-0 στο πρώτο ημίχρονο), ενώ σούταρε και με πολύ καλή ποσοστά στα δίποντα (51.9%). Σε αυτό αξίζει να προσθέσει κάποιος και την κυριαρχία του Μπράουν κάτω από τα δύο καλάθια, για να καταλάβει γιατί η ομάδα του Περάσοβιτς βρέθηκε στο +14 (64-50 στο 24’).

Οι παίκτες του Ράντονιτς, όμως, απάντησαν με 10 αναπάντητους πόντους για να επιστρέψουν άμεσα στο παιχνίδι, κρατώντας δύο λεπτά δίχως πόντο την Εφες! Τα όσα είπε ο Περάσοβιτς στους παίκτες του στο τάιμ άουτ που κάλεσε είχαν αποτέλεσμα, με την τουρκική ομάδα να χτίζει ξανά διψήφια διαφορά (80-69 στο 32’).

Βέβαια, ο Αστέρας ήταν κακός μπελάς και με τα τρίποντα επέστρεψε ξανά (35-30) στο ματς αλλά ένα σουτ έξω από τα 6μ75 (κι όταν προηγήθηκαν δύο άστοχα από τον Λάζιτς) από τον Κότον έδωσε “ανάσα”, κάνοντας το 83-75 (34’)

Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε και το τρομερό σερί της Εφές, η οποία από τη στιγμή που βρήκε τρόπο να τρέξει άφησε… χιλιόμετρα πίσω της τον Ερυθρό Αστέρα. Με πέντε σερί πόντους του Ερτέλ το σκορ έγινε 94-75 (37’), ολοκληρώνοντας σερί 14-0 και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη!